YOZGAT'TA KALDIRILAN KORONAVİRÜS KISITLAMALARI BU HABERİMİZDE

YOZGAT'TA KALDIRILAN KORONAVİRÜS KISITLAMALARI BU HABERİMİZDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin yeni normalleşme planını açıkladı. Bu kapsamda risksiz illerde hafta sonu kısıtlaması uygulanmayacak . Bu arada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Türkiye'nin illere göre risk değerlendirme haritasını açıkladı. Haritada; kategoriler düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak belirlendi.

Covid-19 risk değerlendirme haritasına göre, YOZGAT, SARI  renkle ifade edilen ORTA RİSKLİ ,  İstanbul ve İzmir yüksek riskli (turuncu), Ankara orta riskli (sarı) kategoride yer aldı.

Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır Covid-19'da düşük riskli(mavi) iller oldu.

Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman, çok yüksek riskli (kırmızı) grupta yer aldı.

Ülkemizde yarından itibaren  Corona virüs salgınıyla mücadele 'yerinde karar' olarak adlandırılan kademeli normalleşme dönemi başlıyor.Yerinde karar döneminde alınacak kararlar, vaka sayıları, aşı yapılan kişi sayısı ve hastanelerin doluluk oranlarına göre, illere özgü normalleşme adımları atılacak.

1 Mart pazartesi günü saat  15.00'te Beştepe gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Erdoğan, kademeli normalleşme için alınan önlemleri açıkladı.

Kabinenin aldığı karara göre,Koronavirüs haritasında SARI renkte  ve ORTA RİSKLİ iller arasında bulunan YOZGAT’ta yarından itibaren  ortaokullar  ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlanacak,Restoran,lokanta ve kafeler  % 50 kapasiteyle çalışabilecek..Yeni uygulama ile Yozgatta gündüzleri sokağa çıkma yasağı tamamen kaldırıldı. Ancak tüm ülke genelinde akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması devam edecek .Bu arada 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kısıtlaması da kaldırılmış olacak.

İşte, Türkiye'nin salgınla mücadelede aldığı 1 Mart normalleşme kararlarının önemli maddeleri :

YÜZ YÜZE EĞİTİM

Düşük ve Yozgatın dahil olduğu orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacak. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak

Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacak

RESTORAN VE KAFELER

Restoran, lokanta, kafeterya gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında faaliyetini 07.00-19.00 arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecek

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerde tamamen, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

Ülkemizin tamamında süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek

65 yaş üstü ve 20 yaş altı kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde kaldırıldı.

DÜĞÜN VE NİKAHLAR

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.

01/03/2021 19:42
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ