BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
283
Dün
:
4633
Toplam
:
15011031
Diaolog Kadim DOĞAN
Tebdili mekanda ferahlık vardır
yozgatgazetesi@yahoo.com

Tebdili mekanda ferahlık vardır”der eskiler. Zaman zaman mekan değiştirmenin insanı ferahlatacağını anlatmak için. Ben de bu düşünceyle tebdili mekan eyledim. Yani  YOZGAT’tan ayrıldım. Evimi ve işimi İzmir’e taşıdım.


YOZGAT’ın geçmişinde insanların toplu göçe zorlandığı zamanlar da olmuştu. YOZGAT’lılar kendi sohbetlerinde o günleri çoğu zaman pişmanlıkla anarlar.Çünki göçen insanlarla birlikte YOZGAT’ın bir çok değerinin de birlikte göç ettiğini yeni yeni fark ediyorlar.Bu güzel insanlar göçerken güzel olan şeyleri de beraberinde götürmüşlerdi.


Abbas SAYAR’ın anlatımıyla 1950 li yıllarda piyano sersleri gelirdi eski pazarın bahçeli evlerinden. Düğünlerinde ut, keman, cümbüş çalınırdı. YOZGAT’lı gençlerde şimdi ise piyano sesi artık bir hayal. Ut,keman, cümbüş çalan insan kalmadı. Kalanlar da utanır oldular çaldıkları aletlerden. 


Benim YOZGAT’tan göçmem bireysel bir karar. Ama bu kararı almam sadece kendi isteğimle olmadı tabi. Birileri tarafından bilinçli olarak zorlandım.Son yedi yıl yaşadıklarım benim bu kararı almamda rol oynadı.Kendilerini dindar sayıp öteki gördükleri insanların ekmeği ile oynamaktan korkmayan sahte dindarların çoğalması, bunların siyasette etkin hale gelmeleri,benim gibi farklı düşünen insanları tedirgin etmeye başladı.Önce tedirgin etmekle başlayan bu süreç,daha sonra eyleme dönüştü. Benim gibi kamuda iş yapanlara müdahale etmek, iş yapamaz hale getirmek kolay olduğu için hemen harekete geçtiler. Örneklemek istiyorum. Orman müdürlüğünde yapılan bir ihaleye katıldım. Kimsenin yapmak istemediği bir işi yasal bir ihale sonucu aldım. Bu iş için beş (5) yıllık sözleşme yaptım. İş için gerekli ekipmanları hazırladım işe başladım. Ben işe başladıktan sonra iş kıymete bindi. Halbuki iş iki (2) defa ihaleye çıktı hiç iştirak eden olmadı.Ben işe başladıktan sonra işin talipleri çoğaldı.  Bu talip olanlardan siyasetçilere baskı oluşturmaya başladılar. Tabii ki siyasetçiler de bu işin iptali için o günkü bürokratlara baskı yaptılar. O günkü orman müdürü beni çağırdı baskılardan dolayı zor durumda olduğunu, anlaşarak sözleşmeyi karşılıklı fesh etmeyi önerdi.Kabul etmedim. Müdür vekaleten görev yaptığı için siyasetçilere her yönden bağlıydı. Bu sözleşmeyi fesh etmek için yapabilecekleri her şeyi yaptılar.Haftanın iki (2) günü SSK, üç (3) günü maliyeciler denetime gelmeye başladı.Tabii ki işini düzgün yapan insan denetimden korkmaz. Burdan bir sonuç alamadılar. Bir de baktım dost olarak bildiğim bir gazeteci devreye girdi. Köşe yazılarında ve gazetesinde o iş ile ilgili olumsuz haberler yapmaya başladı. Nedenini ve niçinini hala bilmiyorum ve bütün yazdıkları haksızdı. O  da haksız olduğunu biliyordur fakat vicdanı rahatmıdır merak ediyorum. Süreç daha uzun. Anlatmayacağım.Siyasetçilere  mahkum olan müdür her şeyi göze alarak sözleşmeyi tek taraflı fesh etti.Olay şu anda hala mahkemede.Algılamakta zorlandığım şu , o günkü il başkanı ile geçmişe dayanan dostluğum vardı,işin iptali için uğraşan millet vekili, millet vekili olmadan önce şirketimin avukatıydı.Olaya hiç ilgisi olmadan müdahale eden gazeteci ise dost bildiğim bir insandı.Bu saydığım kişilerle hiçbir husumetim olmamıştı.  NİÇİN  BİLMİYORUM. 


Buna benzer çok olaykar yaşadım.Yaşadıkça da YOZGAT’tan ayrılma kararına yaklaştım.


Birgün sabah kalktım havlu kapımın iç tarafına “Koministlere ölüm, kahrolsun Kadim”yazısını gördüm. Polisi çağırdım kısa sürede yakalandı yazan delikanlı.Mahkemedeki ifadesi beni YOZGAT’tan ayrılmama ikna etti. “Kadim DO⁄AN’ın evinin önünden geçiyordum, kominist olduğunu duymuştum milli duygularım şahlandı bu yazıyı yazdım.”dedi. 17 yaşında bir çocuk, tanımam etmem. Ama varlığım onun milli duygularını şaha kaldırıyor. Oysaki milli duyguların şaha kalkması için o kadar çok neden var ki. Tabiiki onun yazdıkları önemli değil,kimin yazdırdığı önemli.Velhasıl YOZGAT’tan ayrılmam gerektiğine inandım ve ayrıldım. Kalanlara selam olsun. Ben o delikanlıyı sicili bozulmasın diye mahkemede af ettim.Sanırım o çocukta bana istemeden iyilik yaptı.


Sağlıcakla kalın.


Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00