BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
211
Dün
:
4633
Toplam
:
14638876
Diaolog Kadim DOĞAN
CHP NEREYE GİDİYOR
yozgatgazetesi@yahoo.com
Cumartesi günü CHP’nin İl başkanlığı kongresi vardı. ilginç bir kongreydi. Salonda ne kadınlar vardı, ne gençler, ne de demokrasi. İlkel bir tüzük uygulaması yaşadık. CHP’nin tüzüğü ile değil bir siyasi parti basit bir dernek bile yönetilmez.
Kongreyi çirkinleştirenlerin başında divan başkanı seçilen (adını yazmaya bile gerek görmüyorum.) Sivas milletvekili vardı. Güya tüzüğü uyguluyorum diye partilere söz hakkı vermedi. Tüzük gereği bu kongrede sadece il delegelerine söz verdi. İl delegesi olmak içinde ya il başkanının ya da ilçe başkanının güvenilir adamı yani yalakası olmak gerektiği aşikardır. Divan başkanı genel merkez ve Deniz Baykal’a yapılan eleştirileri içine sindiremedi. Her fırsatta bu eleştirilere cevap vermeye çalıştı. Baykal’dan daha fazla Baykalcıydı.
Bir çok partinin il kongresine misafir olarak katıldım. Bütün partilerde kadının yeri var. Bazı toplantılarda kadın erkek ayrı oturunca CHP’liler yeri yerinden oynatırlar “Haremlik selamlık” uygulanıyor diye. Halbuki CHP’liler kadını tüm yok sayıyorlar ne haremlik selamlığı eve kapatıyorlar. CHP’nin il kongresinde hiç kadın yoktu.
CHP’nin kurucu önderi Atatürk 1934 yılında bir çok Avrupa ülkesinden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verdi. Ama bugün Atatürkçülüğü kimseye bırakmayan CHP Atatürk’ün en önemli değerlerini yok sayıyor.
Atatürk Cumhuriyeti gençliğe emanet etti. CHP kongresinde gençlikde yoktu. Hiçbir CHP’li genç oğlunu veya kızını alıp kongre salonuna gelmedi. Çünkü CHP’liler CHP’li oldukları için mutlu değiller. CHP’yi umut olarak göremiyorlar CHP’yi yönetenlere inanmıyorlar onun için de çocuklarını bu partiden uzak tutuyorlar.
CHP yöneticileri, AKP’yi eleştirirken AKP’nin başarısını dağıttığı kömür ve gıda yardımlarına bağladılar. Ne kadar yüzeysel ve basit bir değerlendirme. Halbuki AKP’nin başarısı toplumun tüm katmanlarını özellikle kadınları ve gençleri siyasetin içine çekebildikleri için başarılılar.
Dünkü kongre salonunda görünen CHP yöneticileri 22 Temmuz seçimlerinin sonuçlarını iyi okuyamadıkları sonucu ortaya çıkıyordu. Yani 22 Temmuz hezimeti CHP yöneticilerine hiçbir şey öğretmemiş. Partililer değişimden yana ama delege değişime karşı ... Görünen o ki yakın zamanda CHP’sinde siyasal ve yönetsel anlamda olumlu bir gelişme yaşanmayacak.
Adaylardan Yener Kurt kimseyi kırmadan dökmeden CHP’nin hem yerelde hem de geneldeki sorunlarını ortaya koyan seviyeli partili olmanın bilinci içinde güzel bir konuşma yaptı. Konuşmasının en can alıcı sözü “Ne yazık ki ne Cumhuriyet, ne Cumhuriyet Halk Partisi iyi yöneticilerin elinde değil” saptamasıydı. Atatürk’ün “Benim iki büyük eserim” dediği Cumhuriyet ve Cumhuriyet Halk Partisi tarihinin en sıkıntılı günlerini yaşamaktalar. Ama CHP delegesi Yener Kurt’la aynı görüşte olmadığını ortaya koydu.
Ali Keven’in konuşmasına gelince Siyasetle ilgili hiç bir şey söylemedi. Herkesin bildiği ve duymaktan usandığı içini de CHP’nin hiçbir zaman dolduramadığı Demokratik, Laik, hukuk gibi çağdaş ama CHP ile hiç yakınlığı olmayan sözcüklerle zaman geçirdi. En can alıcı konuşması ise “Yatağımdan kalkıp partiliye benzin götürdüm. Bir gecede üç kez elbisemi giydim, karakolda, hastanede dolaştım” sözleriydi. Bu yaptıklarından dolayı delegeyi ahde vefaya davet ediyordu. İstediği sonucu da delegeden aldı.
Ali Keven yeterince deneyim kazandığı için Genel merkezi hiç eleştirmedi. 22 Temmuz seçimlerinde Milletvekili adayı yapılmamasını hiç sorgulamadı. Sadece il başkanlığına razı bir duruş sergiledi. Onbeş yıl İl Başkanlığı yaptığı CHP’de hiçbir seçimde ön seçim yaptıramayacaksın hem kendinin hem de Yozgat da siyaset yapan arkadaşlarının önünün tıkayacaksın. Aday olunca genel başkanın seni ilk altı adayın arasına almayacak ve sen ısrarla yeniden il başkanlığına hem de genel başkanı eleştirmeden bir itaat kültürüyle aday olacaksın. Bu durumu da sol bir duruş olarak insanlara anlatacaksın. Ne diyelim solu da ehlileştirdiler.
Bir yıl içinde belediye seçimleri var. CHP’sinin yaşadığı bu kongreler sürecinin sonuçları bu seçimlerin sonuçları ile ortaya çıkacak. Çünkü asker delege sistemi ile değişim sağlanamıyor. Ama sandıktan gelecek bir tusunami Baykal ve yandaşlarını CHP’nin başından alıp götürecek.
NOT : Kongrede söz verilmeyen partililerden birisi de bendim. Saygılarımla.

Tarih : 31.01.2008

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00