BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.01.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
263
Dün
:
4716
Toplam
:
17567062
Diaolog Kadim DOĞAN
Bu kapitalizm var ya!
yozgatgazetesi@yahoo.com
İnsan belirli bir yaştan sonra ya da belirli bir yaşamdan sonra bazı şeylerin hiç önemli olmadığını fark ediyor ve diyor ki ‘’Artık sakin yaşayacağım.’’
Bende aynen bu şekilde düşündüm ve İzmir’den ayrılarak küçük bir sahil kasabasına yerleştim. Eşimle birlikte burada daha sakin bir hayat yaşarız, birbirimize daha çok vakit ayırırız, geçmişte yaşadığımız yerlerde edindiğimiz dostlarımız da ziyaretimize gelirler diye düşündük ve İzmir defterini kapatarak taşındık.
Başta yaptığımız bütün hesaplar tuttu. Daha sakin bir yaşama başladık. Hiçbir şey için acelemiz yok. Birbirimize daha fazla zaman ayırıyor, uzun uzun yürüyüşler yapıyoruz. Geçmişte birlikte yapamadığımız birçok şeyi şimdi keyfini çıkarıyoruz. Dostlarımız da sık sık ziyaretimize geliyorlar. Birlikte güzel günler geçiriyoruz.
Ama hayat insanı hiç rahat bırakmıyor. İki kişilik yaşam kolay da toplumsal yaşamdan insan ne kadar istese de bir türlü kaçamıyor. Hiç istemediğin haberleri ya televizyonda ya sosyal medyadan ya da gazetelerden öğreniyorsun.
İşte o zaman kurmuş olduğun iki kişilik yaşamın da bir anlamı kalmıyor. O kadar çok şeye alıştırdılar ki bizleri artık sesimiz çıkmaz oldu. En başta genç ölümlere alıştırdılar. Haberlerde çok kısa bir yer veriyor, gazeteler arka sayfalarda küçük harflerle veriyor gencecik kayıplarımızı. Acılar sadece bu gençlerin ailelerine ve sevdiklerine kalıyor. Diğer nutuk atanların nutukları da havada kalıyor vatan, millet, Sakarya…!
Geçenlerde Sayın Cumhurbaşkanı bir konuşma yaptı. Çok doğru ve güzel tespitlerdi. Bunları onun ağzından duyunca ülkem için umutlanır oldum. Kapitalizmi anlatıyordu. Diyor ki; ‘’ Bu kapitalizm var ya bu kapitalizm rant için her şeyi yapar. Ormanları yok eder, kıyıları yağmalar ranta açar.’’ Uzun ve güzel bir konuşmaydı.
Evet bende biliyordum kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser. Onun için her şey paradır, ranttır. Ve bunları Cumhurbaşkanının ağzından duymak bir şeylerin düzeleceğine işaretti. Ama ülkenin gerçeği hiçte öyle değil. Şu anda Kanadalı bir firmanın Kaz Dağları’nda siyanürle altın arama meselesi var. Burdur Salda Gölü’nde millet bahçesi projesi, Sinop’a santral yapmak için kesilen ağaçlar… Bu doğa katliamlarını çoğaltmak mümkün sanırım ülkemizin yüze yakın yerinde ufak rantlar uğruna doğaya saldırılar var.
Günümüz iktidarı felsefe olarak diyor ki ‘’yaradılanı severim yaradandan ötürü.’’ Yaratılanı sev de ne için seversen sev beni ilgilendirmez. Ama yaradılanı sadece insan olarak mı kabul ediyorsun? Bunu anlamak istiyorum. Ben yaradılan olarak bütün canlıları kabul ediyorum.
Soruyorum; bu Kaz Dağları’nda ki ağaçlar, bitkiler ve hayvanlar yaradılan değil mi? Onların bu dünya da yaşam hakkı yok mu? Birkaç yüz milyon dolar için o kadar canlının ve doğal güzelliğin bir daha kendine gelemeyecek şekilde siyanürle yok etmeye değer mi? Bir Kanada firması ve birkaç yerli iş birlikçisi para kazanacak diye sessiz mi kalalım?
Burdur’da Salda Gölü’nde millet bahçesi yapmak o gölü kirletmek ve yok etmek demektir. Hangi vicdan sahibi bunu yapabilir bilmiyorum.
Yapmayın bunların hesabı mutlaka bir yerlerde sorulur. Bu ülkenin sahibi değilsiniz. Dedelerimizden aldık, torunlarımıza bırakıp gideceğiz. Yapmayın, yapmayın, yapmayın.
Tüm hemşerilerimin Kurban Bayramı’nı kutluyorum.
Bu doğa katliamına karşı duyarlı olmaya davet ediyorum.
Aşk ile..

10.08.2019

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00