BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
175
Dün
:
4633
Toplam
:
14652524
Diaolog Kadim DOĞAN
Bir başkadır benim memleketim
yozgatgazetesi@yahoo.com
Yozgatlıyım deyince önce insanların tepeden bakışıyla karşılaşıyorsun. Bu yargı zaman içinde oluşmuş. Ben kişi olarak bu tepeden bakışın altında hiç bir zaman kalmadım. Her zaman böyle birşeyle karşılaşınca söyleyecek sözüm vardır.
Şimdi Yozgat'ın dışında ama internet aracılığıyla her gün Yozgat ile birlikte yaşıyorum. Ne olmuş, ne bitmiş, kim ölmüş, kim evlenmiş günlük haberimiz oluyor. Yozgat'ı Yozgatı'ın dışında gözlemleme şansımız var. Neden insanlar Yozgat için ön yargılı daha iyi fark edebiliyorum.
Son bir hafta içinde Yozgat yerel basınında iki haber ilgimi çekti. Bugün bunları yazmak istiyorum, çünkü; ‘Neden insanlar Yozgatlıya tepeden bakıyor’ a bir ipucu olabilir.
Yerel basındaki haber "4 C’ye geçen Yozgat'lı tekel işçileri AKP Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ'a teşekkür ziyareti yaptılar." Bu ziyaretin yapıldığı günlerde Ankara'da Türkiye'nin her tarafından gelen Tekel işçileri direnişteler, birçoğu da açlık grevindeler.
Amaçları kazanılmış haklarına sahip çıkmak 4 C gibi iş güvencesi olmayan bir statüde değil, yarınlarının güvence altında olduğu bir statü istiyorlar ve sonuna kadar da haklılar. Ben de insan olarak, Tekel işçilerinin yapmış olduğu bu direnişi destekliyorum.
Türkiye'nin her tarafından Tekel işçileri Ankara'da direnişe devam ediyor. Bizim Yozgatlılar yok. Olmaya bilirler, direnişe katılmayabilirler. Bunları anlayışla karşılamak mümkün. Ama Türkiye'nin her tarafından gelen insanlar direnişe devam ederken Yozgat'ta direnişi kırmak yani diğer bir deyişle grev kırıcılığı yapmak, seni Tekel de işe alanlara küfrederken, 4 C’ye alanlara teşekkür etmek oluyor. Bu da sadece hemşerilerime kısmet oldu.
Atatürk'ün "Bozok Yaylası'nın yiğit evlatları var olun." dediği insanlar bizler miyiz acaba?
İkinci haber Nesrin Masarifoğlu hanımefendinin İstanbul’da Yozgat valisiyle yaptığı ve Yozgat Gazetesi'nde yayımlanan söyleşisi, vali beyin ağzından " Yozgat yoktu, şimdi var.”
Hoşgeldin sayın valim iyi ki geldin.Yozgat yoktu sen geldin var ettin. Seninde Yozgat'ında varlığı daim olsun. Ama size sormam gereken sorular var sayın valim. Cevap verirseniz onu da yazarım.
1. Yozgat 700.000 nüfustan 480.000 nüfusa düştü. Bundan dolayı mı Yozgat yoktu var oluyor?
2. Yozgat altı milletvekilliğinden dört miletvekilliğine düştü. Bundan dolayı mı Yozgat varoluyor? Bir gemi gibi yüklerini atarak mı suyun üstünde kalıyor? Bir kent göç verdikçe mi yoktan varolmaya başlıyor?
3. 2023 vizyonuna gerçekten inanıyor musunuz, yoksa nasılsa 2023'te ben Yozgat'ta olmayacağım diye mi düşünüyorsunuz?
Cumhuriyet'in 87. yılında 1000$’ı bulmayan Yozgat'ın mili gelirinden aldığı pay 13 yıl sonra yani 2023'te nasıl 15.000$’a çıkacak? Bunun mantıklı bir izahını yapabilir misiniz Yozgatlılara? Yozgat'ın hayallerle süslü vizyonlara değil gerçeklere ihtiyacı var. Aş, iş, ekmek Yozgat'ın gerçeği bu! Eğer bir siyasetçi Yozgat yoktu şimdi var dese anlamaya çalışırdım ama bir ilin valisinin söylemesini anlamıyorum, anlamakta istemiyorum. Yozgat'ın yaşı sanırım Malazgirt'e yakındır.
Yozgat her zaman var olacak ama hayallerle değil kendi gerçeğiyle!


19.03.2010

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00