BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
196
Dün
:
4633
Toplam
:
15014504
Diaolog Kadim DOĞAN
İyilik üzerine
yozgatgazetesi@yahoo.com

İyilik! Sözlükte karşılığına bakıyorum. Diyor ki; '' karşılıksız yapılan karşılık beklemeden yapılan ''


Oysa toplumda iyilikle ilgili algılamaya bakıyorum sözlükteki anlamının tam tersi.


Herkes yaptığı iyilikten bin pişman. Kime iyilik yaptıysalar karşılığının kötülük olduğunu söylerler. Kendileri sanırsın iyilik meleği.


''İyilik yap kötülük bul'', '' iyiliğe sormuşlar “nereye gidiyorsun?” “Annenin yanından geliyorum” demiş, gibi çok çirkin sözlerin insanların ağzında peselenk olduğu bir zamanda yaşıyoruz.


“Şuna iyilik yaptım da karşılığında kötülük gördüm” gibi sohbetleri çok sık dinliyoruz. Memleketimden olsa gerek “iyiliğin karşılığı olmaz” kardeşim diyemiyoruz.


Bir insan bir dosta iyilik yaparken karşılık beklemesi zaten iyilik kavramını hemen ortadan kaldırıyor. Bu düpedüz bir alışveriş mantığı “ben sana iyilik yaptım sende şöyle davranmalısın” beklentisinde olmak karşıdaki insanın bu beklentiye karşılık vermemesi iyilik yaptığını sanan insanı iyilikle ilgili olumsuz düşünmeye itiyor.


Oysa iyilik , merhamet duygusu insanı hatta insanlığı yücelten değerlerdendir..Ama anlamı içerisinde iyilik yapabilirsen.


Türkçemizde iyilikle ilgili çok güzel söylemler var '' iyilik yap denize at '' derler doğrusu da budur. “İyilik yap gerçekten denize at”, yani yaptığın iyiliği unut o iyilik boşa gitmez bir gün ihtiyacın olursa mutlak o iyiliğin karşılığı senin beklemediğin yerlerden karşına çıkar.


Ama sen iyilik yaptığın insandan karşılık beklersen hem iyilik yapmamış olursun. Hem de iyiliğe kötülük yapmış olursun.


Neden iyilik ile ilgili yazı yazmak ihtiyacı duydum.Geçenlerde bir telefon konuşmasına tanık oldum O konuşmanın sonu ''iyiliğin anasını ....'' diye okkalı bi küfürle bitiyordu konuşma. Her iki insanı çok iyi tanıdığım için iyilik üzerine düşünme ihtiyacı duydum.


Çok zor günlerden geçmiş zaman zaman dostlarının büyük iyiliklerini kabul etmiş. Hatta zaman zaman dostlarını kendine iyilik yapmaları için zorlamış.Tüm bunların sonunda işleri düzelince kendince iyilik yapmaya başlamış ama yaptığı iyiliklerin karşılığını alamayınca iyiliğe küfretmeye başlamış dostum.


Ne diyebilirim ki üzülmekten başka ne yapabilir insan? Sadece o dostum değil yaşadığımız bu kentte çoğunluk aynı düşünceye sahip. Ne yazıkki ''iyilik yap kötülük bul''  ''merhametten maraz doğar'' anlayışı hızla kabul görüyor toplumda. Vahşi kapitalizmin hızla bireyselleştiği insanlar toplumsal yaşamdan uzaklaşmak için toplumun en yüce değer yargıalrına bilerek veya bilmeyerek küfür eder duruma geldiler.


Çünkü onların dosta ihtiyacı kalmadı çünkü onların  dostları ceplerindeki para. Ne yazık ki yaşadığımız şu günlerde para bir çok sorunu çözer görünüyor.Ama gerçekte öyle mi? Bunu da yaşayarak göreceğiz.


İyilik yapmak hem çok kolay, hem de çok zor iştir.


İyilik yapabilmek için kocaman ve temiz bir yüreğin olacak. Özgür bir insan olacaksın yani vesayet altında olmayacaksın vesayet altında olan insanlar iyilik yapamazlar. Yapsalar bile bu yaptıkları iyilikten karşılık bekler hale gelirler. Çünkü vesayet sahipleri onu buna zorlarlar.Yaptığı iyilikten ona kötülük geleceğine inandırılar.


Ben herşeye rağmen iyilikte hayır olduğuna inananlardanım ama gerçekten iyilikte.


Kalın sağlıcakla.


Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00