BELEDİYE BAŞKANI ARSLAN BORÇ SARMALINI RAKAMLARLA AÇIKLADI

BELEDİYE BAŞKANI ARSLAN BORÇ SARMALINI RAKAMLARLA AÇIKLADI

Yozgat Belediye Başkanı Dr.Kazım Arslan Belediyede çalışan işçilerin ücretlerinin güncelleşmesiyle ilgili olarak Belediye çalışanlarının katılımıyla Yozgat Büyük sinema salonunda düzenlediği toplantıda Belediyenin mali durumuna ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.Yozgatta mali durum itibariyle orta yerde enkaz bir Belediyenin varolduğunu ileri süren Belediye Başkanı  Dr.Arslan seçimden önce Şubat ayında  işçilere verilen ek zammın Belediyeye artı külfet getirdiğini ve işçilerden feragat beklediğini belirterek “Feragatnamenin ölçüsü olarak şubat ayında yapılan ek sözleşme ile ilgili bir geriye gidiş ve ocak ayına dönüş söz konusudur. Biz elimizden geleni yapacağız ancak az önce anlattığım sebeplerden dolayı bu kez sizlerden de feragat bekliyoruz. Başka türlü düzlüğe çıkmak mümkün değil “dedi.

 Konuşmasında  Yozgat Belediyesine sendikasız işçiler dahil son birkaç yıl içerisinde 400’e yakın gereksiz işçi alındığını memurlar ve  işçiler arasında sosyal denge konusunda da düzenlemeler yapılacağını vurgulayan ifade eden  Başkan Arslan, şunları söyledi :

“Ben olsaydım bu işçileri almazdım. Ama artık alınmış yapacak bir şey yok. Ben daha ömce yaptığım açıklamada dile getirdim. İşçi çıkarmayacağımı söyledim. Alınmış, hatta yanlış insanlar alınmış, belediyeye gelmeden maaş alan insanlar var bunların örneklerini sizde çok iyi biliyorsunuz. Ama işe gelmeden aldığınız her kuruş haramdır, zehirdir, zıkkmdır.  Devletin 8-9 saatinden çaldığımız her kuruş zehirdir zıkkımdır, kul hakkıdır “

 Yozgat Belediyesinin gelir ve giderleri ile borçları hakkında çeşitli açıklamalarda bulunan Belediyenin mali durumu konusunda şöyle konuştu :

 “Memurların sigortası vergisi ödenmemiş haliyle maaşı 42 Milyon TL. Belediyenin İller Bankasından aylık geliri 24 Milyon TL, aylık gideri sadece memurlar üzerinden 42 Milyon TL. Bu belediye bu zamana kadar bu parayı nasıl ödemiş derseniz Vakıflar Bankasından, Halk Bankasından kredi çekmiş maaş ödemişler. Ancak Yozgat Belediyesi 5 yıldır bir kuruş SGK primi, bir kuruş vergi ödememiş. SGK 130 milyon TL, Vergi Dairesine 100 küsür Milyon TL borcumuz var. Ödemeyi hiç düşünmemişler .Daha bu sabah asfalt şantiyesinin elektriği ve doğalgazı kesildi. Yaklaşık 8-9 Milyon TL borcu olduğu için. TEDAŞ her gün elektriği keseceğini söylüyor. 40 Milyon TL borç var. Bankalardan temmuz ayından bu tarafa 130 Milyon TL kredi çekilmiş maaşları ödeyebilmek için. Bir işin altına imza atarken nasıl ödeneceği düşünülmelidir”

 Belediye Başkanı Dr.Kazım Arslan’ın Belediye çalışanlarıyla birlikte düzenlediği toplantıda Hizmet iş sendikası başkanı Ferman Zararsız da  bir konuşma yaparak “ Başkanımızla oturduk konuştuk. 320 işçi bütçe bakımından fazla. Başkanıma dedik bu işçileri işten mi çıkaracaksınız diye o da belediyeden işçi çıkarmak yerine feragatname ile yükü paylaşma konusu üstünde durdu” dedi.

Zararsız Belediyede çalışan işçilere seslenerek aynı konuda şunları söyledi :

“Yozgat’ta yetkili sendika oldukça çalışmaya devam edeceğiz. Sizlerden ricam dedikoduya yer vermeyin, bizimle paylaşın. Asılsız dedikodular arasında yok başkan sendikayla çalışmayacak, yok sendikayı siliyormuş gibi dönen haberlere aldırış etmeyin. Biz buradayız başkanım burada oturup konuşulacak her şey. Eski başkanla da çalıştık. Ben sendika başkanı olarak isçiler adına para istemişim, o da bütçe hesabı yapmadan bana parayı vermiş. Bu noktada suçlu yok”

Belediye Başkanı Kazım Arslan’ın feragatname isteğini dile getiren Zararsız, “Ben de başkanım da bu konuda gerekli açıklamayı size yapacağız. Belediye ile aramızda bir sorun yok biz bir aileyiz kimse aramıza nifak sokmasın. Feragatnameyi imzalayıp imzalamamak size kalmış bu konuda ben dahil kimse bir şey diyemez”

17/05/2024 04:28
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ