BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
178
Dün
:
4633
Toplam
:
15018677
Diaolog Kadim DOĞAN
Kirlilik ve siyaset
yozgatgazetesi@yahoo.com
İnsan bulunduğu ortamı en çok kirleten varlıktır. Akşama kadar yaşadığımız kenti kirletiriz. Yaşadığımız evi kirletiriz, çalıştığımız iş yerini kirletiriz.
Kirlettiğimiz kenti sabaha kadar bizim görmediğimiz çöpçüler temizler, evimizi ya hizmetçiler, gerçeğinde de eşlerimiz temizler. İnsanın her kirlettiği yeri temizleyen birileri var. Zaten öyle olmasa yaşanmaz olur dünya.
Keşke kirlettiğimiz tek şey yukarda bahsettiklerim olsa. Ticareti kirletiyoruz, kültürü kirletiyoruz, toplumun en önemli değerlerini kirletiyoruz. Her şeyden önemlisi siyaseti kirletiyoruz.
Bu gün yazmak istediğim konu siyasi kirlilik üzerine. Her şeyin yolunda gittiğini sandığımız bir zamanda siyasi arena bir anda kirlendi. Ortam gerginleşti, sağırlar dövüşüne döndü ortalık. Siyasetçiler sadece bağırarak konuşuyorlar. Karşısındakilerin konuştuklarını duymuyorlar bile.
Bu toplum bu filmi birkaç kez izledi. Türk toplumu bu filmin başını da sonunu da biliyor. Ondan dolayı da çok huzursuz. Huzursuzluğu da gittikçe artacak gibi görünüyor.
Geçmişe dönersek 1950-1960 yılları arasında böyle gerginlikler yaşadı bu ülke o günün siyasetçileri ortamı gerdiler karşı siyasetçilerle diyalog kuramadılar. Birlikte çözüm üretemediler, onların yerine birileri gelip çözüm üretti. Siyasetçilerin kirlettiği ortamı kendi yöntemleriyle temizlediler.
1970’li yılların başında aynı şeyler tekrarlandı. Siyaset yine gerildi. Çözüm üretilemedi. Birileri yine kirlenen siyasi arenayı temizlemek için muhtırayla mevcut hükümeti yıktı. Kendince temizlik yaptı.
1970’li yılların sonunda yine ortam değişmedi. Siyaset kurumu yumuşamayı beceremedi. Karşısındaki siyasetçi ne söylerse söylesin haklı bile olsa dinlemedi. En küçük sorunu büyük sorun haline getirdiler. Bir Cumhurbaşkanını aylarca seçemediler. Hep kendileri haklıydı. Halbuki bu ülke için birlikte iyi şeyler yapabileceklerini hiç düşünmediler. Önce mahalleler ayrıldı. Ardından sokaklar, üniversiteler ayrıldı, okuduğumuz yazarlar, şairler ayrıldı. Birileri birilerini hep yok saydı. Kirlenen ortamı temizlemek işi yine başkalarına düştü 12 Eylül ihtilali… Acılar, hüzünler, idamlar yeniden demokrasi ..
Türkiye’deki bütün siyasetçiler hatta demokratım diyen herkes ihtilallere karşıdır. Karşı olmakta gerekir. Ben 12 Eylül ihtilalinde mağdur olmuş açılar yaşamış bir insanım. Bu gün sağduyu içinde geçmişi sorguluyorum. Bütün suç ihtilali yapanlarda mıydı? O günün siyasetçilerinin hiç mi suçu yoktu. Bütün suçu ev sahibine yükleyip hırsızı muzlum yapamayız, yapmamalıyız da.
Umarım bu kez kirlenen siyasi ortamın temizlenmesi işini siyaset kurumu kendisi becerir. Cumhurbaşkanı sayın Abdullah Gül olayın farkında, ortamı yumuşatmak için harekete geçti umarım başarılı olur.
Odalar birliği başkanı sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu da diğer sivil toplum örgütleriyle birlikte harekete geçti. Siyasetcileri sağduyuya davet etti. Umarım bu çalışmalar başarıya ulaşır. Siyasetin kirlettiği siyasi ortamı sivil toplumun örgütleri ve siyaset kurumu kendisi temizler.
Çok da zor değil aslında. Sayın Başbakan 22 Temmuz akşamı seçim zaferinden sonra genel merkezin önünde toplanan kalabalığı yaptığı konuşmayı bir kez daha izleyip gereğini yaparsa bu gerginliklerin hiç biri kalmaz.
Gerginliğin tek nedeni başbakan mı ? Tabii ki değil. Ana muhalefet partisinin genel başkanı kendi partilileri ile kavgalı.. Kendi içinde kavga yapan bir insandan dışarıda sağduyu beklemek çok doğru olmaz.
Bir İngiliz atasözü var “TAÇ GİYEN BAŞ AKILLANIR” diye.. Taç sayın Tayyip Erdoğan’nın başında. Çözümü de o üretmeli diye düşünüyorum.

Tarih : 08.04.2008

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00