BAŞER: YOZGAT ESK SÜT ÜNİTESİNDE SERİ ÜRETİME BAŞLANDI

BAŞER: YOZGAT ESK SÜT ÜNİTESİNDE SERİ ÜRETİME BAŞLANDI

AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, Yozgat Et ve Süt Kurumu bünyesinde kurulan  “Süt ünitesi”nin seri üretime başladığını açıkladı.

Milletvekili Yusuf Başer, Et ve Süt Kurumu Yozgat Kombinasını ziyaret etti. Kurum müdürlüğüne yeni atanan Harun Pehluvan’a hayırlı olsun dileklerinde bulunan Başer, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Seri üretime geçen süt ünitesi üretim tesislerinde incelemelerde bulundu.

İncelemeler sonrası açıklamalarda bulunan Başer, Yozgat’ta tarım ve hayvancılığını geliştirmek için çalışmalar yaptıklarını belirterek, İl Başkanlığı döneminden beri Yozgat’a kazandırmak büyük emek sarf ettikleri, Et ve Süt Kurumu bünyesindeki et ve süt ünitesinin Yozgat  hayvancılığının gelişmesi ve sektörel bazda kurumsallaşması açısından önemli bir ihtiyaca cevap verdiğini söyledi.

PAZAR SIKINTISI KALMADI

Pandemi koşullarının sağladığı olumsuz etkiler nedeniyle dünya ekonomilerinin daraldığı bir dönemde Süt ünitesinin Yozgat’a kazandırılmasının önemine vurgu yapan Başer, Süt ünitesi ile birlikte et ve süt üreticisi olan Yozgat çiftçisinin pazar sıkıntısının kalmadığını söyledi.

TÜRKİYE’DE BAŞKA ÖRNEĞİ YOK

“Süt Ünitesi”ni Yozgat’A kazandırmak için büyük mücadele verdiklerini belirten Başer, Et ve Süt Kurumu bünyesinde Türkiye’nin hiçbir ilinde böyle yatırımın vaki olmadığını, süt ünitesi yatırımının bu yönüyle Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıdığını belirterek Süt Ünitesinde günlük 98 bin ton çiğ süt işleyeceklerini, başlangıçta Beyaz Peynir, Kaşar, Peyniri, Lor Peyniri, Krema ve Tereyağ üretimine ağırlık verdiklerini ifade etti.

HAYVANCILIĞIN GELİŞİMİNE KATKI SUNACAK

Yozgat Et ve Süt Kurumu bünyesinde kurulan ve seri üretime geçen  süt ünitesi yatırımını, Yozgat hayvancılığının gelişimi, süt üretiminin değerlendirilmesi, markalaşması ve sektörel yatırıma dönüşmesi açısından  çok önemsediklerini vurgulayan milletvekili Başer, yatırımın hem istihdamı artırdığını hem de Yozgat’ta Hayvancılığın gelişimine büyük katkı sunduğunu belirtti.

BU GURUR BİZE YETER

Milletvekili Başer,  Süt Ünitesi’nde üretimi yapılan “Beyaz Peynir, Lor Peyniri, Kaşar, Tereyağ” ürünlerinin Türkiye’nin dört bir tarafında satıldığını görmekten ayrı bir mutluluk duyduklarını söyledi. Başer “Bu gurur bize yeter” dedi.

ÇİFTLİKTEN SOFRAYA SOĞUK ZİNCİR KURDUK

Süt ünitesi’nde sağlıklı üretim ve tedarik zincirine çok önem verdiklerini vurgulayan Başer, soğuk zincir tedariki kurduklarını, “Çiftlikten Sofraya” sağlıklı ve hijyenik ürün tedariki zinciri kurduklarını söyledi.

YÖRESEL MARKA OLUŞTURACAĞIZ

Başer, yöresel bazda, Yozgat’a mahsus bir ürün markası Türkiye’de bulunmadığından hareketle Süt ünitesi’nde ve yöresel ürünlerin üretimini de yapmayı planladıklarını ve yöresel marka oluşturmayı hedeflediklerini ve ürün gamını zenginleştirmeyi  düşündüklerini söyledi.

BÜYÜK DESTEKLER VERİYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye’de ve Yozgat’ta tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için büyük destekler verdiklerini ve yatırım yaptıklarını açıklayan Başer, bu destekler sayesinde Yozgat’ta büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın popülasyonunun arttığını ve ivme kazanmaya başladığını belirtti.

Başer,Süt ünitesinin bu haliyle Yozgat’ta tarım ve hayvancılığın gelişimi noktasında önemli bir görevi ifa edeceğini sözlerine ekledi.

29/07/2022 03:35
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ