BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
193
Dün
:
4633
Toplam
:
14652479
Diaolog Kadim DOĞAN
Bu bizim Memleket
yozgatgazetesi@yahoo.com
İnsanlığın beşiği bu canım Anadolu. Yirmi birinci yüzyılda hala acılara gebe.Bu topraklarda var olan bu topraklarda beslenen insanların hançeriyle karşı karşıya .
Dost bildiklerimizin hançerine yabancı değil bu toprakların insanı. Kabe’yi bekleyen askerlerimiz Arapların ve İngilizlerin işbirliğiyle kılıç kılıçla katledilmediler mi?
Türk ulusu farklı bir ulus.Orta Asya’dan çıkıp feth ettikleri topraklara devletler kurup .bu toprakta yaşayan insanları diliyle,diniyle, kültürüyle kabul edip birlikte yaşamışlar.
İspanya’dan Yahudileri kovmuşlar. Dünyada sadece Türkler kabul etmiş.Yahudilere yer vermişler, yurt vermişler.Kudüs’te hala Osmanlının yaptıkları konuşulur.
Nedir bu kalkışma , ayaklanma! Birlikte kurmadık mı bu Cumhuriyeti? Çanakkale’de Kurtuluş savasında birlikte değimliydik. Mandayı birlikte reddetmedik mi? Bu gün niye mandacı oldunuz.
Bu cumhuriyet sizden neyi esirgedi.Her makama geldiniz.Gün oldu cumhurbaşkanı oldunuz.Biz bunu hiç sorgulamadık.
İlk isyanınız değil , son isyanınızda olmayacak. Kurucusu olduğunuz bu devleti parçalamaya çalışmakla bu ülkede yaşayan bütün insanlara zarar veriyorsunuz.Yoksulluğu çoğaltıyorsunuz.Çağın gerisinde kalmamıza neden oluyorsunuz.
Eğer bu ahmakca tavrınız sürerse bu ülkede yaşayan bütün insanlar çağın gerisinde kalacak ve üçüncü sınıf insanlar olacağız.
İslam coğrafyasında çağı zorlayan tek ulusuz. Bize,kendinize ve İslam topluluklarına kötülük yapıyorsunuz.Türkiye kaybederse biz ve tüm Müslümanlar kaybeder.Biz bu cumhuriyeti birlikte kurduk. Lozan’da sizi azınlık olarak kabul etmedik. Biz bu sınırları birlikte belirledik.
Nazım Hikmet’in şiirinde dediği gibi
“Dört nala gelip
uzak Asya’dan
Akdeniz’e
bir kısrak başı
gibi uzanan
Bu memleket bizim”
Evet bu memleket bizim.Ama bu memlekette hiçbir zaman ırkçı bir düşünceyle bu memleket bizim demedik.1071 de Malazgirt savaşıyla geldiğimiz bu Anadolu topraklarında yaşayan bütün insanlara gösterdiğimiz saygıyı hala bu topraklarda yaşayan bütün insanlara gösteriyoruz.
Söylenecek kötü sözlerde vardır.Kötü yöneticiler hepimizi yoksulluğa mahkum etmişlerse ,bu yoksulluktan ve kötü yöneticilerden kurtulmak için mücadele vermeliyiz.
Bu mücadeleyi bizden ayrı mandacı zihniyetle yaparsanız ,hiç bir şey kazanamazsınız.Anadolu’yu bir şiirinde Ahmet Arif anlatıyor.Yorumsuz, sizin için bir kısmını yazıma alıp sonluyorum.
“Beşikler vermişim Nuh’ a
Salıncaklar hamaklar
Havva anan dünkü çocuk sayılır
Anadoluyum ben
Tanıyor musun?
Utanırım
Utanırım fukaralıktan ,
Ele güne karşı çıplak…
Üşür fidelerim
Harmanım kesat
Kardeşliğin ,çalışmanın
Beraberliğin
Atom güllerinin katmer açtığı
Şairlerin bilginlerin dünyalarında
Kalmışım bir başıma
Bir başıma ve uzak
Biliyor musun?
Binlerce yıl sağılmışım
Korkunç atlılarıyla parçalamışlar.
Nazlı seher uykularımı
Hükümdarlar ,saldırganlar,haydutlar
Haraç salmışlar üstüme
Ne İskender takmışım
Ne şah, ne sultan
Göçüp gitmişler gölgesiz
Selam etmişim dostuma
Görüyor musun?”
Bu şiir Diyarbakırlı şair Ahmet Arif’e ait.Kendisiyle 1979 yılında Demokrat gazetesinde birlikte çalışma şansına sahip oldum. Anadolu’yu anlatan en güzel şiir.Evet Anadolu birçok medeniyeti reddetmiş.Ama bizi kabul etmiş.Bin yıldır bu topraklarda varız.Binlerce yılda var olacağız.
Anadolu bizi sevmiş bizde Anadolu’yu gerisi boş


Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00