BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 23.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
221
Dün
:
4633
Toplam
:
14650587
Diaolog Kadim DOĞAN
Saman çöpünden saat yapanlara
yozgatgazetesi@yahoo.com
Adrese dayalı nüfus sayım sonuçlarına göre, insanlarımızın yüzde 65’i kentlerde , yüzde 35’i de köylerde oturmaktadır. On yıl önce durum tam tersiydi , çoğunluk kırsalda yani köylerde yaşamaktaydı. Diğer taraftan hızla kentlere göçen bu insanları kentli saymak mümkün mü ?
Tabii ki mümkün değil. Bir insanın kentli olması için çok uzun zamana ihtiyaç var. Zorunluluktan göçen bu insanlar gittikleri yere aldıkları kültürlerini de götürüyorlar. Kent kültüründen bağımsız kendi kültürlerini yaşamaya devam ediyorlar. Geldikleri köyleri ile ilişkilerini kesemiyorlar. Çünkü ihtiyaçlarının büyük bir kısmı hala geldiği köylerden karşılanıyor. Velhasıl kentlerde de yaşasak bu toplumun büyük bir kısmı hala benim gibi köylü.
Entellektüel siyasetçilerin kendini aydın sananların , hatta kendini sol bir parti olarak tanımlayan CHP’nin yok saydığı hatta aşağıladığı , yarım ton kömüre, gıda yardımına oy vermekle suçladığı bu insanlar Atatürk’ü yaratan insanlardır.
Atatürk Samsun’a çıktığında Anadolunun yüzde doksanı köylü idi. Kurtuluş Savaşını bu köylüler verdiler ve Atatürk’e inandıkları için savaş sonrasını sorgulamadılar bile. 600 yıllık saltanatın yıkılmasında Cumhuriyetin kurulmasında Atatürk ile birlikte oldular. Bu satırları yazarken insanların köylü kalmasından yana değilim ama siyaset yoluyla aşağılanmasına karşıyım.
Nazım Hikmet Türk Köylüsü şiirinde;
“Topraktan öğrenip
Kitapsız bilendir.
Hoca nasreddin gibi ağlayan
Bayburtlu zihni gibi gülendir.
Ferhat’tır
Keremdir
ve Keloğlandır.
Yol görünür onun garip sesine
Analar , babalar umudu keser
Kahpe felek ona eder oyunu
Çarşambayı sel alır
Bir yar sever
el alır.
Kanadı kırılır çöllerde kalır
Fakat bir kere dert anlayan düşmesin önlerine
Toprağın nabzı başlar
Onun nabızlarında atmaya
Ne kendi nefsini korur
Ne düşmanı kayırır.
Dağları yırtıp ayırır
Kayaları kesip yol eyler ab-ı hayat akıtmağa” diye tanımlar Türk köylüsünü.
Kurtuluş savaşında Atatürk’e inanan Türk köylüsü yüz yılın en büyük liderini yaratmıştır. O lider önderliğinde bu günkü çağdaş Cumhuriyeti kurmuştur. 1950’lerde Demokrat Partiye, 1960’larda Adalet Partisine, 1970 lerde Ecevit liderliğindeki CHP’ye , 1980 lerde Turgut Özal’a , 2000 li yıllarda da Recep Tayyip Erdoğan’a destek vermişlerdir.
Her on yılda bir değişim aramıştır. Hiçbir zaman bir siyasi düşünceye saptanıp kalmamıştır. Daima yenilikten yana oy kullanmııştır. Birileri yönlendirmeye kalkıştığında tam tersini yapmıştır. 1983 seçimlerinde olduğu gibi,
Sözüm “yarım ton kömür , bir torba gıda yardıımına oy veriyorlar” diyenleredir. O beğenmediğiniz yok saydığınız insanlar saman çöpünden saat yaparlar. Siz onları yok saydığınız sürece onlarda sizi yok sayacaklardır.
CHP kongresinde yapamadığım konuşmadan notlardı bunlar.. Saygılarımla...

Tarih : 25.03.2008

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00