ŞANLIURFADAN YOZGAT GÖLETLERİNE BİR MİLYON YAVRU SAZAN BALIĞI

ŞANLIURFADAN YOZGAT GÖLETLERİNE BİR MİLYON YAVRU SAZAN BALIĞI

Şanlıurfa Atatürk Baraj Gölünde yetiştirilen 16 milyon yavru sazan ve şabut balığı, araların da Yozgatın da bulunduğu 16 ile gönderildi.Yozgata araçlarla gelen yavru sazanlar ilimizdeki bazı göletlere bırakıldılar

Şalıurfada 'Geleceğimiz için kaynaklarımızı balıklandırıyoruz ,üreticimizin yanındayız"  sloganıyla  Şanlıurfa Atatürk Barajı havzasında yetiştirilen 16 milyon   balıklar Valilikce düzenlenen  bir törenle  Yozgat, Kayseri, Şırnak, Siirt, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Adıyaman, Batman, Sivas, Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kırşehir, ve Kahramanmaraş'taki su kaynaklarına  sevkedildi.

Yavru balıkların illere dağıtım töreninde  konuşan Şanlıurfa Vali Yardımcısı Metin Esen, tesisin Türkiye'nin en büyük yavru balık üretim tesisi olduğunu belirterek şunları söyledi :

"Şanlıurfa olarak ülkemizin tarımsal ürün deseni içerisinde pek çok ürünün en fazla yetiştirildiği bir il olma hasebiyle çok önemli bir potansiyele sahip olduğumuzu biliyorduk. Bugün artık su ürünleri alanında da ülkemiz için önemli bir tesise kavuşarak, Türkiye'de önemli bir balık yetiştirme merkezine de sahip olarak bundan sonra bu alanda da Türkiye'de en fazla üretim tesis olarak ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Bugün burada üretilen yavru balıkların 16 ille gönderilerek ülke ekonomisine büyük katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz"

Şanlıurfa Tarım İl Müdürü Murat Çakmaklı ise törende şöyle konuştu :

 "Şanlıurfa'mızda su ürünleri yetiştiriciliği çok önemlidir. Bölge olarak sahip olduğumuz ülkemizdeki toprak alanının yaklaşık 3 katını temsil eden bir yüzey su varlığımız var. Bu açıdan su ürünleri ve balıkçılık bizim için önemli bir konudur. Tabi ilimizde, Türkiye'de bulunan tesisler arasında en büyük ve en önemli tesislerinden birisi mevcuttur. Devlet Su İşleri tarafından geçen yıl bizlere devredildi. Teknik uzman arkadaşlarımız bu konuda özellikle yavru sazan balığı üretimi sürecine başladık. 10 milyon hedefimiz varken 16 milyon yavru balık üretimi gerçekleştirdik. Bunun 15,5 milyonu yavru sazan, aynı zamanda yine bizim baraj gözümüzün endemik türlerinden biri olan şabut balığıdır.”

04/09/2021 00:35
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ