FIRTINANIN BLANÇOSU : 31 ÇATI UÇTU, 3 MİNARE YIKILDI, 2 MANDIRA ÇÖKTÜ

FIRTINANIN BLANÇOSU : 31 ÇATI UÇTU, 3 MİNARE YIKILDI, 2 MANDIRA ÇÖKTÜ

Yozgat Valiliği, önceki gün yaşanan ve hızı zaman zaman saatte 90 km’ye kadar ulaşan fırtınanın il genelinde yol açtığı hasarın bilançosunu sosyal medya hesabından paylaştı.  112 Acil Çağrı Merkezine gelen telefon ihbarları neticesinde arama kurtarma araç, teçhizatlar ve ekiplerin hazır hale getirildiği bildirilen açıklamada fırtınanın Yozgatta neden olduğu hasarlar konusunda ayrıntılı bilgiler verildi.Yozgat Valiliğinin konuya ilişkin bilgi paylaşımı aynen şöyle:

“Merkez ve ilçelerimizde, 26.11.2023 tarihinde 11:30 – 19:00 saatleri arasında; hızı 40 ila 90 km/saati bulan yer yer kuvvetli rüzgar meydana gelmiştir.  Meteorolojik uyarılarla birlikte sabahın erken saatlerinden itibaren 112 AÇM ile birlikte tüm ihbar hatlarımız ve tüm arama kurtarma ekiplerimiz araç ve teçhizatları ile hazır hale getirilmiştir. Aynı anda AFAD , emniyet-jandarma ve ilgili kamu kurum kuruluşlarımız iş makinaları ve ekipleri ile birlikte teyakkuz haline geçirilmiştir.

Gün boyunca saat 11:30 ile 19:00 suları arasında 112 AÇM’ne ve İl AFAD Merkezimize; 31 çatı uçması vakası, 2 baca devrilmesi, 3 araç zararı, 4 elektrik ihbarı, 3 cami minaresi hasarı, 2 mandıra çökmesi, 1 trafik levhası yıkılması, 2 yapı duvarı yıkılması ve ⁠bir ahır içerisinde bulunan hayvanların elektrik akımına kapılması nedeniyle 4 büyük baş hayvan telefi ihbarı ulaşmıştır.

Toplam İhbar Sayısı 48 olmuş, ihbar edilen tüm vakalara müdahale edilmiştir. Ön hasar tespitleri yapılmıştır. Ayrıca ulaşan hasar tespitlerine önümüzdeki günlerde de devam edilecektir.

Gün boyunca yaşanan olaylarda bu saate kadar çok şükür herhangi bir can kaybımız bulunmamakta olup,Yerköy ilçemizde 1 vatandaşımız çatıdan düşmek suretiyle ağır yaralanmış ve hastaneye sevk edilmiştir. Vatandaşımızın ameliyatı iyi geçmiş olup durumu takip edilmektedir. Tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletir, yaralı vatandaşımıza acil şifalar dileriz.”

28/11/2023 00:30
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ