YSMMMO BAŞKANI EVCİMEN'DEN MÜKELLEFLERE DEFTER TASDİK HATIRLATMASI

YSMMMO BAŞKANI EVCİMEN'DEN MÜKELLEFLERE DEFTER TASDİK HATIRLATMASI

Yozgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Harun Evcimen, 2024 yılı hesap döneminde kullanılacak olan yasal defterlerin açılış tasdiklerinin yılsonuna kadar yaptırılması gerektiğini söyledi.

Türk Ticaret Kanunu’nda vergi mükelleflerinin statülerine göre tutmaları gereken defterlerin tanımlandığını hatırlatan Evcimen, şu ifadeleri kullandı:

"Yıl sonunun yaklaşması nedeniyle, tüm şirketleri, esnafları ve serbest meslek sahiplerini ilgilendiren yeni dönem için tasdik ettirilmesi zorunludur. Bilindiği üzere 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunun da vergi mükelleflerinin statülerine göre tutması gereken defterler tanımlanmıştır. Bu defterlerin açılış ve kapanış tasdiklerinin yaptırılmasının zorunlu olduğu da aynı kanunda belirtilmiştir. Tutulması zorunlu olan defterlerin yasal süresi içesinde tasdik ettirilmediği durumlarda 2023 yılında her bir defter için 31 bin 97 lira idari para cezası uygulanmaktadır. Mükelleflerin cezai bir durumla karşılaşmamaları için mali müşavirleriyle görüşerek meslektaşlarımızın vereceği bilgiler doğrultusunda ve mali müşavirleri aracılığı ile 2024 yılına ait yasal defterlerini tasdik ettirmeleri gerekmektedir."

16/11/2023 23:52
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ