SORGUN-ERKEKLİ BARAJI TAMAMLANMA AŞAMASINDA

SORGUN-ERKEKLİ BARAJI TAMAMLANMA AŞAMASINDA

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Yozgat’ta gerçekleştirdiği  yatırımlarla kurak toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara  içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Yozgat ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de katkılar sağlıyor. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa yol açıyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ederken bir taraftan da yaşam standardını yükseltmesi nedeniyle  göçün azalmasına  katkı sağlıyor. Yozgat ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli ölçüde rol oynuyor.

Yozgat Sorgun Erkekli Barajında çalışmalarına ilişkin yazılı bir açıklama yapan  DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız bu konuda şunları söyledi:

“Çalışmaları devam eden barajda gövde dolgusu tamamlanmış olup, perde beton imalatları tamamlanmak üzeredir. Ön yüz membran imalatının devam ettiği ve %85 fiziki gerçekleşmenin sağlandığı barajın tamamlanması ile 7 bin 510 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacaktır.Erkekli Barajının temelden 38 metre yükseklikte ve 2.84 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip bulunmaktadır. Barajın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır.”

27/11/2020 19:30
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ