PROF.BÖYÜKATA MANİSADA ‘İRFAN MECLİSİ’ PROĞRAMINA KONUK OLDU

PROF.BÖYÜKATA MANİSADA ‘İRFAN MECLİSİ’ PROĞRAMINA KONUK OLDU

 Yozgat Bozok Üniversitesi (YOBÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Manisa Şubesi Başkanı Dr. Muzaffer Yurttaş’ın daveti üzerine iki güzel buluşmaya konuk oldu.

“KÖY ÇOCUKLARI VE EĞİTİM”

İlk buluşma TDED Manisa Şubesi tarafından 1 Şubat 2024 Perşembe günü akşamı düzenlenen “İrfan Meclisi Edebiyat Sohbetleri” programı katılımcılarıyla gerçekleştirildi. Şube Başkanı Dr. Muzaffer Yurttaş’ın selamlama konuşmasıyla başlayan ve ara ara sorduğu sorularla hem genişleyen hem de derinleşen söyleşide Prof. Dr. Mustafa Böyükata, “Köy Çocukları ve Eğitim” başlığı etrafında bilgi ve düşüncelerini paylaştı.

  Kitaplara ve kitap okumaya ilginin köy okullarında daha yüksek oluşu yönündeki düşüncelerini paylaşırken kırsalda kitap ve okumaya ilgiyi çok farklı biçimlerde daha yüksek düzeylere artırmanın daha kolay ve zevkli olacağını belirtti. Köy okullarında mevcut kaynakların sınırlı oluşunun da okumaya yönelimi yükseltebileceğinden bahsederek doğru kitapları ulaştırmak ve çocukların nitelikli kitaplarla temaslarını sağlamak gerektiğinin önemine değinen Prof. Dr. Mustafa Böyükata, çocukları bilime dair konulara yönlendirmenin günümüz dünyasındaki önemine vurgu yaptı. Çocukların meraklı oluşları, her şeyi soruyor oluşları, özgüvenli ve iletişime açık oluşları, konuları ilişkilendirmeye yatkın oluşları ve

yazmaya da ilgili oluşlarını örneklerle ortaya koydu ve katılımcıların bunu fark etmelerini sağlayıp dinleyicilerin tartışmasına açtı.

 Manisa il protokolünden bürokrat ve yöneticiler, eğitim çevrelerinden öğretmen ve idareciler, akademisyenler ve farklı meslek mensupları ile STK mensubu aktif bir kitlenin iştirak ettiği toplantı, katılımcıların soruları, cevapları, yorum ve katkılarıyla canlı, samimi ve dostça bir atmosferde yürütüldü.

 Faydalı bir program olduğuna değinen TDED Manisa Şube Başkanı Dr. Muzaffer Yurttaş, bütün katılımcılara ve Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya teşekkür ederek kendisine yöreyi tanıtıcı ürün ve derneğin yayınlarından hediye takdim etti.

“PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ”

 TDED Manisa Şubesi Salihli Temsilcisi Dr. Mehmet Önder Karacaoğlu’nun koordinasyonu ve moderatörlüğünde 03 Şubat 2024 Cumartesi günü Salihli Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen "Proje Döngüsü Yönetimi" konulu eğitim seminerinde Prof. Dr. Mustafa Böyükata, proje fikri geliştirme, proje yazımı, değerlendirme süreçleri, yürütme ve sonuçlandırma aşamalarında göz önünde tutulması gereken konulardan bahsetti.

 Katılımcılarla etkileşimli bir yolla gerçekleştirilen toplantıda temel bazı kavramlar üzerinde tartışmalar açıldı ve proje tabanlı çalışmanın önemine vurgu yapıldı. İster araştırma faaliyetleri olsun isterse gönüllülük çalışmaları olsun her tür çalışmanın projelendirilebileceğine değinen Prof. Dr. Mustafa Böyükata, eğitim-öğretim faaliyetleri içerisinde öğrenci projelerinin önemine ve felsefesine ilişkin düşüncelerini de paylaştı ve öğretmenlerin danışmanlık rolüne özellikle vurgu yaptı.

 Dr. Mehmet Önder Karacaoğlu, Salihli'de ilk programlarını proje eğitimleri konusunda uzmanlaşmış biri olan Prof. Dr. Mustafa Böyükata ile gerçekleştirdiklerini ifade edip etkinliğe ev sahipliği yapan Salihli Öğretmenevi Müdürü Lütfü Kaçar ile birlikte Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya çiçek takdim ettiler.

06/02/2024 04:16
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ