BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
204
Dün
:
4633
Toplam
:
14652658
Diaolog Kadim DOĞAN
At, Eşek, Fare ve Demokratlık
yozgatgazetesi@yahoo.com

Geçenlerde Adana'da üniversite öğrencilerine kaldıkları yurdun yemekhanesinde at ve eşek eti yedirildiği ortaya çıktı.
Aslında ülkemiz için normal bir olay. Hangimiz ne yediğimizi biliyor muyuz? Bir buçuk liraya yarım döner ekmek yiyoruz. Atalarımız ''ucuz etin yahnisi olmaz'' derler ama biz ucuz et yemeyi seviyoruz. Et ucuz olunca da ne eti olduğunu sorgulamak aklımıza gelmiyor.
Ama Adana'da işler böyle gitmedi. Çocuklar genç ya, eylem yaptılar. “Bize nasıl at, eşek eti yedirirsiniz” diye. Sanki ceplerindeki parayla et yeme hakları varmış gibi. Neyse çocuklar at ve eşek resimleriyle yürüyüş yaptılar; hem kendilerine yapılanları protesto ettiler, hem de at ve eşeğe yapılanları. Hani burayı demokratik bir ülke sanıyorlar ya. Çünkü televizyona çıkan herkes demokratlıktan ve demokrasiden, hayvan haklarından bahsediyorlar ya. Konu da hem insan haklarını, hem de hayvan haklarını ilgilendirdiği için gençler öfkelendiler biraz. Bence haklılar ama işler onların dediği gibi gitmedi. Onların at ve eşek eti yemelerine  sebep olan utanmaz yurt müdürü bu yaptıkları eylemden dolayı yurttan ihraç istemiyle eylemci öğrenciler hakkında soruşturma başlatmış.
Bu yazıyı eylemci gençlerden hiçbiri okur mu bilmem. Ama Yozgat'taki öğrenciler okusa bile onlara faydası olur diye yaşadığım bir olayla bu Adana'da ki olayı karşılaştırıp demokrasi tahlili yapacağım.
Sene 1980, 12 Eylül ihtilali olmuş. Mamak Askeri Cezaevi D blokta yatıyoruz. Tabii bizi camiden götürmediler. Suçumuz ağır. Silahlı propaganda yoluyla anayasayı değiştirmek. Kenan Evren'in '' asmayalım da besleyelim mi ?'' dediği günler.  Neyse bunlar önemli değil konumuz başka.
Birgün öğle yemeği dağıtıyorum. Yemekler kuru fasulye ve bulgur pilavı. Yani sevdiğimiz yemekler. Kuru fasulyeyi bir arkadaşım dağıttı ardından bulgur pilavını da ben dağıtmaya başladım.
Bulgur pilavını dağıtırken kepçeye bir et parçası bindi. Bulgurun içinde et olması mümkün değil. Kaldırdım baktım kafasıyla, kulağıyla, kuyruğuyla parçalanmadan pişmiş bir fareydi.
Pilav dağıtmayı durdurduk olayı da idareye bildirdik. İdaredeki subay iyi bir insandı, ya da biz öyle biliyorduk. O da durumu cezaevi yönetimine bildirmiş.
Çok hızlı bir şekilde cezaevinden beyaz giysili iki kişi geldi. Bulgur kazanını değil, sadece fareyi özel bir kaba koyup tahlile götürdüler.
Tahlil sonucu yarım saati bulmadı. Tahlil sonucuna göre ''yenilebilecek bir et, muhtemelen koyun eti olduğu tespit edilmiştir'' denildi. Kararı da cezaevi yönetimi tarafından gönderilen subay açıkladı. ''Yemek düzeni alınsın bulgur pilavı dağıtılsın.''
Tabi biz de Adanalı öğrenciler gibi, bu emre karşı geldik yemeyeceğimizi bildirdik. Sağolsunlar bizi anlayışla karşıladılar. Bulguru yemeyenlere akşama kadar işkence yaptılar. Biz bulgur yememe hakkımızı dayak yiyerek kullandık. Cezaevi yönetimince gönderilen subay da bu durumun ciddiyetle yerine getirilmesini bekledi.
İşte demokratlık tahlili de burda başlıyor. 12 Eylül'ün o faşist ruhlu subaylarının yaptığı ile Adana'da öğrencileri eylem yaptı diye yurttan atmak isteyen zihniyet arasında bir fark yok, hem de aradan geçen 30 yıla rağmen.
Demokratlık bir maske değil yaşam şeklidir. Demokratlık maskesi ile dolaşanlardan tanrı bu ülkeyi korusun.               
Sağlıcakla kalın.


 


Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00