YOBÜ’DE  ‘ENDÜSTRİYEL KENEVİR YETİŞTİRİCİLİĞİ’ EĞİTİM PROĞRAMI

YOBÜ’DE ‘ENDÜSTRİYEL KENEVİR YETİŞTİRİCİLİĞİ’ EĞİTİM PROĞRAMI

Üniversite ile Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında imzalanan “KOP Bölgesinde Endüstriyel Kenevir Eğitim Projesi” kapsamında, Yozgat Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli ziraat mühendisleri ile kenevir bitkisiyle ilgili teknik elemanlar ve üreticilere yönelik “Endüstriyel Kenevir Yetiştiriciliği Eğitim Programı” düzenlendi.

Üniversite Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen eğitim programına Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Üniversitemiz Kenevir Araştırma Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Gürbüz, Yozgat Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli ziraat mühendisleri ile kenevir bitkisiyle ilgili teknik elemanlar ve üreticiler katıldı.

Eğitim toplantısının açılış konulmasını yapan Üniversite Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Gürbüz, bölgemiz ve ülkemizin kalkınmasına önemli katkılar sağlayacak olan endüstriyel kenevirin her yönü ile anlatıldığı kenevir yetiştiriciliği eğitiminin amacına ulaşacağını belirleterek katılımcılara teşekkür etti. 

Eğitim toplantısında konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat Bozok Üniversitesi’nin ihtisas alanı olan endüstriyel kenevirin bütün biyokütlesinin ekonomiye kazandırılması ve bölgesini kalkındırması gibi misyon ve sorumlulukları olduğunu söyledi.

 

Üniversite Kenevir Araştırma Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz da, “Endüstriyel Kenevir Yetiştiriciliği Eğitim” projesi ile Yozgat İl genelinde kenevir yetiştiriciliği konusunda teorik ve uygulamalı eğitim çalışmaları, kenevir üretimi yapan üreticilerin ve teknik personelin uygulamaya ilişkin bilgi ve beceri düzeyleri ve yörede kenevir yetiştiriciliğinin yeniden canlanmasını sağlayarak, üretimde kalite ve verimin artırılması amaçladıklarını ifade etti.

Üniversite Kenevir Araştırma Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz ve Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğr. Üyesi Levent Yazıcı tarafından verilen eğitimde, mucizevi bitki kenevirin ekiminden hasadına kadar olan süreçler, kenevir çeşitleri, kenevirden elde edilen ürünleri ve diğer konularda yaptıkları sunumlarla katılımcılara bilgiler aktardı.

Eğitimin ardından Üniversitemiz Bilal Şahin Batı Kampüsünde kenevirle ilgili deneme ekim alanı ziyaret edildi.

14/09/2021 22:19
Yozgat'ta Günün Haberleri
YOZGAT'TA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
hava durumu
YOZGAT İÇİN GÜNÜN NAMAZ VAKİTLERİ