BELEDİYENİN DÜZENLEDİĞİ GASTRONOMİ GÜNLERİ BAŞLADI

BELEDİYENİN DÜZENLEDİĞİ GASTRONOMİ GÜNLERİ BAŞLADI

Yozgat Belediyesi tarafından 22. Uluslararası Sürmeli Festivali çerçevesinde düzenlenen "Gastronomi Günleri" etkinliklerine start verildi

Yozgat’ta Uluslararası Sürmeli Festivali çerçevesinde düzenlenen Gastronomi Günleri etkinliği başladı. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan ve 3 gün sürecek Gastronomi Günleri’nde çeşitli yarışmalar düzenlenerek Yozgat’ın yöresel yemekleri tanıtılacak. Gastronomi Günleri açılında konuşan Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, etkinliğe katılan belediyelere ve kooperatiflere teşekkür ederek Yozgat kültürünü tüm ülkeye duyurmak istediklerini söyledi.

Sürmeli Festivali çerçevesinde geçen ay yağlı güreş müsabakaları düzenlediklerini söyleyen Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ise Gastronomi Günleri ile da kentin yöresel yemeklerini, tescilli yiyeceklerini duyurmak ve hem ülke hem de dünyaya tanıtmak istediklerini belirtti.

Belediye Başkanı Köse,törende yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

 “Sürmeli bizim milli marşımız. Sürmeli bizim sevgimiz, umudumuz. Sürmeli festivali kapsamında farklı bir konsept yapalım dedik. Malum festivaller artık konserlerden ileriye gitmemiş. Bizimde yüreğimiz yanıyordu. 51 vatandaşımızı şehit verdik depremde ve felakette. Biz bu acı varken Sürmeli Festivalinde konsepti değiştirelim dedik. Bu kapsamda ilk defa Yozgat’ta ata sporumuz, Peygamber sporumuz yağlı güreşleri hep birlikte bu meydanlarda yaptık. İlk defa Yozgat’ta Gastronomi günleri adı altında bu organizasyonları yapma zorunluluğu hissettik ki, biz Yozgat’ımız tarihi boyunca acısıyla tatlısıyla biz aynı zamanda da yiğitler, garipler şehriyiz. Aynı zamanda da ezanını, bayrağını, milletini seven bir şehiriz. Yozgat’ımız zengin kültürü ve mutfağıyla bir gastronomi şehri olma açısından önemli bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli ortaya çıkartıp uluslararası boyuta taşıyarak gastronomi kültürümüzü tanıtmak istedik. Gastronomi günleri 3 gün sürecek.”

Konuşmaların ardından folklor ekipleri, halk oyunları gösterisinde bulunurken Yozgat’ın yöresel yemeklerinden testi kebabı kırılarak vatandaşlara ikram edildi. Vatandaşlar Gastronomi Günlerine yoğun ilgi gösterdi kendilerine ikram edilen tesdi kebaplarını alanda yediler.

02/12/2023 09:37
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ