BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
194
Dün
:
4633
Toplam
:
14639166
Diaolog Kadim DOĞAN
Yozgat’ın iş sorunu
yozgatgazetesi@yahoo.com

Her ne kadar uzakta olsak da teknolojinin verdiği imkanla Yozgatla ilgili bütün gelişmeleri internet sayfasından takip ediyorum.


Yozgat valisi Sayın Amir Çiçek Yozgat'ın işsizlerinde iş beğenmeme sorunu olduğunu dile getiriyor. Olayı örnekliyor ve Yozgat'ın işsizleri ile ilgili bir tespitte bulunuyor.


Sayın vali diyor ki ! '' İşe ihtiyacı olan insan her işte çalışır. Yozgatta bir çok insanın, bir şekilde köyünden ve yurt dışından gelirleri bulunmaktadır. Bu sebeple gençlerimiz her işi beğenmiyor.''


Vali Çiçek verdiği bir örnekle valilikten iş isteyen 117 kişiden hiç birinin iş davetine icabet etmediğini ve 7 kişininde önerilen işi beğenmediğini söylüyor.


Ama bu işsizlere önerilen işin mahiyeti açısından bir açıklama yapmıyor. Bu iş sürekli bir iş mi, aylık bir iş mi yoksa üç beş günlük bir iş mi burası bilinmiyor.


Vali beyin açıklamasını okuyan bir insan hiç düşünmeden bu insanların tembel, insanlar olduğu kanısına varıyor. İster istemez bu insanlar için yanlış şeyler düşünmeye başlıyor.


Tabii vali beyin bu açıklamalarını destekleyen dışardan gelmiş organizede iş yapan, işverenler de var.''Yozgatta kimsenin işe ihtiyacı yok '' gibi üsten tutma sözler söyleniyor.


Tabii ben ne vali beyin ne de Yozgatta iş yapan işverenlerin Yozgatlılar için yapmış oldukları tespitlere katılmıyorum.


Ben vali beye soruyorum. Yozgat son beş yıl içinde yaklaşık ikiyüz bin göç verdi. Bu Yozgat'tan göçen insanlar başka kentlere dilenmeye mi gittiler? Yoksa Yozgat'ta bulamadıkları işi aramak için ekmeklerinin peşinden mi gittiler ? Bu konuda vali beyin bir araştırması var mı ? Giden gider, kalan sağlar bizimdir mantığı mı devam ediyor.


Yozgatlılar tembel çalışmıyorlar mantığını ortaya atanlar, hangi doğru gerekçelere dayanarak bunları söylüyorlar şaşıyorum. Organize sanayi kurulduğunda Yozgatlıların ne kadar umutlandığını biliyorlar mı acaba ?


O organize sanayinde ne kadar insanın umudunun söndüğünü, asgari ücretin yarısından az ücretle insanların çalıştığını, az olan bu ücreti bile çoğu zaman alamadığını, sabah işe gittiklerinde fabrikanın taşındığını gören, tazminatını alamayan Yozgat'ın bu yoksul insanlarını bir de iş beğenmemekle suçlamak biraz haksızlık oluyor.


Çalışan insanların sorunlarıyla ilgilenen var mı? Yozgat'ta yoksa “iş buldun çalış nankörlük etme’ mantığımı hakim. Biliyorum Yozgat'ta çağdaş köleler yaratılmaya çalışılıyor. İş buldun çalış ne verirlerse al gerisini sorgulama tabii tüm bu yaşananlar insanları çalışmaktan korkar hale getiriyor.


Ben Sayın vali beyin Yozgatlılar iş beğenmiyor tesbitine katılmıyorum. Biliyorum ki asgari ücretle sürekli olacak iş için Yozgat'ta binlerce çalışmaya hazır insan var. Bunları görmezden gelmek bunlar iş beğenmiyor demek işin içinden çıkmaya çalışmak sayın vali beyin Yozgat için yapabileceği hiçbir şeyin kalmadığı anlamına gelir. Yozgat ve Yozgatlılar için bu durumu üzüntü verici olarak kabul ediyorum.


Üstad Abbas Sayar'ın bir şiiriyle sonlamak istiyorum.


Sonu uzar sanma bu yolun


Bu yol üç adımlıktır.


Hayat doyumluk değil


TADIMLIKTIR!


Yeni yıldan tat almanız dileğiyle.


Sağlıcakla kalın.


Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00