BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
232
Dün
:
4633
Toplam
:
14629585
Diaolog Kadim DOĞAN
Ne de olsa kışın sonu bahardır
yozgatgazetesi@yahoo.com
“Yokluğu bahane etmeyin ” demiş sayın Valim halk gününe katılan kadınlara geçim sıkıntısı çeken insanlar neyi bahane edecekler ki?
Yozgatta sanatsal etkinliklerin az olduğunu mu, kültürel yaşamın çok sönük geçtiğini mi, devlet tiyatrolarının Yozgat’a gelmediğini mi,sinema salonlarının yetersiz olduğunu mu, sabah sporlarını rahat yapamadıklarını mı, aerobik hocalarının yetersizliğini mi ? neyi bahane etmeleri gerekiyor merak ediyorum.
“Evinizde çorap örseniz aile bütçesine katkıda bulursunuz” demiş sayın Valim. “İyi örelim de kime satalım bu çorapları“ diyen olmamış üzmemek için sayın Valimi. Hiç örülmüş çorap giyen gördünüz mü siz ? Çorabın çifti 50 kuruş örme çorabı kim neylesin giyende yok; nostaljik olarak alıp saklayan da.
Yoksula akıl vermek kolay, yardım etmekte kolay; bir ton kömür biraz yiyecek vermekle yoksulun sorunları çözülmüyor. Mesele o insanları üretime katmak, düzenli gelir sahibi yapmaktan geçiyor. Yani balık vermek değil balık tutmasını öğretmek gerekiyor. Tabi bunları yapmak zor. O zaman akıl verelim bari.
Şu yaşadığımız günler iyi günler. Global kriz derinleşerek geliyor. 2009 yılı ağır ve zor bir yıl olacak. Tüm uzmanlar ve ekonomistler bu düşüncedeler. Sanayileşmiş kentlerde 2008 yılının ortalarından beri kriz hissediliyor. Yüzbinlerce insan bu güne kadar işsiz kaldı. Fabrikalar üretim tesisleri hızla kapanıyor. Kapandıkca da bir çok insanımız işsiz kalıyor.
Yozgatta üretim tesislerinin azlığından dolayı krizin bu boyutunu sıcak olarak yaşamadık. Daha doğrusu Yozgat sürekli bir krizin içinde olduğu için bu global kriz bizi sayın başbakanın dediği gibi teğet geçiyor.
Bu kriz bizi teğet geçse bile kriz sonrasında sosyal yaşamımızdan , toplumsal dayanışmamızdan , geçmişten getirdiğimiz bizi biz yapan en güzel örf ve adetlerimizden epeyce uzaklaşmış olacağız. Kendisini muhafazakar kabul eden bir hükümetin muhafaza edilmesi gereken binlerce yılda oluşturulmuş yüce değer yargılarını bu kadar hoyratça yok edilmesine seyirci kalmasını anlamakta zorlanıyorum. Soruyorum “o zaman siz neyi muhafaza etmek istiyorsunuz?”
Dünya 2009 yılına giriyor. Bizler de 2009 yılına giriyor muyuz bilemiyorum. 2009 yılına tarih olarak ulaşmak 2009 yılının gerçeğine ulaşmak anlamına gelmiyor. Amazonlarda bulunan ilkel bir kabilede 2009 yılında yaşayacak.
Topraklarında üç tane büyük medeniyetin başkentini bulunduran Yozgatta 2009 yılına ,2009 yılının çok gerisinde giriyor. Bunu ben söylemiyorum Yozgatın kendi rakamları söylüyor.
750 dolar milli gelirden alınan pay son beş yılda 200 bin göç, yoksulluk ama hayatın her alanında yoksulluk. Sanatta yoksulluk, kültürde yoksulluk, sanayi de yoksulluk, endüstri de yoksulluk tüm bu yoksulluklar içinde 2009 yılına giriyoruz.
2009 yılı tüm dünyada yoksullukları artıracağının işaretini vererek geliyor. Demek ki bizim işimiz daha da zor. Yoksulluğumuz ikiye katlanıyor.
Tüm bu kötü tabloya rağmen 2009 yılında tüm hemşehrilerime sağlık ve afiyet diliyorum.
“Nede olsa kışın sonu bahardır.
Bu da gelir bu da geçer ağlama”
Sağlıcakla kalın.

Tarih : 01.01.2009

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00