BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
188
Dün
:
4633
Toplam
:
14638684
Diaolog Kadim DOĞAN
Neyimiz iyi?
yozgatgazetesi@yahoo.com
Yaşadığımız kenti sorguladığımız zaman görülüyorki iyi olan hiç bir şey yok. Ekonomide durum felaket. Üretim yok, yatırım yok. Yatırımın gelme ihtimali hiç yok. Çıkan teşvik yasının hiç bir getirisi yok. Yasanın faydalı olması için ciddi bir çalışma yok. Yanımızdaki Sivasta aynı yasa için gelen yüze yakın yatırımcı var iken Yozgatta bu sayı sıfır.

Ama Sivasın siyasetcisi, Valisi, Ticaret odası yatırımcı getirmek için canla başla çalışırken bizimkiler yerel gazetelere beylik beyanatlar vererek günü kurtarıyorlar. Hadi yatırımcı getirmeye güçleri yetmiyor. yatırımcıların Yozgata niye gelmedikleri konusunda bir araştırmaları var mı? Sanırım o da yok. Yozgatta Siyasetçi olmak, oda başkanı olmak, Bürokrat olmak çok kolay. Çünkü bunların ne yaptıklarını soran ve sorgulayan yok.

Tabii ki Yozgat milli gelirden az pay alan iller arasında olacak. Tabii ki yatırımlardan en az pay alacak Sivasın hatırına duble yol yapılacak Sivas için Yozgatın dışından hızlı tren planlanacak bizim yetkililer de bunları yatırım olarak Yozgatlılara anlatacak.
Eğitimde durum ekonomiden de kötü. Bütün sınavlarda Yozgatta eğitim almış gençler. 71. sırayı almakta. Eğitimden sorumlu müdür de bu durumdan mutlu. Geçen yıl okullar açıldığında 74. sırada kalmayı hedef koymuştu. Bu yıl okulların açıldığı tarihte Yozgatta olmadığım için sayın müdürün hedefini öğrenemedim ama sanırım hedef yine pek ileri bir derece değildir.

Milli eğitim müdürü ÖSS sınavları açıklandığında yerel gazetelerde yayınlanan olumlu veya olumsuz yazılara hiç bir tepki göstermedi. Başarısızlığın nedenleri konusunda topluma net bir şeyler söylemedi. Bunun anlamı şudur. “Ben sadece beni buraya müdür yapanları memnun etmek zorundayım. Onun dışındakiler beni ilgilendirmez. Basın ne yazarsa yazsın Yozgatlı ne düşünürse düşünsün önemi yok.”

Tabiiki bu zihniyetle kısa vadede Yozgatın eğitiminde ciddi ilerlemeler beklemek hayal olur. Kentleşmede iyimiyiz? Hayır. Yüzlerce yıllık tarihi olan bir kentin ikinci bir alternatif yolu yok. Bir alt geçit inşaatı Yozgata trafiği mahvetti halâ itfaiyenin çöp arabasının giremediği yollar var. Kentte ileriye dönük kentsel hiç bir planlama yapılmamış. Ne çarşısı çarşı, ne caddesi cadde, ne parkı park, tabiiki bu sorunlar bu günün değil geçmişin getirdiği sorunlar.

Yozgatı bir gezin. Yeni yapılan Adliye Sarayı hariç Yozgatta estetik hiç bir kamu veya şahıs binası var mı? Bunun sorumlusu kim? Belediye, kentte yaşayan mimarlar, mühendisler, müteahhitler hepsi el ele verip bu kentin geçmişten getirdiği mimarı estetiği yok etmişler. Tol çarşısı gitmiş, konaklar yok edilmiş ve bu ucube kent ortaya çıkmış.

İnsan kalitesi iyi mi? Sorgulamak lazım. Yozgat mesleksiz insanların topluluğu. Meslek sahibi insan sayısı çok az. Geriye kalanlar ''Ne iş olsa yaparım abi'' diyenler. Ne iş olsa yaparım diyen insan hiç bir iş bilmeyen insandır. Ne yazık ki kentimiz bu tür insanla dolu.

Neyimiz iyi ki? Sokaklarımız kötü, apartman girişlerimiz kötü, komşuluk ilişkilerimiz kötü, Ticari ilişkilerimiz kötü. Siyasetçimiz vasat bürokratımız vasat. Odalarımız vasat. Tüccarımız vasat, müteahhitimiz vasat, Öğretmenimiz vasat, Doktorlarımız vasat. Bu kadar vasatın yaşadığı bir yerde ne ekonomide, ne eğitimde ne de kentsel sorunlarda düzelme beklemek hayal !!!

Tarih : 18.10.2008

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00