BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 10.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
189
Dün
:
4633
Toplam
:
14933437
Diaolog Kadim DOĞAN
HUKUKA SAYGI GEREKİR
yozgatgazetesi@yahoo.com
Bu ülkede yasaları yerine getirmek, yasaları doğru uygulamak suç haline getirilmeye başlandı. İlginç ve kötü gelişmeler bunlar.

Yargıtay Başsavcısı Demokrat Toplum Partisi (DTP) ile ilgili kapatma davası açtı. Türkiyede yer yerinden oynuyor. Gerek siyasetçiler gerekse köşe yazarları olayı şiddetle eleştirmekteler.

Siyasetçiler diyor ki : “Biz parti kapatılmasına karşıyız.” Tabiî ki karşı olabilirsiniz. Parti kapatmanın çözüm olmadığına inanabilirsiniz. Bunlar sizin siyasi tercihleriniz.

Ama Yargıtay başkanı sizin gibi düşünmek zorunda değil. Hatta sizin gibi düşünse bile yine de mevcut yasaların dışında davranış gösteren partilerle ilgili kapatma davası açmak zorunda. Bu Anayasanın ve yasaların Yargıtay Başsavcısına verdiği görevdir. Yargıtay Başsavcısı hükümetler parti kapatmaya karşı diye yasaların vermiş olduğu görevleri savsaklayamaz.

Eğer bu ülkede yargı gerçekten bağımsız ise yasalardan aldığı yetkiyi kullanmak zorundadır. Bu durum siyasetçilerle karşı karşıya olsa bile yasaların gereği yerine getirilmelidir. Yargıtay Başsavcısı da böyle yapmıştır. Mevcut yasaların gereğini yerine getirmiştir.

Ama basın yasalardan habersiz davranarak ya da mevcut yasaları yok sayarak bu parti kapatma davasını haksız yere eleştirmektedir. Bu eleştirileri yaparken de Yargıtay gibi yargının en önemli kurumunu yıpratmaktadır.

Eleştirilerin temelinde hükümetle yargının ülkenin çok önemli bir meselesinde karşı karşıya olduklarını parti kapatma davasının zamansız olduğunu bu davanın hükümeti sıkıntıya soktuğunu uluslar arası ilişkilerde sıkıntılar yaşadığını gerekçe göstererek Yargıtay’ın yasalardan aldığı yetkiyi kullanmasının zamansız ve gereksiz olduğunu yazmaktadırlar.

Bu hükümet parti kapatılmasına bu kadar karşıysa bu güne kadar meclisten bu yönde yasal değişikliklere niçin gitmemiştir. Bu yasal değişiklikleri yapacak siyasi gücü var. DTP’lilerin meclise girmesiyle birlikte böyle bir sürecin yaşanacağı gün gibi aşikardır. Siyasal iktidar bu konuda inandığı şeyleri yapmayacak. Ama yasaların verdiği yetkiyi kullanmak zorunda olan Yargıtay Başsavcısı’nın da görevini yapmasından rahatsız olacak. Böyle bir yönetim anlayışı olsa olsa Pentagon’da olur diye düşünüyorum.

Siyasetçiler şunu söylemektedirler PKK ve Demokrat Toplum Partililer bu partinin kapatılmasını istemekteler. Yani o zaman Yargıtay da bunlara yardım ediyor. Anlamı çıkıyor. Böyle bir mantık olabilir mi? Eğer Yargıtay Başsavcısı’nın yasal dayanakları olmazsa böyle bir dava açabilir mi? Açsa dahi Anayasa Mahkemesinden geri döner.

Ülkemizdeki basın tekeli DTP’lilerin söylemlerini sayfalarına manşet yapar toplumda bu konuda infial uyandırır. Sonra da görevini yapan Yargıtay Başsavcısını eleştirir. “Görevini neden yaptın?” derecesinde. Burası Türkiye; basın her şeyi haklı haksız yazabilir, çizebilir.

Eğer bu ülke gerçekten hukuk devleti ise herkes siyasetçisi, gazetecisi ve vatandaşı hukuka saygılı olmalı, hukuk kurumlarını yıpratmaktan çekinmeli. Çünkü hukuk her an herkese lazım olabilir.

Bilmelisiniz ki “Güçsüz ADALET ve ADALETSİZ Güç en büyük felakettir.” Sizin amacınız Adaleti güçsüz hale getirip Adaletsiz bir güce sahip olmak istiyorsunuz. ama tarih Adaletsiz hükümdarlar çöplüğü gibidir. Güçlü ve bağımsız bir Adalet Cumhuriyetin ve Demokrasinin tacıdır.

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00