BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
215
Dün
:
4633
Toplam
:
15018618
Sanal Bakış Mehmet SANAL
Kırk yılın ardından
yozgatgazetesi@yahoo.com
Yıllar önce çok sevdiğim ve saydığım bir dostum anlatmıştı.O da Sorgun ilçemizin Doğankent(peyik) beldesinde küçük Memed ağa nam bir zattan dinlemiş.Bu muhterem kişi dermiş ki; "yirmisine kadar adam olmayan,kırkına kadar zengin olmayan,yetmişe gelince ölmeyen sürünür gider."
Okur-yazarlığın kıt,kırsal nüfusun yoğun olduğu ülkede, 'adam olma'nın ölçüsü askerliği yapmış olmak şartına bağlı idi.onsekiz yaşında askere giden yirmi yaşında askerliği bitirince adam olmuş sayılırdı.Okuma-yazmayı,masada yemek yemeyi, selam alıp vermeyi,mektup yazıp hal-hatır sormayı,memleketten haber alıp askerlikten haber vermeyi, insanları ve vatanı sevip saymayı, kahpeliğe tavır alıp düşman olmayı,aslanı zağara boğdurmayı,deryayı damla-damlayı derya göstermeyi askerde öğrenirdi.
Kimileri nankörlük edip inkar etsede; Cumhuriyetle birlikte okullaşmanın yaygınlaşması neticesi, okur - yazar sayısının hızla artması, çoğunun iyi bir liseden farkı olmasada üniversitelerin ülke sathına yayılması, dövizli-bedelli-kısa dönem-uzun dönem-profesyonellik-paralı-parasız askerlik yakıştırmaları ve uygulamaları ile askerliğin sulandırılması neticesi; yirmi yaş sınırı 'adam olma eşiği' olmaktan çıktı.
Adam olmanın kriteri yaşa bağlı olmaktan çıkıp karaktere bağlandı.Kendisini 'adam olma' payesini verme mevkiinde görenler ve gücü elinde bulunduranlar; yalanarak, yamanarak, yaranarak, siftinerek ekonomik güce,mevki ve makama ulaşanları adamdan sayıp gayrisini adam yurduna bile koymuyorlar şimdilik.
Azami dalkavukluk, ezeli ve ebedi başkanlığı sağlasa da, ezelisi şurda dursun ebedi adamlığı sağlar mı bilmem...
Kırk yıl insanı kemale eriştiren yaştır. Eğer dünyalık kazanmak uğruna boşa harcanmamış ise! Kırk yaşına gelmiş kamil insan, Osmanlının muteşem yüzyılı gibidir. Muhteşem yüzyılın gerisinde; imanın, inancın, gayretin, kardeş kavgalarının, düşman istilalarının, bölünmenin, parçalanmanın, yeniden birlik olmanın,dirilip ihtişama ulaşmanın ardında nice mihnet ve çilenin çekilmiş olması gerekmiştir.
Çoğu insanın sandığı gibi zenginlikten kasıt sadece maddi zenginlik olmayıp,maddeyi de putlaştırmadan içinde barıdıran ve maddeyi ihtiyaç miktarı kadar kanaat potasında eriterek mihnet ve çileyle yoğuran zenginliktir.
Naçiz bir mensubu olmaktan gurur duyduğum,mutlu olduğum,sevenlerimle hasbihal etme imkanı bulduğum,sevmeyen ve tanımayanlara naçizane fikirlerimi ulaştırma imkanı bulduğum YOZGAT GAZETEMİZİN kırkıncı yaşını kutluyoruz. HAYIRLI OLUR İNfiAALLAH.
YOZGAT GAZETESİNİN kaçıncı yaşında onun yazı ailesine katıldım hatırlamıyorum.Sahibi değerli kardeşim O.Hakan KİRACI ile tanışıklığımız Yozgat lisesinin birinci sınıfına kadar gider.
O gün bu gün dostluğumuz,manevi zenginlikler üreterek bu güne gelmiştir.Bizim şahsi dostluğumuz biryana, YOZGAT GAZETESİNİN, iğneyle kuyu kazarcasına Yozgat'ın ve Yozgatlının dertlerine çare aramada gösterdiği gayret ve duyarlılık inkar edilemez.
Yerel gazeteciliği ve Yozgat gazetesi mensubu olmayı onur nişanı gibi göğsünde değil ruhunda taşıyarak rahmeti rahmana göçen değerli kardeşlerimi anmadan geçersem kadir bilmezlik olur. halen Yozgatlının gören gözü, duyan kulağı, düşünen beyni ve gördüğünü, duyduğunu,düşündüğünü duyuran dili olan değerli mensupları ile nice kırk yıllara ulaşacaktır.
Yozgat Gazetesi: mutlu, huzurlu, keyfe keka bir kırk yıl geçirmemiştir.Bu kırk yılın içinde okuyucuya yansımayan nice mücadeleler ve nice sıkıntılar vardır.
Bu kırk yılda, kendini devlet adamı sanan nice soytarıların komplekslerine, kendini siyaset adamı sanan nice ukalaların şovlarına, kendini siyaset ve devlet adamı sanan nice madrabazların ayak oyunlarına göğüs gerilmiş, mücadele edilmiş, her türlü zorluğa ve zorbalığa karşı Yozgatlının haber alma hakkı savunulmuş ve yerine getirilmiştir.
Kırkıncı yıldan geriye dönüp bakıldığında:devlet otoritesinin tesisi adına YOZGAT GAZETESİNİ hasım ilan edip savaş açan,burnundan kıl aldırmaz (aslında burnuna cerekle ....yetişmez demem lazım ama edeb ediyorum.) idarecilerin ismini hatırlayan var mı?
Çamlığı dedem yaratmış,nohutluyu babam. Yozgat coğrafyası da benim eserim diyen! "mevlam dilerse ayıya bile kaval çaldırır." kabilinden siyasetci, başkan, vekil, bakan olanları devrin yalakalarından başka hatırlayanınız var mı?
YOZGAT GAZETESİ var. Zaman içinde mensupları değişsede varolmaya devam edecek.
İşin en hüzünlü tarafı nedir bilirmisiniz? Yazıp-çizerek devlet ve siyaset adamlarının hışmını üzerimize çekeceğimizi ve bundan zarar göreceğimizi düşünen dostlarımızın:"YAHU KARDEfiİM YOZGATIN VE YOZGATLININ DERDİ SİZE Mİ KALDI? YOZGATI VE YOZGATLIYI SİZ Mİ KURTARACAKSINIZ?" sitemleridir.
fiunda mutabık olmalıyız! Yozgat'ın kurtarılmaya değil kalkınmaya,Yozgatlının dertlenmeye değil onurlu ve müreffeh yaşamaya ihtiyacı var. Bu ihtiyacı bıkıp usanmadan dile getirecek onurlu şahsiyetlere de!
Dostlar sitemlerinde haklı olmasına haklılar da! Yozgat'a ve Yozgatlıya karınca kararınca hizmet etmekte kimileri için karşılıksız kara sevdadır. Kara sevdanın diğer adı AfiK.
Aşk insanı kör eder derler. fiu yalan dünyada, iktidarın dünyalıklarına kör bakıp halkın dertlerine gören gözlerle bakan sevdalı gözlere ihtiyaç olsa gerek.
Yozgat:"büyüklerimiz bizden iyi bilir." düşüncesinden, "biz bizim derdimizi biliriz,yetkili ve ilgililerden bunları istiyoruz." noktasına,büyük ölçüde aralarında Yozgat Gazetesinin de bulunduğu yerel basın tarafından getirilmiştir.
Büyüklük,içinden çıktığınız topluma güneş gibi doğabilmektir. Yozgat'a güneş gibi doğan büyükleri bir sayın hele!
geçtiğimiz kırk yılda,YOZGAT GAZETESİ Yozgatlının düşünce dünyasına bir nebze de olsa zenginlik katmış olmasının yanında kendi kültürel zenginliğini oluşturabilmiş olmanın ve görevini yapmış olmanın huzuru içindedir.
Yetmişine gelince ölmeyen...! diye devam eden sözün aslını, Küçük Memed ağa altmış diye söylemiş. Benim yaşım altmışı geçtiği için ben onu yetmiş diye yazdım. Sizde keyfinize göre seksen, doksan, yüz diye söyleyin. Allah huzurlu, mutlu, sağlıklı uzun ömürler versinde kimse sürünmesin.
Sağlık ve tarım alanındaki gelişmeler (tıbbi cihazlar, ilaçlar, zengin içerikli gıdalar, düzenli beslenme vs.) sayesinde ortalama insan ömrünün uzadığına işaret ediliyor.
Makine sanayii ve teknolojik gelişmeler sayesinde, insanoğlu zor işleri daha kolay, uzun zaman alan işleri daha kısa zamanda, çok emek sarfederek yaptığı işleri daha az emekle yapar hale geldi. Bunlarda insan ömrünü uzatan etkenler olsa gerek.
Peyikli Küçük Memed ağanın "altmışına gelince ölmeyen sürünür gider." deyişinede fazla kafayı takmayın. YOZGAT GAZETESİ ile birlikte daha nice yıllara sağlık, huzur ve mutluluk içinde erişmek dileğiyle.


05.03.2013

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Şimdi gurbet vatan, sıla gurbet oldu
sevgili hemşehrim sevgili dostum yazınızı dikkatle okudun katılmadım yer yok ancak sizlerinde sorumluluğu oldugununu düşünüyorom hamasi nutuk atanları deşifre etmediğiniz için
hep aynı şikayetleri okumaktan vede yazmaktan gına geldi eylem zamanı olduğunu düşünüyorm hakikatları halk öğrensin
tüm insanları bayramını kutlar esenlikler dilerim selamlar
hasan baycan -- 07.10.2014 12:31
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
Kalemine sağlık hemşerim çok güzel yazmışsı ama yeni okudum ,Selamlar
Salih -- 24.08.2014 12:32
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
Sayın Başkanım,Siz çok saygı duyduğum bir şahsiyetsiniz ama size bu konuda katılmıyorum.Sayın İhsanoğlu kendi iradesiyle aday olmuş biri değil,öyle olsaydı hakaten Yozgat milliyetçiliği düşünülürdü.İhsanoğlu Yozgat'ı düşünseydi bu şekilde aday olmaması gerekirdi.
Saygılar
semih -- 08.08.2014 01:39
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
sayın m.sanal soy adınız sanal ama siz gerçeleri yazarak olması gerekenleri çok güzel özetlemişsiniz ellerinize ve yüreğine sağlık bizler Yozgat dışında yaşayan vede yazgatta yaşayan herkesin kendisi ile imtihanını dile getirmişminiz 0y kullanan herkesin bu güzel mesajınızı okumalarını tavsiye ederim ankarada yaşayanbir kısım mühendisler.herkese selamlar
hasan baycan -- 07.08.2014 13:08
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın sayın yazar gerçekten yüreğinize kaleminize sağlık inşallah torunlarımızın yüzü kararmayacak yozgatlının bu konudaki hassasiyetini görebiliyorum .Bu arada sayın Recep Tayyip Erdoğan herkese gazetede fikir yazma özgürlüğünü verdi .Kendine güvenenler lütfen çıksın şahsi fikirlerini yayınlasın....
yozgatlı -- 07.08.2014 11:30
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
Üstadım elinize, yüreğinize sağlık, emin olun ki kendini Yozgat'lı hissedenler torunlarına mahcup olmayacaktır.
Yücel UZUN -- 07.08.2014 09:37
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
gözüken köy kılavuz istemez elinde gazete imkanı olan bol keseden yazıyor.o sizin şahsi fikriniz.
hasan yarar -- 07.08.2014 09:09
Alamut kalesini bilir misiniz?
Ağzına sağlık, kalemine sağlık sevgili dostum.Yazının hülasasına demek istiyorsunki,hak hukuk ve dürüstlük insanın temel çizgisi olmalı.Bence çok doğru katılıyorum.Diliyorum ki yaradanının sabrı çabuk tükensin ne yapacaksa yapıp bu sahte karları,din bezirganlarını,allah diye diye insanlardan oy devşirenleri başımızdan atsın.
Süleyman -- 10.03.2014 17:24
Alamut kalesini bilir misiniz?
Mehmet Kardeşim selamlar,Nasılsınız ben Hasbekten Necati keleşer.Yazınızı görünce bir hatırınızı sorayım dedim.
Selam ve saygılarımla
Necati Keleşer -- 13.01.2014 20:57
Alamut kalesini bilir misiniz?
Köşe yazınızı değerlendirmek haddimize düşmese de Ülke gündemindeki bu vahim hadiseyi en güzel anlatan yorumlardan biri olması sebebiyle teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Kaleminize, yüreğinize sağlık yalnız lütfen engin tecrübe ve bilginizi size has üslubunuzla birleştirdiğiniz o güzel yazıları daha sık yazarak, bizleri mahrum etmeyin. Saygı, selam ve Dua ile Allah'a emanet olun.
METEHAN DOĞAN -- 08.01.2014 18:04
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00