ANADOLU LİSESİ  ÖĞRENCİLERE AKADEMİK DESTEK PROĞRAMI

ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERE AKADEMİK DESTEK PROĞRAMI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından mesleki ve teknik Anadolu liselerinin son sınıfında Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanmak isteyen öğrencilere yönelik başlatılacak Akademik Destek Programı’nın hazırlıkları tamamlandı.

Konu ile ilgili yaptığı açıklamada sene sonunda lise son sınıfa geçecek meslek lisesi öğrencilerine yönelik yeni bir üniversite hazırlık modeli uygulanacağını vurgulayan Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı şu ifadeleri kullandı:

"Bu yıl lise üçüncü sınıfı bitirip son sınıfa geçecek yaklaşık 250 bin dolayındaki teknik program uygulayan meslek lisesi öğrencisine yönelik yeni bir üniversiteye hazırlık modeli uygulanacak. MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünce, ilk defa 2023-2024 eğitim öğretim yılında uygulanmak üzere mesleki ve teknik anadolu lisesi anadolu teknik programı uygulayan öğrencilere yönelik yeni model için '12. sınıf akademik destek dersleri' ve 'haftalık ders çizelgeleri' çalışmalarını tamamlandı. Akademik Destek Programı kapsamında, YKS hazırlanacak öğrencilere 24 ders kitabı hazırlandı. Bakanlık uzmanlarınca hazırlanan Akademik Destek Programı kapsamındaki YKS hazırlık kitaplarında, ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek Temel Yeterlilik Testleri (TYT) ve Alan Yeterlilik Testleri (AYT) dikkate alındı.

Öğrencilerimizin akademik tercihlerine göre, matematik ve fen bilimleri, matematik ve Türk dili ve edebiyatı, sosyal bilgiler ve Türk dili ve edebiyatı, yabancı dil programları olmak üzere 4 ayrı seçenek hazırladık. Akademik Destek Programı kitapları, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı başında meslek liseli öğrencilerimizin masalarında hazır olacak. Ayrıca soru bankası niteliğinde zenginleştirilmiş elektronik içeriklerin de http://meslek.eba.gov.tr/ ve https://meslekmateryal.eba.gov.tr/ adreslerinde yayınlandı. Bu sayede son sınıfa geçen meslek lisesi öğrencilerine, basılı kitapların yanında dijital ortamda da üniversiteye hazırlanma imkanı sağlandı. Programdan, meslek liselerinin Anadolu meslek programına kayıtlı olup 11. sınıfın sonunda başarı puanı 70 ve üzerinde olan öğrenciler ile Anadolu teknik programı öğrencileri yararlanacak. Programı seçen öğrenciler, Anadolu Teknik Programı’ndan mezun olacak. Akademik Destek Programı ile öğrenciler, normal ders programlarına ek olarak üniversiteye hazırlık için haftalık 31 saat ders alarak akademik açıdan desteklenecek. Akademik Destek Programı’na 11. sınıf meslek lisesi öğrencilerinden Anadolu meslek programına kayıtlı 231 bin 373 öğrenciden şartları taşıyanlar ile Anadolu teknik programına kayıtlı 16 bin 241 öğrenci faydalanabilecek."

30/05/2023 07:37
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ