NECİP TAŞKIN: AİLE HEKİMLERİNİN SORUNLARI ÇÖZÜMLENMELİDİR

NECİP TAŞKIN: AİLE HEKİMLERİNİN SORUNLARI ÇÖZÜMLENMELİDİR

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip TAŞKIN, Temmuz ayında güncellenerek uygulamaya konan “Aile Hekimliği Ödeme Ve Sözleşme Yönetmeliği”nin tepkilere neden olduğunu belirterek, birinci basamak sağlık kuruluşlarının yetersiz mali imkânlarla hizmet vermeye çalıştığını, güncellenen yönetmeliğin Aile Hekimlerini güç durumda bıraktığını belirterek bu yönetmeliğin değiştirilmesi gerektiğini söyledi. 

Masa başında planlanan yönetmelikle hem hekimlerin hem de hemşirelerin maddi kaybına neden olduğunu, bu kayıpların ise 2021 yılı itibariyle arttığına dikkat çeken TAŞKIN, katsayı getirilerek uygulanan yönetmeliğin Temmuz ayında uygulamaya konmasının özel bir nedeni olduğuna dikkat çekerek, “Çünkü Temmuz ayında maaş zammıyla kayıpların üstü örtülmeye çalışılıyor. Yetkili sendikanın basiretsizliği burada bir kez daha gün yüzüne çıkıyor,” ifadelerini kullandı. 

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip TAŞKIN, açıklamasında şunları söyledi:

“Aile Hekimliği Ödeme Ve Sözleşme Yönetmeliği” Aile Hekimliği çalışanlarını adeta susmaya zorlamaktadır. Ceza puanları artırılmıştır. Böylece çalışanların itiraz etmesinin ve eleştirmesinin önüne geçilmek istenmektedir. Aile Hekimleri ve çalışanlarına karşı ceza puanları neden artırılıyor? Yoğun emek harcayan Aile Hekimliği çalışanlarına korku ve gelecek endişesi yaşatılmasına bir anlam veremiyoruz! Amaç düşük ücretle çalıştırmak mı? Aile Hekimliği çalışanları; aile planlaması, gebe izlemi, gebe aşılaması, bebek izlem, bebek aşılaması, çocuk izlemi, çocuk aşılaması, öğrenci izlem, öğrenci aşılaması, doğurgan yaş kadın izlemi, kovid hasta takibi ve kovid aşılamaları, hastalara poliklinik hizmeti, yaşlı ve yatalak ya da kronik hastalıkların takibi gibi yoğun ve çok ağır mesai ve çalışma koşulları altında hizmet vermeye çalışıyorlar. Tüm sağlık çalışanları gibi yüksek enflasyon ve vergi yükü altında ezilen Aile Hekimliği çalışanları uygulamaya konan yönetmelik ve katsayı yüzünden maaşlarından ciddi kayıplara uğruyorlar. Bu yönetmeliğin yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz. Temel faaliyet alanı koruyucu hekimlik olan Aile Hekimliği çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozacak, maddi kayıplarına neden olacak düzenlemeler hizmetin verimliliğini etkileyeceğinden önerimizin dikkate alınmasını bekliyoruz.”

 

05/10/2021 22:06
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ