BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
186
Dün
:
4633
Toplam
:
15018641
Sanal Bakış Mehmet SANAL
Kurban ( Et-Ol-Kes )
yozgatgazetesi@yahoo.com
İnsanlık tarihi ile yaşıt, kadim bir inanç, iman ve sevgi ritüeli kurban.

Yüreğinizi yerinden söküp elinizle sevgiliye ikram etseniz hora geçmeyecek, makbul sayılmayacaktır. Çünkü sizden istenen yüreğiniz değil canınızdır.

Yüreğinizde canınızı verecek aşkı, sevgiyi, inanç ve imanı barındıramıyorsanız, canınızı veremezsiniz. Onun için kurban yürekle değil bedeli can ile ödenecek bir yürek yangınıdır.
"Sözünü yerine getir yâ İbrahim." diye nida ediyordu, Rabbi İbrahim'e.

Üç semâvi dinin ortak atası olarak anılan İbrahim'i, Kur'an mealen şöyle tarif ediyor. " O ne Yahudi ne de Hıristiyan dı. O hanif bir müslüman dı."

Hz.Adem(a.s.) den Hz.Muhammed (s.a.v.) e uzanan tevhid dininin sâdık bendesi İbrahim.(a.s) Yüce yaradanı, kaç gecedir rüyalarında sesleniyordu ona!

"Kurban et oğlunu,zamanı geldi,kurban et söz verdin!" Yaşlı çınarın genç fidanı İsmail. Daha ana rahmine düşmeden hidâyetle müjdelenmiş. Can verenden canını esirger mi? Şeytanın bütün ayartmalarına rağmen, "Rabbine verdiğin sözü yerine getir baba. Ben kurban olmaya hazırım,sakın tereddüt etme. Beni sabredenlerden bulacaksın." diyordu İsmail.

Ne canından can veren İbrahim, ne de kurban olmaya hazır İsmail tereddüt ettiler.
Sözün, samimiyetin, sadakatın mükafatı bağışlanan can ve bir kınalı koç oldu.
" Fesellili Rabbike venhar." " Rabbin için namaz kıl KURBAN KES."

Kurban etmekte ve kurban olmakta tereddüt etmeyen kuluna, kurban kesme görevini yükleyen yüce yaradan, bu görevi de maddi olarak gücü yerinde olana verdi.

"Cânımı cânan eğer isterse minnet cânıma./ Can nedir ki onu kurban etmeyim cânanıma."diye feryad eden, tasavvuf edebiyatının ünlü şairi Fuzûli'nin, " Boyuna-bosuna, kaşına-gözüne kurban olduğum yiğidim." diye şehit evladının ardından ağıt yakan ana'nın, " Param olmasa da yaradan'a şükür için kurban kesmek istiyorum." diyen yoksul insanın, yürek yangını ortak aslında.KURBAN ETMEK.KURBAN OLMAK.KURBAN KESMEK. Aynı kaynaktan fışkıran imânın manevi tezâhürü.

Bir de; "KURBAN EDİLMEK" var ki; bu kurban edenlerin de, edilenlerin de, olanların da nesiller boyu sürecek pişmanlıklarının ortak hüznüdür.

Dünyevi çıkarlar,kazançlar,başarılar,makamlar velhasıl ele geçirilmek istenen şeyler uğruna; birilerini kurban etmek ve birilerine kurban olmak yeterlidir. Bu bölümde kurban kesmek yok. Çünkü burada imâni kaygıdan ziyade çıkarlar ve çıkarlara alet edilen aldatılmışlar var!

Bu düşüncemizi, Türk asıllı psikanalist Vamık D.Volkan'ın "körü körüne inanç" isimli eserindeki şu tesbiti doğruluyor: " Kült (ibadet,tapınma,din,siyaset,cemaat) yandaşları yalnız liderin edilgin birer KURBANI değildirler. Kolay çözümler, heyecan verici kıyamet senaryoları ve kolektif, isyankar amaçların sahte zaferlerini arar ve bu yola girerler.

" Gitme oğlum!" diye çıkış kapısına gövdesini siper eden annesine yalvarıyordu Cengiz. "Güzel annem! sen gitme, ben gitmeyim, o gitmesin kim sahip çıkacak bu vatana?" Nice ısrardan sonra, bütün müslümanların annesi Fatıma'tüzzehra'nın küçüklerden küçük varisi Fatma annesi Cengiz'in, anlamıştı ki; bu çağrının da bu gidişin de önünde durmak mümkün değildir.Annesi-babasıyla helalleşip çıkmıştı evden Cengiz Bolat. Karışıp kalabalığa, koşmuştu milletin demokrasi mabedine. Alçaktan uçan uçaklar, patlayan bombalar,mahşer ki ne mahşer!

Nasıl bir görev aşkı, nasıl bir vatan kaygısı, nasıl bir millete hizmet düşüncesi, kendi milletinin parlamentosuna hangi geçerli gerekçe ile neden bomba yağdırır? Bunu anlayamamış, akıl erdirememiş olsa da Cengiz; etrafındaki sivil insanlarla birlikte tarihin bir gününe hükmettiğinin farkına varamadan ruhunu meclisin bahçesine terketti. Şehadeti ancak ertesi gün anlaşılabildi. Ruhun Şâd olsun güzel yeğenim.Sayenizde vatan kurtuldu.Dileğim odur ki, suçlular cezalarını en ağır şekilde çeksinler. Ancak bu hercü-merç içinde asıl suçlular toz-dumana karışıp kaybolmasınlar.

İktidara öfke, bir kısım insanların bu kadar mı gözlerini döndürmüş, akıllarını başlarından almıştı? Milletine ihaneti Zehirli bala dönüştüren anlayış, hangi inancın, hangi idealin ürünü, nereden kaynaklanmıştı?
Vamık D.Volkan,adı geçen eserinde; "Dinci gruplar,dinlerinin sürekli bir biçimde inançsızların, bilim adamlarının, başka dinci cemaatlerin saldırısı altında olduğunu düşünürler.Sınırları dışında kalan "diğerleri" nin kendilerini anlamadığına ve varlıklarını tehdit ettiğine inandıkları için PAYLAŞILMIŞ KURBAN EDİLME duygusu, kolektif kimliklerinin temel bileşeni olmaktadır." diyor.

15.Temmuz.2016 da ülke bir felaketin eşiğinden döndü. Kurban edenler, ülkesine kurban edilenler ve kurban olanlar; bu ülkeye, yanmış yüreklerle birlikte koskoca 'tarihi bir ders' bıraktılar. Suçu sabit olanlar en ağır cezalara çarptırılmalı ve cezalarını çekmeliler. Ancak, mahkemeler âdil işletilmeli, masum insanlar da bu vesile ile intikam duygularına hedef olmamalı.Adalet yıkılırsa her şey yıkılır.

Prof.Dr.Nazan Bekiroğlu bir eserinde şöyle diyor:"mahkeme sorgudan çok teşhire,adaletten çok intikama dönüşürse, mazlumlar adına zalim devirenlerin, devirdikleri zalimden daha zalim olmalarının önüne geçilemez."

15.Temmuz darbe kalkışmasını vesile ederek çıkarılan KHK(kanun hükmünde kararname) lerle yüzbin belki daha fazla insan işinden,ekmeğinden,sevdiklerinden oldu veya olacak. Darbeye fiilen karışanların dışında bu kadar insanın eline silah verip " haydi sevmediklerinizi öldürün" deseniz! Bunların kaçı cinayet işlemeye teşebbüs edebilir? Ömründe eline silah almamış insanları " darbecilik" le suçlayıp zulmetmek vicdana da adalete de sığmaz.

John Stuart Mill, " özgürlük üzerine" isimli kitabında şöyle diyor: " Eğer biri dışında tüm insanlık aynı düşüncede olsa, o bir kişi de tamamen karşıt bir düşüncede olsa, o bir kişinin gücü eline aldığı zaman tüm insanlığı susturmaya hakkı yoksa aynı şekilde tüm insanlığın da o bir kişiyi susturmaya hakkı yoktur."
Ortalığın toz-duman olduğu böyle dönemler de; kinden, haset den, düşmanlıkdan, toplumu birbirine düşman etmek için ötekileştirmek den; bütün bu kötü hasletlerini nefsine KURBAN ederek milletin bütün kesimlerini barışa çağıracak ve hatta barıştırıp kucaklaştıracak, ONARICI LİDERLER'e ihtiyaç duyulur. YENİ KAPI RUHU böyle bir ihtiyacın ve zaruretin sonunda ortaya çıktı.Birlik ruhu YENİ KAPI da ortaya çıktı ama o ruhu kırıp-dökmeden sürdürecek ONARICI LİDER ortaya çıktı mı? bunu zaman gösterecek.

Vamık D. Volkan, adı geçen eserinde, olması gereken ONARICI LİDER'i bir örnekle şöyle anlatıyor: " Atatürk, kendini başkalarının üstünde görüyordu ve yandaşlarınca da böyle algılanıyordu. Fakat başkalarına kıyasla üstün konumunu korumak için değersizleştirilecek ve yıkıma uğratılacak, fantezide yer alan düşmanlar ya da alt gruplar aramıyordu. Arkadaşlarının düzeyine inmek için değil onları kendi düzeyine çıkarmak için uğraşıyordu." yani, konjonktür gereği meydanlarda atılan sloganlardan kendisine görev çıkarmıyodu." madem halkımız böyle istiyor, başımız-gözümüz üstüne" diyerek, dünya kamuoyunun, evrensel hukukun kabul etmediği konuları kendisine görev ittihaz etmiyordu.Liderlik, günün heyecanı ile söylenen sözlerin yanlışlığını o heyecanlı kitleye kabul ettirebilip, kitleyi doğruya yönlendirebilmektir.ONARICI BÜYÜK LİDERLİK ancak böyle mümkündür.

Bu bayram kesecek kurbanınız olsa da olmasa da, bayramınız mübarek olsun.
Olanlar kurbanları ile birlikte, olmayanlarınız dualarınızla birlikte; kinlerinizi, öfkelerinizi, husumetlerinizi, düşmanlıklarınızı, küslüklerinizi ve dargınlıklarınızı bu bayram kurbanlık niyetine kurban edip gönlünüzü,yüreğinizi,kucağınızı bayram sevinci niyetine sevgiye ve muhabbete açın.Ben öyle yapıp bütün kötü düşünceleri kurban ediyorum. Mevla kabul eylesin.

12.09.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Şimdi gurbet vatan, sıla gurbet oldu
sevgili hemşehrim sevgili dostum yazınızı dikkatle okudun katılmadım yer yok ancak sizlerinde sorumluluğu oldugununu düşünüyorom hamasi nutuk atanları deşifre etmediğiniz için
hep aynı şikayetleri okumaktan vede yazmaktan gına geldi eylem zamanı olduğunu düşünüyorm hakikatları halk öğrensin
tüm insanları bayramını kutlar esenlikler dilerim selamlar
hasan baycan -- 07.10.2014 12:31
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
Kalemine sağlık hemşerim çok güzel yazmışsı ama yeni okudum ,Selamlar
Salih -- 24.08.2014 12:32
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
Sayın Başkanım,Siz çok saygı duyduğum bir şahsiyetsiniz ama size bu konuda katılmıyorum.Sayın İhsanoğlu kendi iradesiyle aday olmuş biri değil,öyle olsaydı hakaten Yozgat milliyetçiliği düşünülürdü.İhsanoğlu Yozgat'ı düşünseydi bu şekilde aday olmaması gerekirdi.
Saygılar
semih -- 08.08.2014 01:39
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
sayın m.sanal soy adınız sanal ama siz gerçeleri yazarak olması gerekenleri çok güzel özetlemişsiniz ellerinize ve yüreğine sağlık bizler Yozgat dışında yaşayan vede yazgatta yaşayan herkesin kendisi ile imtihanını dile getirmişminiz 0y kullanan herkesin bu güzel mesajınızı okumalarını tavsiye ederim ankarada yaşayanbir kısım mühendisler.herkese selamlar
hasan baycan -- 07.08.2014 13:08
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın sayın yazar gerçekten yüreğinize kaleminize sağlık inşallah torunlarımızın yüzü kararmayacak yozgatlının bu konudaki hassasiyetini görebiliyorum .Bu arada sayın Recep Tayyip Erdoğan herkese gazetede fikir yazma özgürlüğünü verdi .Kendine güvenenler lütfen çıksın şahsi fikirlerini yayınlasın....
yozgatlı -- 07.08.2014 11:30
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
Üstadım elinize, yüreğinize sağlık, emin olun ki kendini Yozgat'lı hissedenler torunlarına mahcup olmayacaktır.
Yücel UZUN -- 07.08.2014 09:37
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
gözüken köy kılavuz istemez elinde gazete imkanı olan bol keseden yazıyor.o sizin şahsi fikriniz.
hasan yarar -- 07.08.2014 09:09
Alamut kalesini bilir misiniz?
Ağzına sağlık, kalemine sağlık sevgili dostum.Yazının hülasasına demek istiyorsunki,hak hukuk ve dürüstlük insanın temel çizgisi olmalı.Bence çok doğru katılıyorum.Diliyorum ki yaradanının sabrı çabuk tükensin ne yapacaksa yapıp bu sahte karları,din bezirganlarını,allah diye diye insanlardan oy devşirenleri başımızdan atsın.
Süleyman -- 10.03.2014 17:24
Alamut kalesini bilir misiniz?
Mehmet Kardeşim selamlar,Nasılsınız ben Hasbekten Necati keleşer.Yazınızı görünce bir hatırınızı sorayım dedim.
Selam ve saygılarımla
Necati Keleşer -- 13.01.2014 20:57
Alamut kalesini bilir misiniz?
Köşe yazınızı değerlendirmek haddimize düşmese de Ülke gündemindeki bu vahim hadiseyi en güzel anlatan yorumlardan biri olması sebebiyle teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Kaleminize, yüreğinize sağlık yalnız lütfen engin tecrübe ve bilginizi size has üslubunuzla birleştirdiğiniz o güzel yazıları daha sık yazarak, bizleri mahrum etmeyin. Saygı, selam ve Dua ile Allah'a emanet olun.
METEHAN DOĞAN -- 08.01.2014 18:04
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00