SENDİKALARDAN ÖĞRETMENE YAPILAN BIÇAKLI SALDIRIYA ORTAK TEPKİ

SENDİKALARDAN ÖĞRETMENE YAPILAN BIÇAKLI SALDIRIYA ORTAK TEPKİ

Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen ve Eğitim İş Sendikası il temsilcileri yayınladıkları ortak bildiri ile geçtiğimiz günlerde bir okul müdürünün bir öğrenci velisi tarafından darp edilmesine tepki gösterdiler.

Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, Türk Eğitim Sen Yozgat Şube Başkanı Mahmut Sunay Kabayel, Eğitim İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Sedat Tuygun ve sendika üyeleri ortak düzenledikleri basın açıklamasında geçtiğimiz günlerde Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Abuzer Akın’ın bir öğrenci velisi tarafından darp edilmesine sert sözlerle tepki göstererek menfur saldırıyı şiddetle kınadıklarını ifade etti. 

Yozgat Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde eğitim sendikalarının ortak düzenlediği basın açıklamasını sendikalar adına Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli yaptı.

EĞİTİM ÇALIŞANLARIMIZ YALNIZ VE SAHİPSİZ DEĞİLLERDİR

Eğitim çalışanlarının yalnız ve sahipsiz olmadıklarını vurgulayan Şerefli, “Eğitim-Öğretim yılının ilk döneminin bittiği, öğrencilerimizin karne heyecanı ve mutluluğu yaşayacağı, öğretmen ve eğitim çalışanlarımızın tatile girecekleri günde şu anda önünde bulunduğumuz Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde müdür yardımcısı olarak görev yapan öğretmen arkadaşımız Abuzer Akın İstiklal Marşı töreninde uyardığı öğrencinin yakını tarafından odasında bıçaklı saldırıya uğramış engellemeye çalışırken kafa darbesi ile yaralanmıştır. Abuzer öğretmenimize, yöneticilerimize ve okulda görevli tüm öğretmen ve eğitim çalışanlarımıza geçmiş olsun diyor, arkadaşımıza yapılan bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Abuzer arkadaşımızın, öğretmenlerimizin, eğitim çalışanlarımızın yalnız ve sahipsiz olmadıklarını buradan ilan ediyoruz.” dedi.

EĞİTİMCİYE SALDIRI TOPLUMA VE TOPLUMUN GELECEĞİNE YAPILMIŞ BİR SALDIRIDIR

Eğitimciye saldırının topluma ve toplumun geleceğine yapılmış bir saldırı olduğunu söyleyen Şerefli, “Eğitim ve şiddeti aynı cümle içerisinde kullanmak bile bizi derinden yaralamaktadır.

Öğretmene yönelen şiddetin örf ve adetlerimize, hukuk düzenimize ve milletimizin tüm dünyaya örnek uygulamalarına ters düştüğünün altını bir kez daha çizmek istiyorum.

Geçmiş dönemde birçok basın açıklaması eylem ve imza kampanyası yapılmasına rağmen öğretmene ve eğitim çalışanlarına şiddetin karşılığının henüz bir yasal güvenceye ulaşamaması hadsiz saldırganlar için cesaret verici eğitimciler için ise büyük bir eksiklik ve mağduriyet kaynağıdır. Öğretmene yönelen şiddete karşı toplum olarak karşı çıkmak hepimizin görevidir. Eğitimcilere ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır. “Öğretmenlik Meslek Kanunu” çıkmasına rağmen ‘eğitimciye şiddet’ konusu ile ilgili hiçbir maddenin olmaması bir eksikliktir. Öğretmenlik Meslek Kanunu’na eğitimciye şiddet ile ilgili madde eklenmesi elzemdir. Eğer kalıcı önlemler alınmazsa yarın çok geç olabilir. Eğitim-Bir-Sen olarak bu konuyu önceden olduğu gibi sıklıkla dile getirecek ve takipçisi olacağız. Buradan öğretmene şiddet eyleminde bulunanlara buna yeltenenlere bir kez daha sesleniyoruz: Geleceğimizin mimarı öğretmenlerimiz, eğitim çalışanlarımız ve Abuzer öğretmenimiz yalnız değildir. Eğitim-Bir-Sen olarak, bütün gücümüzle eğitim çalışanlarımızın ve öğretmenlerimizin yanında olduk, olmaya devam edeceğiz ve arkadaşlarımızın uğradığı şiddetin idari ve hukuksal alanda takipçisi olacağız.” ifadelerini kullandı.

 
23/01/2023 21:40
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ