"KÖYDE OKUMA" ETKİNLİĞİNİN 60.'SINI ÇEKEREK'TE GERÇEKLEŞTİRDİ

"KÖYDE OKUMA" ETKİNLİĞİNİN 60.'SINI ÇEKEREK'TE GERÇEKLEŞTİRDİ

YOBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata öncülüğünde akademisyenlerin gönüllü olarak yürüttüğü “Köyde Okuma Etkinliği” programları devam ediyor. Prof. Dr. Böyükata tarafından yürütülen “Köyde Okuma Etkinliği” programlarının 60’ıncısını Çekerek’te gerçekleştirdi.

Eğitimin farklı tabakalarında geniş yelpazede ve geniş içerikli konularda on yılı aşkın süredir gönüllü olarak çalışmalar yürüten Yozgat Bozok Üniversitesi (YOBÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, kırsaldaki etkinliklere farklı alanlardan akademisyen ve uzmanları da katarak devam ediyor.

Sürekli ilgi gören “Köyde Okuma Etkinliği” programlarının 59 ve 60’ıncısı Çekerek İlçe Milli Eğitim Müdürü Zeki Akkan’ın öncülüğünde 26 Eylül 2023 Salı günü gidilen Fakıdağ Köyü ile Özükavak Kasabası’ndaki okullarda gerçekleştirildi.

Etkinliklerde bilgi ve birikimleri ışığında aydınlatıcı, yol gösterici ve fikir verici söyleşiler yapan YOBÜ akademisyenlerinden Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Prof. Dr. Mehmet Sağlam ve Doç. Dr. Mustafa Özalp ile Uzman Ümit Karabacak’ın okullara yönelik ziyaretleri onları dinleyen herkeste memnuniyet kaynağı oldu. Etkinliklere ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Şube Müdürleri Ahmet Erdem ve Şerif Doğan da iştirak etti.

“AKADEMİSYEN ZİYARETLERİ CANLILIĞI ARTIRIYOR”

Yozgat – Çekerek – Özükavak Şehit Özgür Gençer İlkokulu ve Özükavak Vali İbrahim Fuat Uğur İmam Hatip Ortaokulu öğrenci, öğretmen ve öğrenci velileriyle yapılan buluşmalarda, “Özükavak’tan da Mimar Sinan çıkabilir”, “Ben de yaparım”, “Proje Fikri Geliştirme Eğitim Semineri” ve “Çocuğumun Eğitiminden Ben de Sorumluyum” konu ve başlıkları altında bilgiler paylaşıldı. Kırsaldaki okullarda farklı yüzler görmenin canlılığı artırdığı ve akademisyen ziyaretlerinin çok farklı yönlerden etki bırakabildiği katılımcılar, öğretmenler ve okul yöneticileri tarafından ortaya kondu. Öğretmen ve öğrencilerin çok memnun kaldığını belirten Okul Müdürü Orhan Doğan, okulların yeni açıldığı bu günlerde kendilerinin öğrenci velileriyle toplantılarda ele aldıkları konulara akademisyenler tarafından değinilmiş olmasının önemli ölçüde tamamlayıcı olduğu yönünde değerlendirmelerde de bulundu.

İLETİŞİM, MOTİVASYON, ÜNİVERSİTE

Etkinlikte gönüllü yer alan konuşmacılardan Uzman Ümit Karabacak, “Derslerde nasıl başarılı olabiliriz? Başarılı olmanın en önemli dört faktörü hangileridir? Düzenli ve etkili ders çalışma yöntemleri nelerdir? Okulda enerjimizi ve motivasyonumuzu nasıl yüksek tutabiliriz? İletişim nedir? İletişim araçları nelerdir? İnsanlarla nasıl iletişim kurarız? Bilim nedir? Bilim dalları hangileridir? Bilim insanı nasıl olunur? Yozgat Bozok Üniversitesi’ni biliyor musunuz?” soruları etrafında öğrencilerle işlediği konularda iletişim, motivasyon ve üniversite kavramları başta olmak üzere faydalı ve pratik bilgiler paylaştı.

GÖNÜLLÜLERE TEŞEKKÜR

Öğrencilere dağıtılmak ve okulda değerlendirilmek üzere, eğitim öğretim faaliyetlerini destekleyici yönde hediye kitap ve materyallerde götürüldü. Bunların teminindeki katkılarından dolayı, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kâzım Uysal, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yücel Acer, Ordu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sadullah Gülten, YOBÜ’den Doç. Dr. Mehmet Bakır, Emekli Öğretim Görevlisi Emine Çiğdem Yeşil, Kâşif Çocuk Yayınları İmtiyaz Sahibi Emrullah Köker, Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Başkanı Dr. İbrahim Erdoğan, emekli öğretmen Selami Tanoğlu, Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Eğitimci-Yazar Ahmet Sargın, Kayseri’den öğretmen Murat Akpınar ve Yerköy’den öğretmen Neşe Oflaz ile eğitime destek veren bütün gönüllülere gıyabında teşekkür edildi.

28/09/2023 04:47
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ