BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 16.11.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
226
Dün
:
4633
Toplam
:
14853011
Diaolog Kadim DOĞAN
Cumhuriyet Meydanında voltaya devam
yozgatgazetesi@yahoo.com
Siyaset toplumu zenginleştirme sanatıdır. Siyaset toplumu özgürleştirme, ülkeyi imar etme, ülkeyi kalkındırma, ülke insanının eğitim seviyesini yükseltme, ülke insanını dünyanın ulaştığı en yüksek kültür seviyesine yükseltme, ülkenin çıkarlarını dünyaya karşı en iyi derecede koruma, bilimde dünya ile yarışır düzeyde olma sanatıdır.
Siyaset Günü kurtarmak insan yığınlarını onlara hiç bir şey vermeden hatta alarak idare etme sanatı değildir. Ne yazık ki ülkemizde siyaset bu amaçla yapılmaktadır.
Yakın tarihimizde Cumhuriyetin kuruluşu ve Atatürk dönemi, 1950 İnönü ile çok partili hayata geçiş, 1983 Anavatan Özal dönemi ekonomik anlamda yapılan yenilikler kapalı ekonomiden dünyaya entegre olan ekonomiye geçişler dışında bu ülke rutin bir yönetim anlayışı ile yönetilmektedir.
Toplumu zenginleştirme de adına yakın dönemde uygulanan hangi ekonomik karardan bahsedebilirsiniz. IMF ile yapılan anlaşmalarla zenginleşmiş bir dünya ülkesi varmıdır. IMF gerçekten işbirliği yaptığı ülkelerin kalkınması için mi yoksa emperyalist devletlerin alacakları için mi var.
Toplumu özgürleştirme, yoksul bir toplumu nasıl özgürleştirebilirsiniz. Özgürlük anlayışınız yüzlerce yıl önceki özgürlük anlayışı olamaz. 21. yy da özgür olmak için ekonomik olarak güçlü olmanız gerekir.
Özgürlüğün kısıtlandığı yer sadece cezaevleri değildir. Cezaevi avlusunda volta vuran adamla Yozgat Cumhuriyet meydanında volta vuran adam arasındaki fark çok azdır. Birinin volta vurduğu alan biraz daha büyüktür.
Seyahat özgürlüğünüz var hani para, beslenme özgürlüğünüz var işte bulgur. Sağlık özgürlünüz var para nerde. Eğitim özgürlüğünüz var, mülk edinme özgürlüğünüz var. Dünyanın her tarafını gezme tatil yapma özgürlüğünüz var yani tam anlamıyla özgürsünüz. Ama bu özgürlüklerden yararlanmak için paranız yok. Yozgat Cumhuriyet meydanında voltaya devam.
Ülkeyi imar etmek, bu ülkenin neresi imarlı. Burada Yozgat’ı konuşmaya bile gerek yok. Dünyanın incisi canım İstanbul’u yok etmişiz. Dünyanın cennetini kendi ellerimizle cehenneme çevirmişiz. Tüm bunları siyasetle yapmışız.
Ne söyleyeyim neresinden bahsedeyim. Eğitim için ne yapılmış. Her gelen bakana göre bir eğitim sistemi, kendine göre adam yetiştirme çabası ve unutulan ülkem ve ülkem için adam yetiştirme!
En yüksek kültür seviyesine ulaşmak. Biz Türkler atalarımızın kültürüyle övünürüz de içinde bulunduğumuz dönemin kültürünü sorgulamayız. Şiir, roman, bilimsel çalışmaları çoğu şeyi okumayız. Çünkü biz Türk’üz her şeyi biliriz. Tek bilmediğimiz hiç bir şey bilmediğimizdir. Yozgat’ta kültür müdürlüğü var. Ne yapar neyle uğraşır bilinmez. Sineması var işletmez.15 günde bir devlet tiyatrosu getiremez. Adı kültür müdürlüğü!
Bilimde dünya ile yarışmak büyük bir rüya olsa gerek. Maneviyat sorunlarını çözememiş toplumlar bilimde hiç ilerleyemezler. Bizim siyaset kurumumuzun en büyük yanlışı bilime yön vermesi gerekirken insanların maneviyatına yol verme çabaları olmuştur. Çünkü en kolay iktidar olma yolu budur. Oysa önemli olan iktidar olmak değil, dünya iktidarında söz sahibi olmaktır.

Tarih : 30.08.2008

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00