YOZGAT BARO BAŞKANI AYANOĞLU: ADALETİN TEMELİ SAVUNMADIR

YOZGAT BARO BAŞKANI AYANOĞLU: ADALETİN TEMELİ SAVUNMADIR

Yozgat Baro başkanı avukat Muhsin Ayanoğlu, 5 Nisan avukatlar günü nedeniyle yönetim kurulu adına bir mesaj yayınlayarak tüm avukatların gününü kutladı.Mesajında Devletin temelinin adelet,aadaletin temelinin ise savunma  olduğunu vurgulayan Yozgat Barosunun yeni başkanı Muhsin Ayanoğlu “Savunmanın bağımsız ve özgür olmadığı bir ülkede hak dağıtımından, adil yargılanmadan ve yargı bağımsızlığından söz edilemez”dedi.

Baro Başkanı Muhsin Ayanoğlu’nun 5 Nisan avukatlar günü mesajı aynen şöyle:

“Tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyor, 1954 yılından bu yana baromuza kayıtlı olarak mesleğimize uzun yıllar hizmet etmiş ancak; bugün aramızda bulunmayıp ahirete intikal etmiş meslek büyüklerimizi saygıyla ve rahmetle anıyorum.

Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağına dair namusu ve vicdanı üzerine yemin etmiş meslek mensubu olarak, bağımsız yargıyı temsil eden Avukatlar, üstlendikleri bu görevle, hukukun üstün kılınması için özveri ile çalışmış, adaletin teminatı olmuşlardır.

Yargının kurucu unsurlarından olan ve bağımsız savunmayı temsil eden  Avukatlar, yargıya olan güvenin tesisi bakımından hayati önem taşımaktadır. Devletin temeli adalet, adaletin temeli ise savunmadır. Savunmanın bağımsız ve özgür olmadığı bir ülkede hak dağıtımından, adil yargılanmadan ve yargı bağımsızlığından söz edilemez. Hak arama özgürlüğünün tam olarak gerçekleşmesi, savunmanın daha da güçlendirilmesine bağlıdır.

Molierac’ ın da dediği gibi, “Görevimizi yaparken kimseye, ne müvekkile, ne hakime hele ne iktidara tabiiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiç bir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. En kıdemsizin, en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı”

Karşılaşılan tüm engel ve güçlüklere rağmen, adaletin tecellisi için yılmadan çaba gösteren, demokratik, laik, sosyal ve hukuk devletinin güvencesi olan, kıymetli meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar günü kutlu olsun.”

05/04/2021 19:38
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ