BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
195
Dün
:
4633
Toplam
:
14639133
Diaolog Kadim DOĞAN
Kaybetmek için kazanmak
yozgatgazetesi@yahoo.com
Bu hafta sonu Cumhuriyet Halk Partisinin 32. olağan kongresi hafta sonu tamamlanacak. Ben bu satırları yazdığımda kongre yeni başlamıştı ama kongre sonuçları şimdiden belli. Deniz Baykal büyük bir ihtimalle tek aday olarak katılacak diğer adayların delegeden yüzde yirmi adaylık imzasını alma şansları düşük görünüyor Birisi olsa bile sonuç değişmeyecek, Deniz Baykal bu kongreden de genel başkan olarak çıkacak.
Deniz Baykal kongre kaybetmenin zor olduğunu bilen birisidir. Rahmetli Erdal İnönü karşısında o kadar çok kongre kaybetti ki. SHP zamanında hiçbir zaman genel başkan olamadı CHP nin yeniden açılması ile 1992 yılında boş bulunan CHP genel başkanlığını aldı. O günden bu güne de bir kez kendi istifası hariç 16 yıldır. CHP genel başkanı.
Deniz Baykal ilginç bir siyaset adamıdır. CHP içinde girdiği bütün genel başkanlık seçimlerini kazandı. Ama bu 16 yıl içinde CHP genel başkanı olarak girdiği 4 yerel 4 genel seçimlerin hepsini kaybetti.1999 yılı genel seçimlerinde Türkiye nin kurucu partisi Mustafa Kemal Atatürk ün genel başkanlığını yaptığı CHP’sini yüzde on barajının altında bile bıraktı.
Bundan dolayı biliyorum ki bu hafta sonu yapılacak olan 32. olağan kurultayında Deniz Baykal genel başkan olarak çıkacak. Bu sonuç CHP sine hiçbir şey kazandırmayacak.Başka bir deyişle Deniz Baykal kazanacak ama CHP’si ve Türkiye kaybedecek.
Deniz Baykal Türkiyenin kurucu partisi CHP’ sini Türkiye partisi olma durumundan çıkardı.CHP ‘sini 36 vilayette milletvekili çıkaramaz durumuna getirdi. Ülkenin güney doğusundan yüzde birlerin altına düşürdü. İç Anadolu bölgesinde neredeyse CHP yok ve gittikçe de erimekte. Metropol kentlerde en çok alması gereken varoşlarda hiç yok gibi. 22 Temmuz 2008 seçimlerinde diğer sosyal demokrat partilerin seçime katılmamaları bile CHP’sini bir adım ileri götürmemiştir.
Parti içi demokrasiyi yok sayan bir zihniyetin ülkeye demokrasi vaad etmesi tabiiki toplum tarafından kabul görmemekte. Genel başkan adayı olmak için mevcut delegelerin yüzde yirmi desteğini istemek olsa olsa faşist zihniyetteki partilere yakışır. Genel seçimlerde yüzde on barajını savunmak hiçbir demokrat partiye yakışmaz ama bu düşünceler sayın Deniz Baykal tarafından ısrarla savunulur.CHP’sinin üyesi bulunduğu sosyalist Enternasyonel örgütü CHP’sini izlemeye aldılar. Çünkü sosyal demokrasi bir siyasal anlayış biçimidir. Demokrasiden yana emekten yana, üretimden yana, adil paylaşımdan yana, eğitimden yana fırsat eşitliğinden yana olmaktır. Mevcut haliyle CHP bunların hiçbirini savunur durumda değil. Bundan dolayı da Avrupa Sosyalistleri CHP’sini dışlama durumuna geldi.
Şunu çok iyi biliyorum sadece Laikliği savunmakla Sosyal Demokrat olunamaz. Evet laiklik bu ülke için çok önemli. Rahmetli Bülent Ecevit dine saygılı laiklik anlayışındaydı. Yani laikliği savunurken dindarları rahatsız etmemek için oldukça saygılı bir kullanırdı. Laiklik hiçbir zaman dinsizlik değildir. Hatta insanların dinini rahat yaşamasının garantisidir. Bu ülkede bütün dinlerin mensupları ibadetlerini rahatça yapabiliyorsa bu laiklik ilkesinin başarısıdır. İnsanların dinsel yaşamları için bu kadar önemli olan Laiklik topluma iyi anlatılamadığı için tartışılır hale getirdiniz.
CHP’sinin 32 olağan kurultayının Deniz Baykal ın başarısı ile biteceğini biliyorum. Ama bu başarıyı CHP’si adına başarısızlık olarak algılıyorum. Önümüzdeki yere seçimlerde bu kurultayın sonuçlarını halk değerlendirecek. Ben bu günden yerel seçim sonuçlarını CHP adına siyasi bir yenilgi olarak görüyorum.
Umarım yanılan ben olurum.


Tarih : 01.05.2008

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00