BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
190
Dün
:
4633
Toplam
:
14629233
Diaolog Kadim DOĞAN
Yoksulluğun kenti Yozgat
yozgatgazetesi@yahoo.com
Tüm televizyonlarda, tüm basında, siyasetçilerin ağzında gelişen Türk ekonomisi var. Bütün göstergeler iyi bütün gelişmeler olumlu. İhracatta yüzmilyar dolar sınırını aştık. ( ithalatı karıştırmayın) Milli gelir kişi başına beşbin doları geçti. Enflasyon tek haneli rakamlara düştü. Ekonomideki büyüme sürüyor.Borsa tavan yapıyor.
Tüm bu gelişmeler bu ülkede yaşayan insanları mutlu etmesi gereken gelişmeler. Ben de bu ülkenin bir insanı olarak televizyon seyrederken seviniyorum, mutlu oluyorum. Bu söylenenlerin aksini düşünmek bile istemiyorum. Ama insan beyni söz dinlemiyor. İster istemez yaşadığı gerçekleri de düşünmeye başlıyor. O zaman Yozgatı düşünmeye başlıyoruz. Yaşadığımız kent ya…
Yozgatı düşünmeye başlayınca tüm olumlu gelişmeler olumsuza dönüyor. Üretmeyen yoksul bir ekonomi günü kurtarmaya çalışan insanların yaşadığı bir kent. Nüfusun üçte birinin yeşil kart kullandığı, fak fuk fonun önünde sıralar oluşan aş evlerinden günlük yiyeceğini alan, kapısının önüne gelen her yardımı kabul edecek duruma düşürülmüş on binlerce insanın yaşadığı bir kent.
Bunların dışında hızla yoksullaşan esnaf topluluğu. Devlette çalışan düzenli gelir sahibi memurlar da ceplerindeki kredi kartları sayesinde bankalar tarafından çağdaş köleler haline getirilmiş, kredi kartının asgarisini ödemek için çırpınan insanlar. Köylülere gelince ne sen sor ne ben söyleyim misali onlar daha kötü kıraç toprakların kıraç insanları. Toprağı eker, topraktan alamaz, devlete satar devletten alamaz. Tüccar ayrı bir bela velhasıl yoksulluk Yozgatın her tarafını sarmış.
Bu kentin sorunu sadece ekonomik yoksulluk değil ki. Her yanımız yoksul.
Ekonomik olarak yoksuluz.
Eğitim yönünden yoksuluz.
Kültür yönünden yoksuluz.
Spor yönünden yoksuluz.
Teknoloji yönünden yoksuluz. Bunları çoğaltmak mümkün.Yani yoksulluk yokluğu tetiklemiş her yandan yoksullaşmışız.
Eğitime bakalım neden bu kentin eğitimi en düşük seviyede yoksulluktan kurtuluşun yolu eğitimdir. Ama bu gidişle demek ki kurtulamayacağız. Eğitimin her alanında ülkenin en sonlarındayız. Bir kaç sıra öne geçtiğimiz zaman ilin yöneticileri sevinç çığlıkları atıyor. 73. sıradan 70. sıraya geldik diye. Aslında bu küçük başarılarda bile milli eğitim yöneticilerinin bir katkısı yok. Velilerin çocuklarının eğitimi için boğazlarından kesip özel dersler aldırarak, dersane takviyesi yaparak sağladıkları başarılardır.
Kültürel yönden yoksulluğumuza gelince o daha da kötü. Bu ilin Kültür Müdürlüğü ne yapar bilmiyorum. Her yıl düzenlenmekte olan Sürmeli Festivaline birkaç sanatçı getirmenin dışında bir etkinliğini görmedim.
Onlara sorsan talep yok diyecekler. Sanki ilde yaşayan insanlar tek tek gidip taleplerini iletmek zorundaymış gibi. Kendisinin kültürel ihtiyaçları olmayan insanlar başkalarını da kendileri gibi sanırlar.
Örnek olsun diye yazıyorum kaç yıldır, devlet tiyatroları Yozgat’ a gelmiyor. Daha doğrusu getirilmiyor. 15 günde bir devlet tiyatroları oyunları getirmek zor bir olay değil. Sadece buradaki yöneticiler ve Kültür Müdürlüğü çalışanları biraz sıkıntıya girer. Sinema salonu var hiç olmazsa hafta sonları bu yoksul kentin çocukları için filmler getirip sinema kültürü oluşturulabilir. Tüm bunları çoğaltabiliriz de kime anlatacağız.
Bu kentte yaşayan insanların kaç tanesi piyanoyu canlı olarak dinledi. Hadi piyanodan vazgeçelim canlı olarak kanun, ud, cümbüş, ney gibi bize ait olan çalgıları canlı dinleyen kaç kişi var. Nida Tüfekçileri yetiştiren bu kent müzik açısından nasıl bu kadar yoksullaştı. Bu yoksullaşma bu ilin yöneticilerini korkutmuyor mu?
Bu kente yatırım yapmak için iş adamlarını getirmek zaman alabilir. Ama bir kanun bir ney, bir cümbüş ustası getirip gençlere öğretmek çok zor değil. Süreci başlatmak yeterli olacaktır. Yetenekli çok genç var bu kentte sadece sorumluluk sahibi yöneticiler yok.
Bir dostumdan dinledim bir saz üstadı sazıyla yolda yürürken sazını gizliyormuş. Beni kınarlar diye. Hey gidi koca Yozgat Hey. Nerden nereye. Yine bir dostumdan dinledim o da Abbas Sayardan dinlemiş yakın tarihimizde Eskipazar tarafındaki evlerden akşamları piyano sesleri gelirmiş. Kaybolup gidiyor bu güzel değerlerimiz kimsenin umurunda değil. Acı ama ne yazık ki gerçek.
Spordaki yoksulluğumuzdan benim bahsetmeme bile gerek yok. Sadece futbol için herkes göstermelik bir çaba içinde. Çaba göstermelik olunca sonuçta bu oluyor.
Evet yazıya girerken bahsettiğim gibi ekonomi çok iyi her şey iyiye gidiyor. Biz bu filmi daha önce özel şirketler aracılığıyla izledik. Sonuç hüsran oldu. Sıcak para kesilince o şirketlerin çoğu battı, arkalarında yüz binlerce mağdur bıraktılar. Dilerim ülkemiz için aynı şeyler olmaz. Ben hala emperyalistlerden ve onların sermayesinden korkuyorum.
Bir Ramazan Ayını huzur içinde geçirdik. Bayramın da huzur, mutluluk, sevgi getirmesini diliyorum

Tarih : 22.09.2008

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00