BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
175
Dün
:
4633
Toplam
:
14652499
Diaolog Kadim DOĞAN
Telekom ve Avukatı
yozgatgazetesi@yahoo.com
Bir Ramazan günü akşam iftara misafir bekliyorsunuz bir taraftan eşiniz sofra hazırlıyor siz de ona yardım ediyorsunuz iftar saatine de yaklaşık yarım saat var. Kapı çalınıyor misafirleriniz geldi diye kapıya koşuyorsunuz kapıda tanımadığınız biri var. Kendini icra müdür yardımcısı olarak tanıtıyor. Arkasında da genç biri duruyor. O da Telekom’un avukatı olduğunu söylüyor.
İhmal edilmiş, unutulmuş veya ödenmemiş ya da ödenememiş 90 YTL’lik bir borç faiziyle birlikte yaklaşık 500 YTL olmuş. Bunun tahsilatı için geldiklerini söylüyorlar.
Birazda sinirli olarak saati gösteriyorum. Saat 18.35 iftara yaklaşık yarım saat var. Bu saatte iftara yarım saat kala bir insanın evine nasıl icraya gelindiğini soruyorum. İcra müdür muavini olduğunu söyleyen genç saati bana mı soracağını söylüyor.
Ben biraz daha sinirleniyorum yaptıklarının ayıp olduğunu bu saatte mafyanın bile tahsilata gelmeyeceğini söylüyorum.
Ama sorun çözülmesi gerekiyor diyorum ki; “Gelin taahhüt edeyim, sabah öderim.” Avukat devreye giriyor “hayır” diyor “ya parayı ödeyeceksin ya da evden eşya çıkaracağız.” Anlıyorum ki gelenlerin niyeti iyi değil. “Buyurun o zaman eşyayı çıkarın “diyorum. Birazda sinirli olarak. Arkasını dönüp çıkıyorlar.
Kapıyı kapatıp eve giriyorum. Her halde gittiler yaptıklarının ayıp olduğunu anladılar diyorum. Sonra eşimle misafirleri karşılamak için sokağa çıkıyoruz. Bir de bakıyorum emanet deposunun kamyonu kapıda. Tanıdığım için soruyorum : “Size geldik” diyor utanarak. Avukatın ismini soruyorum “ Hasan Kandemir” diyor. Ben istemeden avukatı arıyor, rica ediyor “tanıyorum sabah öder” diyor. Avukat onu da kabul etmiyor.
Biraz daha yürüyorum. Avukat bir taksi ile yanında İcra Muavini olduğunu söyleyen gençle birlikte iki de polis arabayı durduruyorum . Avukata yaptığının çok ayıp olduğunu alacaklının kendinin bile bu saatte alacak istemek için gelmeyeceğini bazı şeyleri birazda sesli olarak söylüyorum. Yanında iki polis olduğu için ukala ukala konuşuyor. Sadece polisler yaptıkları işin saatinin uygun olmadığının farkında. Bizim konuşmalarımıza hiç karışmıyorlar. Şunu çok merak ediyorum. Avukatın evden ayrılıp gidip polis getirmesi abartmıyorum 5 dakikayı bulmadı. Bu İcra Avukatları için emniyette 24 saat polis mi bekletiliyor. Polis istediklerinde hiçbir yazışma yapılmıyor mu? Ya da saat uygun değil yarın bu icra işlemini yapın diyecek bir yetkili yok mu?
Tabiî ki insanlar borçlarını ödeyecekler. Ödemedikleri borçları içinde yasalar işleyecek, İcra da yapılacak, ama tüm bunlar yapılırken etik değerler bir tarafa bırakılmayacak.
Mafya bile bu kadar gaddar davranmaz kendileri yasa dışı olsalar bile kendi etik değerleri var. Borçluya onlar bile bir süre verirler ödenmesi için. Ama Telekomun avukatı bay Mustafa Kandemir ; “Sabah ödeyeyim” dediğim halde kabul etmiyor.
Yukarda yazdıklarım kamera şakası değil. İftar saatine 25 dakika kala kendi yaşadıklarım. Yazmak istedim. Hatta bu yazımı Telekom’un Genel Müdürlüğüne ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne göndereceğim. Görevine bu kadar sadık bir avukatın mutlaka bay Hariri (Telekom’un sahibi) tarafından ödüllendirilmesi gerektiğine inanıyorum. İcra Müdür Muavini olduğunu söyleyen adını bilmediğim delikanlıya da mesleğinde başarılar diliyorum. Alacaklıdan daha alacaklı bir İcra Memuru tanımaktan mutlu oldum. Dilerim yakında İcra Müdürü olursun. Mutlaka seni görüp keşfedenler olacaktır.
Telekom kazandı mı? tabiî ki alacağını tahsil etiği için kazandı. Ama benimle birlikte birçok müşteri kaybetti. Adıma ve ailemin adına ne kadar telefon varsa iptal ettireceğim. Artık hiç kimse Telekom’a mahkum değil. Sanırım bu yapılan sadece bana yapılmıyor. Benim gibi insanlar çoğaldıkça Telekom’un abonesi de hızla düşecektir.
Ben hayatı Tiiye almaya alışık bir insanım. Yaşadığım bu olay beni üzmedi. Böyle olaylara da hiç üzülmeyeceğim. Ama hiç tanımadığım bir Avukatın bu düşmanca tavrını anlamakta zorlanıyorum.
Neyse bunları boş verelim..
Ramazan Bayramınızı kutluyorum. Her gününüzün bayram sevinci içinde geçmesini diliyorum.
Sağlıcakla kalın.

Tarih : 29.09.2008

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00