TARIMI MİLYONLARA DEĞİŞMİYOR: BİNALARIN ARASINDA KALAN TARLASINDA ÜRETİM YAPIYOR

TARIMI MİLYONLARA DEĞİŞMİYOR: BİNALARIN ARASINDA KALAN TARLASINDA ÜRETİM YAPIYOR

Kozan’da yaşayan 70 yaşındaki emekli Öğretmen Mehmet Yalçıntaş kentte lüks dairelerin bulunduğu Karacaoğlan Mahallesinde arazisi karşılığında ev, iş yeri ve milyonlar teklif edilmesine rağmen çevredeki lüks evlere ve binalara aldırmadan üretimden vazgeçmiyor.

Tarımı milyonlara değişmiyor: Binaların arasında kalan tarlasında üretim yapıyor

Atalarından kalma arazileri olduğunu ve her birini bin bir emekle baktığını kaydeden Mehmet Yalçıntaş toprak ve üretimin bina yapmak için verilen paradan daha değerli olduğunu kaydederek devletinde üreticiyi desteklemesini yeni neslin çalışkan olması gerektiğinin altını çizdi. Kentin merkezinde lüks binaların arasında 6,5 dönüm tarlasını traktörü ile süren Mehmet Yalçıntaş toprağın değerine dikkat çekerek “Genelde buğday ekiyorum. Önceden portakal bahçesi idi. Apartmanlar olunca su sorunu oldu. Şimdi buğday ekiyorum. Arsaya daire, iş yeri teklif ediyorlar, ama benim yanımda toprak her şeyden değerli. Bu dede mesleği. Gençler topraktan uzak kalmasınlar. Şimdiki gençler maalesef yok. 2 mühendis oğlum var onları traktöre bindiremiyorum. Böyle böyle tarımdan memleketimiz uzaklaşıyor” diye konuştu.

"Buralar hep tarla ve portakal bahçesiydi" diyen Yalçıntaş, “Başka arsam var onları da ekiyorum. Geçen yıl kuraklık nedeni ile verim olmadı, daha önceleri gayet güzeldi. Bu sene mısır, buğday, arpa hiç biri para etmedi benim portakal bahçemde var. Çiftçilere destek gerek. Ben bunu traktörü yıllık 350 bin TL taksitle aldım. Tarımda teknolojiye ayak uydurmak zorundayız. Bu durumda tüm çiftçiler gibi sıkıntıdayız. Dışarıdan taşıma suyla değirmen dönmez. Gelen üründe bizim topraklarımızda ki gibi kaliteli değil” dedi.

Tarımı milyonlara değişmiyor: Binaların arasında kalan tarlasında üretim yapıyor

“Gençlerin çalışkan olmasını isterim”

Yalçıntaş, "Ben gece 3’te kalkar öküz ile zeytini sürerdim saat 11’de okula giderdim. Benim çocukluğum böyle çalışarak geçti ve okudum öğretmen oldum. Ama maalesef şimdiki gençler benim evlatlarımda dahil yeni neslin topraktan vazgeçmeden, çalışkan olmasını istiyorum. Devletimiz toprağa daha çok teşvik vermesini isterim” dedi.

Beril Solmuşgül

07/12/2023 16:10
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ