BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 16.11.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
205
Dün
:
4633
Toplam
:
14853008
Diaolog Kadim DOĞAN
İnan ki olmaz Müdürüm !
yozgatgazetesi@yahoo.com
Milli Eğitim Müdürü Sayın Sebahattin Gamsız’ın bir demecini okudum. Okudukça şaşırdım. “Bayındırlık maliyetine göre yaklaşık 120 bin YTL’lik işi arkadaşlarımız 15 bin YTL masrafla tamamladı” diyor demecinde.
Burada bir yanlışlık var bu demece göre bayındırlık müdürlüğü keşifleri yüksek çıkartıp devleti zarara uğratıyor. Benim bildiğim kadarıyla bayındırlık müdürlüğünde bunu yapacak tek bir eleman dahi yok. Bayındırlık müdürlüğü teknik bir kuruluştur. Birim fiyatlara ve piyasa şartlarına göre keşifler hazırlar bu keşifler üzerinden ihale yapar.
Hazırlanan bu keşifler bile yükselen inşaat malzemeleri yüzünden piyasaya göre düşük kalır. Kamuda müteahhitlik yapan insanların durumu ortada bir çoğu geçim sıkıntısı yaşıyor. Günlük cari harcamalarını kazanamaz duruma geldiler. Hal böyleyken kendisi teknik eleman olmayan Milli Eğitim Müdürü’nün çıkıp inşaatlarla ilgili böyle bir açıklama yapması insanların kafasını karıştırıyor.
Ben yıllarca müteahhitler derneği başkanlığı yapmış biri olarak sayın Sebahattin Gamsız’a soruyorum. 120 Bin YTL’lik bir işi 15 Bin YTL masrafla nasıl yaptınız ? Bu inşaatta çalıştırdığınız insanların sigortalarını yaptırdınız mı ? Aldığınız malzemelere para verdiniz mi? Bu işi nasıl becerdiniz? Ben eski bir müteahhit olarak merak ediyorum.
Sayın müdür siz eğitimcisiniz. Bir kurs açarak Yozgat’ta müteahhitlik yapan insanları eğitime alsanız da 120 bin YTL işi 15 bin YTL nasıl yapıldığını öğretseniz. Hatta bayındırlık müdürlüğündeki teknik elemanlara da bir kurs düzenleyip 120 bin YTL’lik işi 15 bin YTL’ye nasıl yapıldığını nasıl keşif hazırlanması gerektiğini öğretseniz. Daha sonrada bu projeyi ülke çapına yaygınlaştırıp devletin zarar etmesini engellerseniz daha iyi olmaz mı?
Keşke herkes kendi işini yapsa kimse kimsenin alanına tecavüz etmese teknik bir konuda teknik olmayan insanlar ahkam kesmese siz milli eğitim müdürü olarak ÖSS’de ve OKS’de ki başarısızlıkla ilgili çalışsanız Yozgat’ın çocuklarını eğitimde nasıl daha başarılı yaparız diye projeler geliştirseniz daha doğru olmaz mı?
Düşünün sayın müdürüm bayındırlık müdürü veya tarım müdürü de kalkıp demeç verse Yozgat’ta bu kadar öğretmen çok ben bunun yarısı kadar öğretmenle Yozgat eğitiminin başarısını daha yükseklere çıkarırım dese inandırıcı olur mu?
Sanırım sayın Gamsız yanınızdaki insanlar ya da o onarım işini yaptıran insanlar sizi yanılttılar. Siz de hesap etmeden böyle bir demeç verdiniz. Ama sorumlu mevkide bulunan insanlar sorumluluklarının bilincinde olmalılar.Kaş yapayım derken göz çıkarmamalılar. 120 bin YTL’lik bir işi, 15 bin YTL masrafla yapılmaz yapılamaz sayın müdürüm inan ki yapılmaz.
Devlet özelleşmeyi savunurken Yozgatlı bürokratların küçük inşaat işlerini bile kendileri yapmaya çalışması anlaşılacak bir durum değil. Bu meslekten geçinen yanında işci çalıştıran küçük müteahhitlere büyük haksızlık bu durum.
Müteahhitlik sektörü Yozgat’ta çok zor durumda insanlar ihaleye giremez duruma geldiler. Görüyorsunuz her ihalede birkaç kişi var. Bu içinde bulunduğumuz durum bu ilin yöneticilerine kaygı vermeli. Bu sektörde iş yapan insanların ayakta durabilmeleri için acil projeler geliştirilmeli. Yoksa biz işimizi dışarıdan gelen müteahhitlerle de yaparız diyorsanız yanılıyorsunuz. Dışarıdan gelen müteahhit Yozgatlı çalıştırmaz. Bu durum da Yozgatlı taşeronlar ve işçilerde sıkıntıya düşer. Yıllardır yapılan bu yanlışlar son on yılda 200 bin nüfusun Yozgattan göçmesine sebep oldu. Bakın 6 milletvekilinden 4 milletvekiline düştük.
Bu ilde görev yapan bütün bürokratlar bu ilde katma değer oluşturmak için özel çaba sarf etmeli gerekirse risk almalıdır. Hayali demeçlerle kamuoyunun kafasını karıştırmak doğru değil.

Tarih : 14.08.2008

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00