BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 16.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
179
Dün
:
4633
Toplam
:
14967640
Diaolog Kadim DOĞAN
Göçmenlik üzerine
yozgatgazetesi@yahoo.com
Göçmenlik her halde zamanla insanın genlerine işliyor. Rahmetli dedem mübadele anlaşmasıyla Selanik’ten ayrılıp önce Samsun’a birkaç yıl sonra Çorum - Mecitözü’ne oradan da birkaç yıl ikamet ettikten sonra Sorgun’un Garipler köyüne yerleşip yeni bir hayat kurmuş kendine.
1945’li yıllar geldiğinde kız çocuklarını okutmak için Garipler köyünden Sorgun’a göçmüş hedefine ulaşınca 1970’li yılların başlarında Ankara’ya göç etmişti. 71 yıllık yaşamında değişen koşullara ve ihtiyaçlara göre sürekli yer değiştirmişti dedem. Babam da babasının izinden gitti.
Mezar yeri önceden belli olmayan insanlardır, göçmen yaşamı nerede başlar nerede biter bilinmez . Daima daha iyiyi arayan gittiği hiçbir yerde uyum sorunu yaşamaz. Çünkü bütün insanları kendi kültürüyle kabul eder. Ama hiç bir zaman gittiği yerin kültüründen etkilenmez her şartta her zaman kendi kültürünü yaşar.
Yozgat’tan son beş yıl içinde 200 bin insan göçmüş, bir kent insanlarını doyuramıyorsa göç kaçınılmazdır. Bu göç vasıfsız insanların hayatlarını idame etmek için iş bulmak umuduyla başlatılan bir göçtür. Görünen o ki bu göç uzun yıllar daha süreceğe benzer.
Önemli bir şey daha var. Bu 200 bin kişilik göçün içerisinde ne kadar eğitimli ne kadar aydın ne kadar yatırımcı, insan vardı bilinmez. Bu kenti yöneten ya da yönettiğini sanan insanlar da bu rakamları hiç merak etmez. Onlar sadece Yozgatlı olupta Yozgat’ta yatırım yapmayan insanları suçlamakla meşguldürler.
Evet, ben de Yozgat’tan ayrılma kararı verdim.Değişen koşullar yaşamın yeni şartları beni bu kararı almaya zorladı. Hatta benim için geç bile kalmış bir karar.
Kentlerle insanlar arasındaki ilişki canlıdır aslında, sürekli bir etkileşim vardır aralarında. Bazen insan kentten bir şeyler alır bazen de insan kente ve kentin insanlarına bir şeyler verir. Bu kentte yaşarken hep verebildiğiniz kadar varsınız. Eğer bir gün veremeyecek duruma gelirseniz verdikleriniz unutulur.
Bu kentte yaşamak hem çok kolay hem de çok zor. Yaşamı kolay yapmakta elinizde, zorlaştırmakta ! Eğer uydum kalabalığı deyip çoğunluk gibi yaşamayı kabul ederseniz bu kentte yaşamak çok kolay. Yok ben farklıyım deyip yaşamın farklılıklarını ortaya koyarsanız, düşünürseniz, eleştirirseniz bu kentte yaşamak çok zor.
Tabii, insanın doğup büyüdüğü, eğitim gördüğü, üretim ilişkilerini geliştirdiği bir kentten ayrılmaya karar vermesi kolay değil. Buradan ayrılmamın neden ve niçinlerini ileriki yazılarımda anlatacağım. Bu yazımda bunlardan bahsetmeyeceğim.
Şairin dediği gibi “giden memnunki yerinden dönen yok seferinden” bu kentten yüzbinler göçüyor. Dönen yok denecek kadar az. Demek ki dışarıdaki dünya bu kentten daha doyurucu düşüncesiyle ayrılma kararı verdim.
Tabii benim buradan gitmem önemli değil ama bu kente verebilecek eğitime ve donanıma sahip bir çok insanın da gitme hazırlığı yaptığını bilmek beni bu kent adına korkutuyor.
Buradan ayrılmama neden olan olayları ileriki yazılarımda tüm gerçekliğiyle anlatacağım.Birileri bunu yapmalı diye düşünüyorum. O birisi neden ben olmayayım. Çekip gitmek değil mesele neden ve niçin gittiğimi ya da insanların neden ve niçin gittiklerini anlatmak yani tarihe not düşmek gerek diye düşünüyorum.

Tarih : 26.01.2009

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00