ŞEHİR HASTANESİ BAŞHEKİMİ MUSTAFA KOZAN’DAN ‘OBEZİTE’ UYARISI

ŞEHİR HASTANESİ BAŞHEKİMİ MUSTAFA KOZAN’DAN ‘OBEZİTE’ UYARISI

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mustafa Kozan 4 Mart Dünya Obezite Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada : “Obezite bir çok hastalığa yakalanma riskini arttırıyor” dedi. 

4 Mart Dünya Obezite Günü, insanların sağlıklı bir kiloya ulaşması, bu kiloyu koruması, obezitenin insan sağlığına olan olumsuzlukları tersine çevirmesine yardımcı olmak amacıyla farkındalık gününde çeşitli faaliyetlerle bilinçlendirme yapılıyor.

Türkiye’de boy ve kilo değerleri kullanılarak hesaplanan vücut kitle indeksi incelendiğinde 2022 yılında kadınların %23,6'sının obez ve %30,9'unun obez öncesi, erkeklerin ise %16,8'inin obez ve %40,4'ünün obez öncesi olduğu görüldü.

Başhekim Uz. Dr. Mustafa Kozan Obezite insan sağlığını birçok konuda olumsuz etkilediğini ifade ederek : “ Obeziteli bir bireyde yağ dokusu normalden fazla olunca şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol, karaciğer yağlanması, uykuda solunum bozukluğu, iskelet sistemi sorunları, erken yaşta kalp ve damar sorunları, kansere yakalanma riskinde artış yapmaktadır.

Kaliteli ve sağlıklı yaşamak için sağlıklı beslenerek ve yeterince hareket ederek vücut ağırlığımızı kontrol altında tutabiliriz.” Şeklinde konuştu. 

Başhekim Kozan obezite ile mücadelede temel öneriler olarak şunları sıraladı :
“Yağ, şeker ve tuz oranı yüksek yiyecek ve içeceklerin özellikle çocuklarda kullanımını kısıtlamak, şekerli yiyecek ve içecekleri vergilendirmek, besin değeri yüksek yiyecek ve içeceklere uygun fiyat desteği ile daha iyi erişim sağlamak, şehirlerde ve kasabalarda yürüyüş, bisiklete binme ve farklı sporlar için daha fazla alan açmak, çocuklarımıza erken yaşlardan itibaren sağlıklı yaşam alışkanlıklarını edindirmek ve spor alışkanlığı kazandırmak gerekir.”

05/03/2024 04:10
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ