BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
197
Dün
:
4633
Toplam
:
14652479
Sanal Bakış Mehmet SANAL
Ucube siyaset
yozgatgazetesi@yahoo.com
Ülkemizin en doğusunda Ermenistan sınırında, adı Serhad Şehri diye anılan bir ilimiz var. KARS.
2004 yerel seçimlerinde Kars’lı bir vatandaşımız AKP‘den Belediye Başkanı seçilmiş.
Bu Belediye Başkanı Mutlaka Belediye Meclisinden karar alarak KARS’a bir insanlık anıtı dikmeye karar vermiş.
Belediye yasasına göre Başkan Belediye Meclisinin kararını uygulamak zorundadır.
Belli ki ;anıt kararını alan Belediye Meclisi üyelerinin çoğunluğuda AKP lidir. Aksi olsa o kadar meclisten çıkmayabilirdi.
Meclis kararını uygulamaya koyan Başkan, heykeltıraş Mehmet AKSOY ile 7 Kasım 2005’te Anıt’ın yapımı ile ilgili bir sözleşme imzalamış.
Heykeltıraş Mehmet AKSOY’un ifadesine göre: KARS Belediye Başkanlığı anıtın amacı ile birlikte yerini ve yüksekliğini bizzat belirlemiş.
Erzurum Koruma Kurulu da parseldeki bazı taşınmazları (anlaşılan bu taşınmazlar, el Harakari türbesi ve camisi) tescil etmiş ve inşaat izni vermiş, ardından da çevre düzeni projesini onaylamış.
Anıt inşaatı 2006’ da başlamış ve Sn. Başbakanın ifadesine göre 1.200 bin TL harcanmış.
2009’den yerel seçimlerine gelindiğinde projeyi başlatan Belediye Başkanı yeniden aday gösterilmemiş yerine AKP‘den başka birisi Belediye Başkanı seçilmiş.
2011 yılı Ocak ayına kadar Türkiye kamuoyu olan-bitenden haberdar değil. Niye olsun ki? KARS dışındaki kamuoyunu ilgilendirecek bir hadisedeyok ortada.
Yıl 2011’e gelip Genel Seçim havası ülke gündemine yayılmaya başlayınca sn. Başbakan bombayı patlattı.
KARS’ta yaptığı konuşmada hiddet ve öfkeyle “BİR UCUBEYİ GETİRİP KARS’ın TEPESİNE OTURTMUŞLAR” mealinde verip-veriştirince, işin doğrusu UCUBE’nin ne olduğu pek de anlaşılmadı.
Kültür Bakanı, Başbakanın gece konduları anlatmak istediğini söylesede iç ve dış kamuoyunda; heykel yıkan TALİBAN yorumları yapılmaya başlandı. Olay aydınland.
13.Ocak.2011 de Başbakan noktayı koydu.
“BEN HEYKELE UCUBE DEDİM.”
Kültür Bakanı nemi yaptı?
Başbakanın sözü üzerine söz söylenmiyeceğini inciticide olsa öğrenmiş, yeniden AKP milletvekili ve Bakan olma hülyalarına dalmıştır.
Heykelin sanat değeri var mı? Etik ve estetik boyutu nedir? Bunlar üzerine ahkam kesecek değilim.
Bir kısım kamuoyu ve siyasi muhalefet heykeli savunurken neleri esas alıyor bilemem. Aslında mesele tek başına heykelin varlığı-yokluğuda değil. Anladığım kadarıyla heykel üzerinden UCUBE bir siyaset yürütülmesidir.
Başbakan Hürriyet Gazetesi genel yayın müdürü Enis Berberoğlu’na verdiği mülakatta şunları söylüyor.
“ Heykelin olduğu yerde tarihi, Seyyid Hasan el Harakani türbesi ve camisi var. Caminin kubbesi ile heykelin bulunduğu tepenin yüksekliği adeta eşit. Üzerine birde 48 metrelik heykel var. O heykel yapılmaya başlandığında Belediye Başkanı’nı uyardım.”
“O arkadaş (Kars AKP Belediye Başkanı) neden yeniden aday yapılmadı? Çünkü aradığımız vasıflar o arkadaşta yoktu. Muhafazakar demokrat anlayışımıza uymadığı için bir daha aday gösterilmedi.”
İşin ilginç yanı şu:
Kars Belediye Meclisinin anıt yapılmasına karar vermesinden itibaren 5 yıl susacaksınız. Bu iş için 1.200 bin TL. harcanak sesiniz çıkmayacak. Aradığınız vasıflar o arkadaşta yoktu neden 2004 te aday gösterdiniz? Muhafazakarlığı anlıyorum da heykel yaptırmanın demokratik anlayışın neresine sığmadığını anlamıyorum.
Heykele harcanan paranın akıbeti ne olacak?
Harcayanlardan ve harcanmasına karar alıp, ödeme yapanlardan bu paranın tahsili için herhangi bir demokrak muhafazakar girişim başlatıldı mı?
Yoksa! Harcanan para da aradığınız vasıflara uymadığı için peşini mi bıraktınız?
Kars ve Türkiye genelinde yaşayan Kars’lılar dışında, Hayret tutkunu birçok mütedeyyin müslümanın bile ismini ilk defa duyduğu Seyyit Hasan el Harakani Türbesi ve Camisi bahane edilerek heykel tartışması açılmasının arkasında genel seçime dönük manevi istismar kokuları yayılıyor.
Tarihin, türbenin, caminin görünümü heykel ile kapatılıyor diye isyan edenlerin: Mekke’de ecdatdan kalma ECYAD KALESİ’ni yıkarak yerine KABE’ye damından bakan zem-zem TOWIRS inşa edenlerede bir kaç söz söylemesi gerekmiyor mu?
Asırlar boyu müslüman insanların zihnine HEYKEL=PUT imajı yerleştirildi.
Osmanlnın son dönemlerinde de bu ülkede heykel dikildi. Cumhuriyet döneminde de: Ancak hiç bir insanın bu heykellere ilah diye taptığı görülmedi.
Allah (c.c.) dan yardım dilemeyi unutup hazret türbelerinden yardım ve şifa dileyen binlerce insanı her gün görüp şahit oluyoruz.
Meraka değer soru şu olmalıdır.
8 yıllık iktidar döneminde gerek iktidar gerek iktidar mensubu Belediyeler tarafından şehirleri güzelleştirmek adına heykel ve anıt dikildi mi?
Cevabınız hayır ise bunun sebebi yukarıdaki anlayışın egemenliğidir.
Kars’taki ucube heykel tartışması ile ülkenin mütedeyyin müslüman insanına seçime yakın ince bir manevi ayar veriliyor.
“Bakın bizim dışımızdakiler PUT’çu bizler PUT’ları kıranlarız!”
Halbuki Kars’taki heykelide yapan da AKP li bu gün yıkmaya çalışanda.
Başbakan bunu gündeme getirmeseydi, Kars’ın dışında yaşayan hangi insanın heykelden ve Harakani türbesinden haberi olurdu?
Heykelin AKP li Belediye tarafından yapıldığını bileceksin, yapımına para harcandığını bileceksin, bir şehre ait olayı 81 vilayetin gündemine getiriptartıştıracaksın, sonra da heykel yıkılmasın diyenleri derinden derine PUT’çu ilan edip oy peşinde koşacaksın.
Bu siyaset UCUBE değilse nedir?

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Şimdi gurbet vatan, sıla gurbet oldu
sevgili hemşehrim sevgili dostum yazınızı dikkatle okudun katılmadım yer yok ancak sizlerinde sorumluluğu oldugununu düşünüyorom hamasi nutuk atanları deşifre etmediğiniz için
hep aynı şikayetleri okumaktan vede yazmaktan gına geldi eylem zamanı olduğunu düşünüyorm hakikatları halk öğrensin
tüm insanları bayramını kutlar esenlikler dilerim selamlar
hasan baycan -- 07.10.2014 12:31
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
Kalemine sağlık hemşerim çok güzel yazmışsı ama yeni okudum ,Selamlar
Salih -- 24.08.2014 12:32
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
Sayın Başkanım,Siz çok saygı duyduğum bir şahsiyetsiniz ama size bu konuda katılmıyorum.Sayın İhsanoğlu kendi iradesiyle aday olmuş biri değil,öyle olsaydı hakaten Yozgat milliyetçiliği düşünülürdü.İhsanoğlu Yozgat'ı düşünseydi bu şekilde aday olmaması gerekirdi.
Saygılar
semih -- 08.08.2014 01:39
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
sayın m.sanal soy adınız sanal ama siz gerçeleri yazarak olması gerekenleri çok güzel özetlemişsiniz ellerinize ve yüreğine sağlık bizler Yozgat dışında yaşayan vede yazgatta yaşayan herkesin kendisi ile imtihanını dile getirmişminiz 0y kullanan herkesin bu güzel mesajınızı okumalarını tavsiye ederim ankarada yaşayanbir kısım mühendisler.herkese selamlar
hasan baycan -- 07.08.2014 13:08
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın sayın yazar gerçekten yüreğinize kaleminize sağlık inşallah torunlarımızın yüzü kararmayacak yozgatlının bu konudaki hassasiyetini görebiliyorum .Bu arada sayın Recep Tayyip Erdoğan herkese gazetede fikir yazma özgürlüğünü verdi .Kendine güvenenler lütfen çıksın şahsi fikirlerini yayınlasın....
yozgatlı -- 07.08.2014 11:30
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
Üstadım elinize, yüreğinize sağlık, emin olun ki kendini Yozgat'lı hissedenler torunlarına mahcup olmayacaktır.
Yücel UZUN -- 07.08.2014 09:37
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
gözüken köy kılavuz istemez elinde gazete imkanı olan bol keseden yazıyor.o sizin şahsi fikriniz.
hasan yarar -- 07.08.2014 09:09
Alamut kalesini bilir misiniz?
Ağzına sağlık, kalemine sağlık sevgili dostum.Yazının hülasasına demek istiyorsunki,hak hukuk ve dürüstlük insanın temel çizgisi olmalı.Bence çok doğru katılıyorum.Diliyorum ki yaradanının sabrı çabuk tükensin ne yapacaksa yapıp bu sahte karları,din bezirganlarını,allah diye diye insanlardan oy devşirenleri başımızdan atsın.
Süleyman -- 10.03.2014 17:24
Alamut kalesini bilir misiniz?
Mehmet Kardeşim selamlar,Nasılsınız ben Hasbekten Necati keleşer.Yazınızı görünce bir hatırınızı sorayım dedim.
Selam ve saygılarımla
Necati Keleşer -- 13.01.2014 20:57
Alamut kalesini bilir misiniz?
Köşe yazınızı değerlendirmek haddimize düşmese de Ülke gündemindeki bu vahim hadiseyi en güzel anlatan yorumlardan biri olması sebebiyle teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Kaleminize, yüreğinize sağlık yalnız lütfen engin tecrübe ve bilginizi size has üslubunuzla birleştirdiğiniz o güzel yazıları daha sık yazarak, bizleri mahrum etmeyin. Saygı, selam ve Dua ile Allah'a emanet olun.
METEHAN DOĞAN -- 08.01.2014 18:04
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00