BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
169
Dün
:
4633
Toplam
:
14638940
Diaolog Kadim DOĞAN
Sende mi Habip?
yozgatgazetesi@yahoo.com

Öncelikle şunu söyleyeyim Yozgat'ta önemsediğim köşe yazarlarınn başında geliyorsun.Kısa cümlelerle çok şeyi çok güzel anlatırsın. Zeki bir çocuk gibi sözcüklerle çok güzel oyunlar çıkarıyorsun.


Gıyabında hep düşünmüşümdür.Habib Yozgat'ı aşmalı diye.Çünkü ulusal basında öyle aptal yazarlar var ki senin eline su bile dökemez. Yozgatlılar bilir mi bilmem ama sen Yozgat için gerçek bir değersin.Umarım zaman içinde senin değerini anlarlar.


Bu kadar övgüden sonra gelelim eleştirimize. '' kuyuya taş atmadım ki kırk akıllıya gerek yok ''  diyorsun.


Zaten bu taşı senden önce kuyuya atanlar oldu. Hafızam yanıltmıyorsa milletvekili sayın Mehmet Çiçek meclise bu yönde bir kanun teklifi verdi sanıyorum.


Milletvekilliği süresince Yozgat için hiç birşey yapmayan sayın Mehmet Çiçek'in hiç olmazsa Yozgatın adını değiştirerek tarihte küçücük bir yer alma çabası olarak değerlendiriyorum bu hareketini.


Bir tesbitine katılıyorum. '' Bu isim bize Selçuklu ve Osmanlının asırlardır bu topraklarda süregelen yegane hatırasıdır.'' diyorsun. Evet sevgili Habib gerçekten de Selçukluların da Osmanlının da Yozgat'ta kayda değer hiç bir eseri yoktur.


Yani şu sonuç ortaya çıkıyor. Selçuklularda , Osmanlılar da bugünki yöneticiler gibi Yozgatı, Yozgatlıları kaale almamışlardır.


Nedenlerini araştırmak akademisyenlerin işi olsa gerek.Acaba bu durumda Yozgat mı , Yozgatlılar mı yoksa yönetenler mi suçlu. Tabii benim varmış olduğum bir karar var. Bence Yozgatlılar suçlu.


Tabii Selçuklu ve Osmanlılar zamanında yönetimleri seçme hakları yoktu ama cumhuriyet onlara yönetenleri seçme hakkı verdi. Ama onlar hala onları kaale almayanları seçme konusunda ısrarlılar... Yüzyıllardır değişmiyorlar ve değiştirmiyorlar.


Hızır'ın gelmesi konusunda aynen senin gibi düşünüyorum. Yozgat'a ne Hızır gelmiştir de Yozgat adını Hızır koymuştur.


Hızır gelen kent böyle mi olur? Hızır gittiği yere bet , bereket getirir. Bence bu kente ne Hızır gelmiş ne de gelmeye niyeti var. Yanılıp gelmeye kalksa, Afyonlu köylülerin dirgenle uzaylı kovaladığı gibi bizimkiler Hızır'ı kovalar alimallah.


Türkiye çok hassas bir dönemden geçiyor. Bir çok insan bir çok şeyin değişmesini istiyor. Eğer bir yerden değişim başlarsa önünü almak mümkün değil. Birçok insan değişimi isterken senin gibi masumane istemiyor. Kafalarının ardında başka şeyler var. Eğer bu işin önü açılırsa Türkiye'nin adını bile tartışmaya açacak çok insan var.


'' Peki ne olur ilimizin adı değişirse '' ? diye soruyorsun. Gerçekten hiç birşey olmaz. Yozgat ne bir adım ileri gider, ne de bir adım geri. Yani hiç birşey kazanmamış olur.


O zaman ben soruyorum ne gereği var ?


'' Yoz olmaktan kurtulur '' diyorsun. İsim değiştirmekle yoz olmaktan kurtulmak mümkün görünmüyor.


“Yoz adam” diyeceklerine “boz adam” derler. Bilirsin Yozgat'ta hiç işe yaramayan insana boz adam derler.


Ben Yozgatlı olmaktan memnunum. Yozluk konusuna gelince Yozgat'ı yoz hale getirenler utansın. Ne yazık ki onlar Yozgat'ta hala el üstünde tutuluyorlar.


Dön dolaş sorun yine Yozgatlılar da. Bu eleştiri yazımdan dolayı kırılmayacağını biliyorum. Seni daha iyi yerlerde görmeyi umuyorum.


Sağlıcakla kalın.


 


Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00