BU AKADEMİSYENLERİN PROJELERİ DESTEKLENMEYE LAYIK BULUNDU

BU AKADEMİSYENLERİN PROJELERİ DESTEKLENMEYE LAYIK BULUNDU

“1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında 2019 yılı 2. döneminde Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB)’na önerilen projelerin bilimsel değerlendirme süreci sonunda Üniversite Öğretim Üyelerinden Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden Doç. Dr. İrfan Koca’nın yürütücü, Akdağmadeni Sağlık Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Gümüş’ün ise araştırmacı olarak görev aldığı “Aril Hidrazonal Bileşikleri Üzerinden Yeni Salisilat ve İndazol Türevi Bileşiklerin Sentezi, Karakterizasyonu ve Antikanser Aktivite Çalışmaları” başlıklı proje önerilen 1983 proje önerisi arasından desteklenmeye layık görülmüştür.

Proje kapsamında aspirin, sülfasalazin gibi ilaç yapılarına çok yakın,  yeni salisilat ve indazol türevi bileşiklerin sentezi, karakterizasyonu ve antikanser aktiviteleri araştırılacaktır. 

TÜBİTAK’ın Vizyon 2023 Strateji Planı bünyesinde Sağlık ve Yaşam Bilimleri Alanında Yetkinleşme konusunda “Yeni moleküler simülasyon modelleri ve bilgisayar destekli ilaç tasarım [CADD] teknikleri kullanarak özgün bileşikler tasarlayabilmek; ve ‘kombinatoryal kimya’ ile ‘HTS [high throughput screening]’ teknikleri gibi yeni teknikler kullanarak, çok daha hızlı ve ucuza, ilaç adayları belirleyerek yeni ilaçlar geliştirebilmek.” hedefi yer almaktadır. Bu stratejik plan doğrultusunda desteklenen bu proje ile yerli ve millî kanser ilacı üretimi hedeflenmektedir.

Yine Yozgat Bozok Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Yuşa Şahin’in ise TÜBİTAK Araştırma Destekleme Programları Başkanlığı (ARDEB) Kariyer Geliştirme Programı kapsamında “Faz Değiştiren Malzeme Kullanarak Yol, Apron ve Saha Betonlarında Buzlanmayı Önleyici Beton Tasarımı Geliştirilmesi” konulu projesi desteklenmiştir.

Projede, beton ve betonarme yapıların yüzeyinde kar toplanmasını ve buz oluşumunu engelleyen bir beton tasarımı elde etmek amaçlanmaktadır. Proje kapsamında, beton içerisinde faz değiştiren malzemeler (FDM) kullanarak kaplama yüzeyinde kar ve buzlanma gibi hasar oluşturucu problemlerin giderilmesi ve hasarların şiddetinin azaltılması hedeflenmektedir.

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ da akademisyenlerimizi yürütmüş oldukları projeler ve Üniversiteye kattıkları değer dolayısıyla tebrik ederken, bilimsel çalışmalara verdiği önemli destekten dolayı başta TÜBİTAK başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal olmak üzere tüm yetkililerine teşekkür etti.

28/05/2020 19:08
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ