ŞEKER FABRİKASI ÇALIŞANLARI: KIDEM TAZMİNATIMIZA DOKUNMAYIN

ŞEKER FABRİKASI ÇALIŞANLARI: KIDEM TAZMİNATIMIZA DOKUNMAYIN

Hükümetin Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası (TES) düzenlemesi kapsamında kıdem tazminatına yönelik değişikliğe karşı çıkan Şeker İş Sendikası çalışanları Yozgat Şeker Fabrikası nizamiye girişinde ortak bir açıklama yaptılar. Nizamiye girişinde toplanan sendika çalışanları adına basın açıklaması yapan Şeker İş Sendika Başkanı Turgut Gözübüyük, Hükümetin Kıdem tazminatı  ilgili bazı düzenlemeler öngördüğünü, İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak istendiğini, 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daim esnek çalışma getirilmeye çalışıldığını, bu şekilde kıdem ve ihbar tazminatının ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini ileri sürdü.

Sendika Başkanı Gözübüyük konuya ilişkin açıkamasında şunları söyledi :

 “Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var, Değişiklik yapılmasına İlişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor, Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor, Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekun bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozacaktır”

Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir şeklinde konuşan Gözübüyük “TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. TÜRK-ÎŞ Genel Kurullarında oybirliğiyle alman kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ'in kırmızı çizgisidir.Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasın» yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devanı edeceğiz”dedi.

03/07/2020 20:57
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ