BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 16.11.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
218
Dün
:
4633
Toplam
:
14853229
Diaolog Kadim DOĞAN
BİR İYİ - BİR KÖTÜ
yozgatgazetesi@yahoo.com
Yozgatla ilgili bir iyi, bir de kötü olan iki konudan bahsedeceğim. İyi olan herşey bizi ilimizi geleceği arasından ümitvar ediyor, kötü olan herşeyde bizi karamsarlığa itiyor.
Geçen hafta perşembe günü sanıyorum valilik ve Milli Eğitim müdürlüğünün ortaklaşa çalışmasıyla kişisel gelişim üzerine öğretmenlere ve velilere Yimpaş Kültür Merkezinde bir konferans verildi. Bu Konferansı oldukça önemsedim. Öncelikle konferansı veren eğitim uzmanı Ziya Baran konusunda çok iyi bir eğitimci idi.
Tabiiki konferans kadar konferansa katılımda çok önemliydi. Yozgat insanı eğitimle ilgili bu tür çalışmalara çok duyarsız. Okullarda eğitimle ilgili toplantılara veya okul aile birliği toplantılarına veli katılımı her zaman en düşük düzeydedir. Ama kişisel Gelişim ile ilgili Ziya Baran’ın vermiş olduğu konferansa veli katılımı hayli yüksek oldu. Öğretmen ve idareci katılımını araştırdım, öğretmenler arasında da katılımın yüksek olduğunu öğrendim. Bu durumu eğitim açısından sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyorum.
Her ne kadar okulların tatil edilmesini eleştirenler olsa da yapılan çalışma doğru ve amacına ulaşmış bir çalışmadır. Milli Eğitim Müdürü ve yetkililerini bu çalışmalarından dolayı kutluyorum. Umarım bu konferans hızlı okuma teknikleri konusunda Yozgat genelinde ciddi bir çalışmanın başlangıcı olur.
“Hoş geldin” ziyaretinde bulunamadığım yeni milli eğitim müdürümüz Sebahattin Gamsız beye “hoş geldiniz” diyor yeni görevinde başarılar diliyorum.
Gelelim kötü olana...
Yozgatın Merkezinde olan iki işhanından bahsedeceğim. Birisi Eser işhanı, diğeri de Abide işhanı. Sanırım bu iki işhanı fiziki olarak Türkiyedeki en bakımsız, en pis işhanları arasında sıralamaya girer.
Eser işhanı şehrin tam merkezinde bulunan bir iş merkezi.. Bugüne kadar atıl vaziyetteydi. Belediyenin ikiz binaları yıkma kararından dolayı orada oturan işyeri sahiplerin çoğu Eser işhanına yerleştiler. Mevcut işyerlerinin tamamına yakını doldu. İşhanını gezdiğiniz zaman işyeri bürolarının içlerinin gayet zevkli döşendiğini fark ediyorsunuz. Ama işyerlerinin dışı mezbelelik bir halde. İşhanının çatısı yok, çatıdan giren yağmur suları merdivenleri ve sahanlıkları buz pateni haline getirmiş, yürümek mümkün değil. Bunu başka bir yerde yazsam kimse inanmaz. Bu işhanımızın tuvaletleri çalışmıyor. Tuvaletlerinin suları akmıyor, pislik içinde. Asansörü çalışmıyor ve bir sürü eksiklik söz konusu. Eser işhanında ciddi meslek sahiplerinin işyerleri var. Hatta bu iş yerlerinin çoğunda bayanlar çalışmakta. Ama bu iş yerlerinin sahipleri bir araya gelip bu işhanını yaşanır hale getirmiyorlar. İşin ilginci bu işhanında işyeri sahibi olanlar eğitim düzeyi yüksek insanlar. Bir kentte yaşamanın sorumluluğunu en iyi bilmesi gereken bu eğitimli insanlar, kentin diğer insanlarına örnek olma sorumluluğu da taşımaları gerekir.
Abide işhanına gelince...
Oradaki sorunlar da içler acısı. Uzun süre atılkalan bu işhanı belediye başkanının çalışmaları ve ikinci katın belediye birimlerine tahsis edilmesi sonucu işlerlik kazandı. İkinci katta sorun yok belediye bu katı onarıp yaşanır bir işyeri haline getirdi. Ama birinci kattaki mülk ve dükkan sahipleri kendi katları için hiç bir çalışma yapmadılar. Çoğu işyerinin camekanları ilkel ve çirkin.. Tuvaletler çalışmıyor. Çoğu yerde elektrikler yanmıyor; ortak alanlarda badana boya yok. İşyerlerindeki fazla mallar, ortak alanları işgal etmiş. keşmekeş bakımsız bir işhanı. Bu zihniyetteki insanlara devlet ne yapsın, belediye ne yapsın? Kentte yaşamak devamlı almak değildir. Zaman zaman da kente vermek gerekir. Bu işhanlarında mülk ve işyeri sahibi olanlar, küçük paraları birleştirip yaşanır hale getirilirse görecekler ki hem mülklerinin değeri artacak, hem de müşterileri çoğalacak.

Tarih : 09.01.2008

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00