BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
206
Dün
:
4633
Toplam
:
15018639
Sanal Bakış Mehmet SANAL
Yozgatlı’nın imtihanı
yozgatgazetesi@yahoo.com
Değerli bir hemşerimiz cumhurbaşkanı adayı. Dindar cumhurbaşkanı seçeceğiz diye yeri göğü inletenler, planlarıyla birlikte kimyaları da bozulunca fitne ve tezviratın çapını da büyüttüler.

İşine geleni söylemeyi, demagojiyi, öfkeyi, asılsız ithamı hitabet sanatı olarak kullanmaya özen gösteren ve olağan üstü gayret eden sayın Başbakan; kişiliğinde, devlet adamlığında, dininde ve imanında, aile yapısında tenkit edeceği ve kendine göre allayıp pullayarak halka yutturacağı bir eksiklik, yanlışlık, hata bulamadığı Sn. İhsanoğlu’nu Gazze’ye ve Filistin’e düşman, İsrail’e dost gibi gösterme gayretinde.

Bunun cevabını Sn.İhsanoğlu ‘sakin güç’ kavramı ölçüsünde ve kendisine çok da yakışan tarzda veriyor.
Bu arada kamuoyu bilmediği bir gerçeği öğreniyor. Gazze’yi yöneten Hamas örgütü ile Filistin’i yöneten El Fetih örgütünü bir araya getirip barıştıran ve Filistinliler arasında kalıcı barış sağlayan Sn. İhsanoğlu’na Filistin ‘devlet nişanı’ veriliyor.

Bu olay aklımıza Sn. Başbakana verilen Yahudi nişanını getiriyor.
Geçtiğimiz yıllarda ABD de yaşayan Yahudiler tarafından Sn. Başbakanımıza ‘’Üstün cesaret madalyası’’ verildiği ülke basınına yansıdı. Dünyada ilk defa Müslüman bir devlet adamına verildiği söylenen bu ’nişan’ ın hangi yüksek cesaretten dolayı verildiği bizim kamuoyumuza bu güne kadar açıklanmamış olsa da Gazze ye yardım götüren Mavi Marmara gemisinde İsrail askerleri tarafından şehit edilen onca insanımızın acısı hala yüreklerde iken Sn. Başbakanın aldığı ’üstün cesaret’ madalyasını Yahudilere iade etmemiş olması da ayrı bir ironi.

İki olay, iki nişan, iki devlet adamı, iki tavır. Hangisini beğenirseniz ona itibar edin. İmanınızın emrindeki vicdanınız bu iki olaydan hangisini kabullenebiliyorsa ona itibar ediniz ve ona göre davranınız.
Görünen ibadetlerden namaz ve oruç ile görünmeyen ibadetlerden; yalan söylememek, İftira etmemek,
Riyakarlık yapmamak, adaletsizlik ve haksızlıkta bulunmamak gibi eylemleri görmezden gelerek sadece bedeni ibadetleri din diye bu millete yutturanlar için yüce kitabımız Kur’an ne diyor bakın!
HÛD suresi 113. Ayet: Zalimlerin yanında olmayın; sonra ateş sizi de yakar…

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından iktidarın itibar ettiği ilahiyatçılara( Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Prof. Dr. Mustafa Çağırıcı, Prof. Dr. İbrahim Kâfi Dönmez, Prof. Dr. Sadrettin Gümüş) Hazırlattırılan Kur’an yolu Türkçe meal ve tefsirinden alıntılayarak yukarıda ayetin tefsirini aşağıya alıyoruz.
Tefsir 3. Cilt syf.205:Zulüm,’’Din ve ahlak kanunlarıyla belirlenen sınırları aşmak, adalet, hakkaniyet ve eşitlik ilkelerine aykırı davranmak’ demektir.(fiili işleyenlerde zalimler olmalı!)
İtikat alnında ‘’şirk, inkâr, günahkârlık, Allah’ın koyduğu kuralları çiğneme ve aşma’’ zulümdür.(müsebbibi zalim)

Ahlak alnında ise zulüm: ‘’haddi aşmak(yalan,iftira,riya),
Başkasının hakkını ihlal etmek(haram yemek, zimmete para geçirmek,kamu malını aşırmak )
Başkasına zarar vermek (Haksız yere insanları hapiste yatırmak, suç isnat edip İspat etmeden binlerce insanı oradan oraya sürgün etmek, kendilerini, ailelerini, çocuklarını, damgalamak)
Bu davranışları sergileyene de ‘’ZALİM’’ denir. Yüce Allah, zulmün her türlüsünü haram kılmış, Müslüman-Kâfir ayrımı yapmaksızın zalimlere eğilim gösterilmemesini, yaptıkları kötülüklerin hoş karşılanmamasını ve onların yanında yer alınmamasını emretmiştir. İslam’ın genel bir kuralı olarak Allah ve resulünün emrine uygun davranmayan kimsenin yanında yer alınmaz ve böyle bir amirin dahi emrine itaat edilmez.

Parantez içindeki sözler bize ait diğer kısmı yüce kur’an’ ın meal ve tefsirini yapan yukarıdaki ilim adamlarına ait.

Şimdi! Siz eeeyy garip Yozgat’ımın samimi ve saf; dindar, din adamı, din görevlisi, mütedeyyin, mazbut, muhafazakâr, iktidar dal kavukluğunu aşağılık, düşkünlük sayan insanları; fırsat bulursanız! Yukarıda bilgisini verdiğim kur’an tefsirini başından sonuna kadar okuyup yüce dinimizin buyrukları ile dindar sandığınız kimselerin durumunu yeniden düşünün! Zalimin yanında mı? Yoksa mazlumun yanında mı? Olacağınıza yeniden karar verin.

Dini bütün ve milliyetperver Yozgatlı elini vicdanına koy ve karar ver, Sn. İhsanoğlu Zalim mi? Mazlum mu?

Sözün kısası bu seçim sadece bir Cumhurbaşkanlığı seçimi değil, reklamı yapılan dindar ile gerçek dindarın, hangi millete mensup olduğunu söyleyemeyenler ile’’ Türk milletinden’’ olduğunu söyleyebilenlerin seçimidir.

Bu seçim siyasi şarlatanlıkların değil devlet adamı ağırlığının hissedilmesi gereken bir seçimdir.
Bu seçim milleti kamplara ayıranların, ötekileştirenlerin, sürekli düşman yaratanların değil milleti en küçüğünden en büyüğüne, en ücra köşesinden en gelişmiş bölgesine birleştire bilen ve bir bütünü(TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ) kucaklayabilecek ve devleti temsil edecek Cumhurbaşkanının seçilmesidir.

Velhasıl: hangi il, hangi adaya ne kadar oy verirse versin, bu seçim Yozgatlının ‘’İMANI İLE İMTİHANIDIR’’

27.07.2014

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Şimdi gurbet vatan, sıla gurbet oldu
sevgili hemşehrim sevgili dostum yazınızı dikkatle okudun katılmadım yer yok ancak sizlerinde sorumluluğu oldugununu düşünüyorom hamasi nutuk atanları deşifre etmediğiniz için
hep aynı şikayetleri okumaktan vede yazmaktan gına geldi eylem zamanı olduğunu düşünüyorm hakikatları halk öğrensin
tüm insanları bayramını kutlar esenlikler dilerim selamlar
hasan baycan -- 07.10.2014 12:31
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
Kalemine sağlık hemşerim çok güzel yazmışsı ama yeni okudum ,Selamlar
Salih -- 24.08.2014 12:32
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
Sayın Başkanım,Siz çok saygı duyduğum bir şahsiyetsiniz ama size bu konuda katılmıyorum.Sayın İhsanoğlu kendi iradesiyle aday olmuş biri değil,öyle olsaydı hakaten Yozgat milliyetçiliği düşünülürdü.İhsanoğlu Yozgat'ı düşünseydi bu şekilde aday olmaması gerekirdi.
Saygılar
semih -- 08.08.2014 01:39
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
sayın m.sanal soy adınız sanal ama siz gerçeleri yazarak olması gerekenleri çok güzel özetlemişsiniz ellerinize ve yüreğine sağlık bizler Yozgat dışında yaşayan vede yazgatta yaşayan herkesin kendisi ile imtihanını dile getirmişminiz 0y kullanan herkesin bu güzel mesajınızı okumalarını tavsiye ederim ankarada yaşayanbir kısım mühendisler.herkese selamlar
hasan baycan -- 07.08.2014 13:08
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın sayın yazar gerçekten yüreğinize kaleminize sağlık inşallah torunlarımızın yüzü kararmayacak yozgatlının bu konudaki hassasiyetini görebiliyorum .Bu arada sayın Recep Tayyip Erdoğan herkese gazetede fikir yazma özgürlüğünü verdi .Kendine güvenenler lütfen çıksın şahsi fikirlerini yayınlasın....
yozgatlı -- 07.08.2014 11:30
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
Üstadım elinize, yüreğinize sağlık, emin olun ki kendini Yozgat'lı hissedenler torunlarına mahcup olmayacaktır.
Yücel UZUN -- 07.08.2014 09:37
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
gözüken köy kılavuz istemez elinde gazete imkanı olan bol keseden yazıyor.o sizin şahsi fikriniz.
hasan yarar -- 07.08.2014 09:09
Alamut kalesini bilir misiniz?
Ağzına sağlık, kalemine sağlık sevgili dostum.Yazının hülasasına demek istiyorsunki,hak hukuk ve dürüstlük insanın temel çizgisi olmalı.Bence çok doğru katılıyorum.Diliyorum ki yaradanının sabrı çabuk tükensin ne yapacaksa yapıp bu sahte karları,din bezirganlarını,allah diye diye insanlardan oy devşirenleri başımızdan atsın.
Süleyman -- 10.03.2014 17:24
Alamut kalesini bilir misiniz?
Mehmet Kardeşim selamlar,Nasılsınız ben Hasbekten Necati keleşer.Yazınızı görünce bir hatırınızı sorayım dedim.
Selam ve saygılarımla
Necati Keleşer -- 13.01.2014 20:57
Alamut kalesini bilir misiniz?
Köşe yazınızı değerlendirmek haddimize düşmese de Ülke gündemindeki bu vahim hadiseyi en güzel anlatan yorumlardan biri olması sebebiyle teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Kaleminize, yüreğinize sağlık yalnız lütfen engin tecrübe ve bilginizi size has üslubunuzla birleştirdiğiniz o güzel yazıları daha sık yazarak, bizleri mahrum etmeyin. Saygı, selam ve Dua ile Allah'a emanet olun.
METEHAN DOĞAN -- 08.01.2014 18:04
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00