BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
183
Dün
:
4633
Toplam
:
14639174
Diaolog Kadim DOĞAN
Kötü her yerde kötüdür
yozgatgazetesi@yahoo.com
Kabul etmek istemiyorum, ama ülkemiz hızla büyük bir kavganın içine sürükleniyor. Bu kavga sokaktaki insanın yapmış olduğu kavga değil. Bu kavga ülkeyi yönetenlerle yönetmeye aday olan insanların kavgası.
Aslında soğuk savaş dönemi biteli çok oldu ama bizim siyasetçilerimizin haberi yok gibi. Hala gerilim politikalarına devam ediyorlar. Siyasi parti liderleri öyle grup konuşmaları yapıyorlar ki akıllarla durgunluk verir.
Sadece siyasetçiler mi basında aynı durumda, aydınlarda aynı durumda. Toplumu birleştirmeden çok ayrıştırmaya dönük söylem içerisindeler. Bu durumdan kim ne kazanır bilmiyorum. Ülkemizin ve ülkemiz insanlarının çok şey kaybedeceği kesin.
Geçen hafta Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez’in yaşı küçük bir kız çocuğuna sarkıntılıktan tutuklanması ulusal basında sıkça tartışıldı.
Olay çok çirkin bir olay. Bu olayın hiçbir kimse tarafından savunulması düşünülemez. Ama öyle olmadı kendilerine İslamcı basın denilen basın kuruluşlarında yazı yazan bir çok köşe yazarı olaya kılıf bulmaya çalıştılar. Olayı lanetleyen içlerinden çok az insan çıktı. Diğer basın kuruluşlarında yazı yazan diğer yazarlarda olayı kınadılar. İslamcı yazarları köşeye sıkıştırmaya çalıştılar.
Düşünebiliyormusunuz. Gayri ahlaki bir konu üzerinde bile kendilerine aydın diyen insanlar, hem fikir olamadılar.
Birileri ‘bizden’ diye bu gayrı ahlaki durumu savundu, birileri bu gayri ahlaki durum üzerinden kaşıt düşüncedeki insanları köşeye sıkıştırmaya çalıştılar.
Bir düşünürün insanın karakteriyle ilgili bir saptaması var. “kişinin öz benliği (karakteri) tek tek soyutlamalarla değil toplumsal ilişkilerinin tamamıyla ortaya çıkar” der.
Yani, bir insanı bizden diye hatalarını görmezden gelirsek kötü bir insana iyi diyebiliriz ama bu durum o insanın kötü olma gerçeğini ortadan kaldırmaz. Hiç kimse siyasi tercihinden dolayı iyi insan olamaz. Kötü sağcı da olsa,solcu da olsa İslamcı da olsa kötüdür. İyi insan hangi siyasi düşüncede olursa olsun iyidir.
Toplumun her köşesinde gerilim hakim. Bu gerilimi düşürmek toplumu normalleştirmek için hiç bir çaba yok. Sayın başbakan, sayın ana muhalefet partisi genel başkanı hangi kavgayı başlatmak istiyorsunuz anlamıyorum.
Bu ülkeyle bu ülkenin insanlarıyla derdiniz ne? Bu ülkede sizin yaptığınız kavga sokağa sıçrasa ne kazanırsınız. Ya da bu ülke bu kavgadan ne kazanır. Yetmedimi bu ülkenin geri kalması, dünya nerede biz neredeyiz. Yoksullukta en önde. Bilimde en geriyiz. Eğitimde büyük sorunlarımız var. Fırsat eşitliği ortadan kalkmış durumda, üretemiyoruz genç nüfusa iş bulamıyoruz.
Yoksulun yoksullaştığı, Geçimin zorlaştığı, üretimin düştüğü, üreten insanların aşağılandığı, Siyasetten kazananların çoğaldığı bir ülke haline geldik. Bunların tartışılacağı yerde boş birbirbirinizi aşağılayan sözcüklerle neyi tartışıyorsunuz anlamıyorum.
Görülüyor ki bu ülkede hiç bir şey iyiye gitmiyor. İhtiyacınız olunca milli iradeye sahip çıkıyorsunuz. İnanın demokratlığınıza bile güvenilmiyor. Türkiye’de demokrasinin önünde en büyük engel demokrasinin olmazsa olmazı olan Siyasi partilerin genel başkanları. Ne Trajik komik bir durum.
Kendi partisi içinde demokrasiye tahammülü olmayan genel başkanlar ülke için demokrasiden bahsederken mangalda kül bırakmıyorlar. İhtiyacınız kadar demokrasi sadece kendiniz için demokrsi değil mi? Bu halk ne anlar demokrasiden. Halk için değil AB isdetiği için demokrasi..
Hadi hayırlısı ne diyelim

Tarih : 19.05.2008

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00