BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
187
Dün
:
4633
Toplam
:
14638834
Sanal Bakış Mehmet SANAL
Şimdi gurbet vatan, sıla gurbet oldu
yozgatgazetesi@yahoo.com
Kurban olduğumun memleketi…
Acı tatlı çok bayramlar geçirdin.
Makbul olmasını umarak nice kurbanlar kestin!
Tarihe,dine,devlete,vatana verdiğin kurbanlar ile adını yiğitler defterine yazdırdın.
Kurban ettiğin yiğitlerin o kadar çoktu ki,sayısını,hesabını tutamadın memleketi harman yerine çevirdin.Samimiyetini ve sevdanı takdir etmek isteyenler sana “yiğitlerin harman olduğu diyar” dediler.sonra gelenler,hamasetin bin türlüsü ile evlatlarınızı kurban ettirip alacaklarını aldıktan sonra sırtınızı dahi sıvazlamadan geçip gittiler.Uzaktan size bakıp,müstehzi bir tavırla “Yozgatlı işini bilir!”dediler.
Sen,her kurbanın ardından bir ağıt yakıp adını sürmeli koydun. Ölümün Hakk’a dönüş olduğuna o kadar iman etmiştin ki;yiğitlerine sebep olanlar kimlerdir diye merak bile etmedin.
Ziya’nın ağıdı ile yetişen nesiller; memleket evladını önce kurban edip sonra da “Kendi gidip ahbapları kalan yar” diye dövünmeyi hayatın gereği sandılar.
Hayat dersini ezberden okuyan toplumların;felsefi düşünce,akıl,mantık ve muhakeme ile hayatı ve olayları yorumlaması mümkün mü?

Oysa yüce yaratıcı,Allah(cc) Kur’an ayetlerinin çoğunda iman etmiş insana; “tefekkür etmezmisin, tezekkür etmezmisin, düşünmezmisin, akletmezmisin?” diye sormuyor mu?
Son yıllara kadar,maişet için geçici olarak gurbete göçen Yozgatlı,dönüp dolaşıp evine ocağına geri gelirdi!

Son yıllarda ne oldu da göçen geri dönmüyor? Bir zamanlar 700 binlerde olan Yozgat il geneli nüfusu, ne oldu veya olmadı da 400-450 binlere kadar düştü? Tabii aynı oran da TBMM deki temsilci sayısı neden altıdan dörde indi?

Yaylası ayaz, ovası yaz, kışı beyaz, efkârı söz ile saz olan memleketimin sahipsiz evladı, “Yemen’e giden asker’e”döndü.Giden geri gelmiyor artık.
Şimdi gurbet vatan,sıla gurbet oldu!
Gidipte dönmeyenler, “sabahınan esen seher yeli” ile memleketten selam,hasret,özlem geleceğini ümit edip bekliyor. Kalıpta gidemeyenler, hergün “çamlığın başında tüten tütün” de teselli arıyorlar.
Bu ülke,ramazan ve kurban bayramı arasında bir bayram daha yaşadı. O bayramda yüzde 80 ile coşan Rize’ye ve yüzde 81 ile taşan Hâkkâri’ye imrendim,gıpta ettim,kıskandım,hatta haset ettim.Niye diye sorarsanız, 80 ve 81 ile desteklenenler de ne o şehirlerde doğmuş, ne de o şehirlerde büyümüşlerdi!
Gerçeğini unutup hülyası ile oyalandığım memleketim, oylarını kurban etmeye kıyamayıp evladını kurban etmeyi tercih etti.

Evladını kurban etmeyi Hakk’a hizmet sanan; kör imanın,bağnaz tutkuların,yılmaz yorulmaz mümini, Kur’an’ı okumadın hadi, vaaz da mı dilemedin? Allah(cc),kullarım evlatlarını katletmesinler diye atamız Hz.İbrahim(as)’e koç gönderdi,duymadın mı?

Yeryüzünde Allah’ın (cc) halifesi olarak,dünyaya düzen vermek için gönderildiğini sananlar, evladını kurban etmen karşılığında sana kim bilir neler neler vaadettiler? Oysa, Allah (cc) Kur’an’ ında mealen şöyle buyuruyor. “Kestiğiniz kurbanların Allah’a ne etleri ne de kanları ulaşır.Allah’a ulaşacak sadece sizin takvanızdır.”Evladını katledenin takvası olur mu?

Onlar sözlerinde dursalar bile,evladını kurban ettiğine değer mi? Değdi mi? Değecek mi?
Kurbanın sevabı ile bayramın sevinci ayrı yazılır.Kurbanınız kabul edilir mi ? bilmem. Bayramınız mübarek olsun dostlar.

03.10.2014

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Şimdi gurbet vatan, sıla gurbet oldu
sevgili hemşehrim sevgili dostum yazınızı dikkatle okudun katılmadım yer yok ancak sizlerinde sorumluluğu oldugununu düşünüyorom hamasi nutuk atanları deşifre etmediğiniz için
hep aynı şikayetleri okumaktan vede yazmaktan gına geldi eylem zamanı olduğunu düşünüyorm hakikatları halk öğrensin
tüm insanları bayramını kutlar esenlikler dilerim selamlar
hasan baycan -- 07.10.2014 12:31
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
Kalemine sağlık hemşerim çok güzel yazmışsı ama yeni okudum ,Selamlar
Salih -- 24.08.2014 12:32
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
Sayın Başkanım,Siz çok saygı duyduğum bir şahsiyetsiniz ama size bu konuda katılmıyorum.Sayın İhsanoğlu kendi iradesiyle aday olmuş biri değil,öyle olsaydı hakaten Yozgat milliyetçiliği düşünülürdü.İhsanoğlu Yozgat'ı düşünseydi bu şekilde aday olmaması gerekirdi.
Saygılar
semih -- 08.08.2014 01:39
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
sayın m.sanal soy adınız sanal ama siz gerçeleri yazarak olması gerekenleri çok güzel özetlemişsiniz ellerinize ve yüreğine sağlık bizler Yozgat dışında yaşayan vede yazgatta yaşayan herkesin kendisi ile imtihanını dile getirmişminiz 0y kullanan herkesin bu güzel mesajınızı okumalarını tavsiye ederim ankarada yaşayanbir kısım mühendisler.herkese selamlar
hasan baycan -- 07.08.2014 13:08
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın sayın yazar gerçekten yüreğinize kaleminize sağlık inşallah torunlarımızın yüzü kararmayacak yozgatlının bu konudaki hassasiyetini görebiliyorum .Bu arada sayın Recep Tayyip Erdoğan herkese gazetede fikir yazma özgürlüğünü verdi .Kendine güvenenler lütfen çıksın şahsi fikirlerini yayınlasın....
yozgatlı -- 07.08.2014 11:30
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
Üstadım elinize, yüreğinize sağlık, emin olun ki kendini Yozgat'lı hissedenler torunlarına mahcup olmayacaktır.
Yücel UZUN -- 07.08.2014 09:37
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
gözüken köy kılavuz istemez elinde gazete imkanı olan bol keseden yazıyor.o sizin şahsi fikriniz.
hasan yarar -- 07.08.2014 09:09
Alamut kalesini bilir misiniz?
Ağzına sağlık, kalemine sağlık sevgili dostum.Yazının hülasasına demek istiyorsunki,hak hukuk ve dürüstlük insanın temel çizgisi olmalı.Bence çok doğru katılıyorum.Diliyorum ki yaradanının sabrı çabuk tükensin ne yapacaksa yapıp bu sahte karları,din bezirganlarını,allah diye diye insanlardan oy devşirenleri başımızdan atsın.
Süleyman -- 10.03.2014 17:24
Alamut kalesini bilir misiniz?
Mehmet Kardeşim selamlar,Nasılsınız ben Hasbekten Necati keleşer.Yazınızı görünce bir hatırınızı sorayım dedim.
Selam ve saygılarımla
Necati Keleşer -- 13.01.2014 20:57
Alamut kalesini bilir misiniz?
Köşe yazınızı değerlendirmek haddimize düşmese de Ülke gündemindeki bu vahim hadiseyi en güzel anlatan yorumlardan biri olması sebebiyle teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Kaleminize, yüreğinize sağlık yalnız lütfen engin tecrübe ve bilginizi size has üslubunuzla birleştirdiğiniz o güzel yazıları daha sık yazarak, bizleri mahrum etmeyin. Saygı, selam ve Dua ile Allah'a emanet olun.
METEHAN DOĞAN -- 08.01.2014 18:04
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00