BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
252
Dün
:
4633
Toplam
:
14629525
Diaolog Kadim DOĞAN
Seçime doğru
yozgatgazetesi@yahoo.com
Seçim davulu çalındı. Kafasında adaylık düşüncesi olanlar yerlerinde duramıyorlar. Eskiden düğünlerde güreş olurdu, davulun sesini duyan içinde güreşme sevdası olan delikanlılar çift sürerken atları bırakıp davulun çaldığı yere koşarlardı. Bizim adaylar da aynı durumda işi gücü bırakıp adaylığı garantilemek için uğraşıyorlar.
Bence sonucu belli olan bir secime doğru gidiyoruz. Yaklaşık seçimlere 4 ay var. Bu süre içerisinde çok olağanüstü şeyler olmazsa seçimin sonucu bence belli. Belli olmayan tek şey adaylıkların kesinleşmesi sürecinde kimin aday olacağı.
İktidar partisinde herşey güllük gülistanlık değil. Şimdiye kadar su altında yürütülen kavga seçim tarihinin yaklaşmasıyla birlikte su üzerine çıktı. Böyle dönemlerde parti içi kavgalarda mutlaka bir taraf yara alır. CHP milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanı için yapmış olduğu suçlamalar. Hemen peşinden AKP İl başkanı Zekeriya Avşar ile ilgili basına yansıyan suçlamalar sanırım parti içi kavgaların sonucu olsa gerek.
AKP’liler Yozgat’ta muhalefetin zayıf kaldığının farkına vardılar. Kendi muhalefetlerini oluşturmaya karar verdiler. Şimdilerde MHP’nin, CHP’nin yapamadığı muhalefeti AKP kendi yapıyor. Biraz zaman alsa da bu kavganın sonunda hem il başkanı hem de belediye başkanı zarar görür diye düşünüyorum.
Sonucu belli diyorum çünkü AKP, ister Yusuf Başer’le isterse hiç tanınmamış bir isimle seçime girse dahi şu anda hala secimin açık ara favorisi görünüyor. Niçin ve nedenleri herkese göre degişir. Ama şu anda kahvelerde konuşulan bu merkezde.
Yozgatta uzun yıllar yerelde iktidar olan MHP bir türlü bütünleşemiyor . görünürde aday adayı çok, bunlardan hangisi ile seçime girecekleri çok önemli, tabi bu seçimi yaparken kırıp dökmekte var. Kırılan her aday adayı ile birlikte gidecek yüzlerce oy var. Bu da MHP’nin kendi handikapı. MHP’nin seçimde daha iyi sonuç alması için MHP dışındaki oylara ihtiyacı var. Seçimini yaparken bu konuyu çok ciddi olarak göz önünde bulundurması gerekiyor.
Çünkü Yozgat’ta oyu olduğu halde yerel seçimde iddialı olmayacak partiler var. CHP, BBP, ANAVATAN PARTİSİ, DEMOKRAT PARTİ, SAADET PARTİSİ gibi partilerin oyları MHP için bir umut kapısı olabilir. Bu partilerin oylarını birleştirip bütünleştirecek değişim vaat edecek bir adayla MHP biraz daha yol alabilir gibi geliyor bana.
Ana muhalefet partisi CHP bu seçimin neresinde? İl başkanı Ali Keven’in açıklamalarına göre hiç yoklar. Yerel basındaki açıklamalarına göre “AKP’yi frenleyeceğiz” diyor. Devam ediyor “bir oy da olsak seçime gireceğiz, adayımızı çıkaracağız” diyor. Kendi içinde tutarsız bir açıklama. Bir oy alacağınız adayla mı AKP’yi frenleyeceksiniz.
CHP il başkanı sayın Ali Keven yenilgiyi baştan kabul ediyor. Halbuki CHP’sinin Yozgat merkezde yaklaşık 4000 oyu var iyi bir adayla bu oyların başka partilere gitmesini engellediği gibi oylar arttırılıp seçim de iddialı duruma gelinebilir. Bu duruma en uygun adayda sayın Ali Keven’dir ama her nedense sayın Ali Keven bu görevden ısrarla kaçmaktadır. “Bir oy dahi alsak seçime gireceğiz” mantığıyla mağlubiyeti baştan kabul eden bir zihniyet başında bulunduğu partiye faydalı olamaz. Bu seçimde kendi seçmenine de hakim olamaz.
Bundan dolayı CHP’nin 4000’ne yakın seçmeni MHP için bir artı olarak görünebilir. Eğer MHP akılcı sempatik bir adayla seçime girerse!
Benim için her gün bayram. Kurban bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum.

Tarih : 06.12.2008

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00