BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
193
Dün
:
4633
Toplam
:
15018630
Diaolog Kadim DOĞAN
BENİM BAHTİYARLIK SEBEBİM
yozgatgazetesi@yahoo.com
Merhaba Caan merhaba. İlk merhaba dediğim bu güne tam yirmi yıl geçmiş. Yirmi kocaman insan yılı ömür dediğin zaten ne kadar ki.
Bugün gibi hatırlıyorum. Kitap okuyordum. Başımı kaldırdım, iki yeşil gülümseyen gözle karşılaştı gözlerim. Ne okuduğum kitap ne de okuyacağım kitaplar, anlatamazdı bana bu iki yeşil gözün anlattıklarını.
Sevmek böyleymiş meğer, böyle başlıyormuş hiç konuşmadan, tek bir söz söylemeden, nedeni niçini sorgulamadan sevdalanmak bir bakışa iki güzel göze. Başkalarının sevdasını bilmek, sevda türkülerini dinlemek ayrı bir iş, sevdalanmak ayrı işmiş meğer.
Sevdanın zaten bilinen bir sebebi yok ki hiçbir pozitif bilim sevdanın niçinlerini, nedenlerini hatta sonuçlarını açıklayamıyor ki. Çağ, bilim ne kadar ilerlerse ilerlesin Aşk her zaman bir bilinmeyendir.
Böyle bir tesadüfle başladı sevgimiz. Çoğaldı arttı sığmaz oldu yüreğimize ve bir Ağustos günü ‘Evet’ dedik birbirimize. O günden bu güne yirmi yıl geçmiş, yirmi kocaman yıl. Bazen mutlu, bazen mutsuz, bazen sevinç, bazen hüzünle geçen yirmi yıl. Dile kolay yirmi yıl Canan yirmi yıl.
Yani söylemek gerekiyorsa mutlulukta, mutsuzlukta hayatın kendisinde var. Ne mutlu olmak, ne de mutsuz olmak çoğu zaman elimizde değil. Seni, dışında sebepler var. O sebepleri sorgulamak da haddimiz değil. Bazen bilmediğin sebeplere ve sonuçlarına boyun eğmek zorundasın. Öyledir yaşamak.
Evet, yaşamak çoğu zaman şartsız teslim olmaktır hayata, bazen de isyan etmektir. Ortası yok bu işin. Kah isyan ettik, kah teslim olduk yaşadık yirmi yılı birlikte, verilmiş kararımız var devam edeceğiz birlikte. Gün ola, umuda gün ola, umutsuzluğa ama yolumuz devam edecek sonsuzluğa.
Yaşadıklarımız bir yana kazandıklarımız bir yana, bu yirmi yıl bize öyle şeyler kazandırdı ki ne kadar şükretsek azdır. İki çocuk... İki cihan parçası yüreğimizin goncası, geleceğimiz, umudumuz, bizim gülen yüzümüz. Bizden sonra var olma davamız onlar, bizim. Hiçbir insani değerle anlatamayız onların varlığını.
Tabii caan kolay mı yirmi yılı birlikte yaşamak. Sevgiler gördük, dostluklar gördük, kahpelikleri, puştlukları, ihanetleri gördük. Çok oldu Brütüslerimiz caan çok oldu. Hayatta ne yazık ki Brütüsler çok ve biz tüm bunlara rağmen dimdik sevgimizle ayakta kalmayı başardık. Biz onun için bahtiyarız ve bahtiyar kalacağız.
Bu yirmi yılda hayatın her şeyini birlikte yaşadık. Gün oldu en zirvede, gün oldu, en kötü yerdeydik. Gün oldu varsıl (zengin) olduk, gün oldu yoksul olduk. Ne varsıllık şımarttı bizi ne yoksulluk üzdü bizi. Biz yaşamı olduğu gibi kabul ettik ama tek bir şeye direndik onurumuzu korumak için insan üstü çaba sarf ettik.
Nazım Hikmet bir şiirinde diyor ya :
“İki değirmen taşı arasında bir buğday tanesi olsam bile yaşamak güzel şey be kardeşim” iki değirmen taşı arasında buğday tanesi olduk ama değirmen taşı olmayı hiç düşünmedik. Biz hep buğday taneleri ile birlikteydik bundan sonra da birlikte olacağız. Onun için yaşamdan en zor koşullarda bile keyif alacağız.
Ama işin gerçeği caan yaşamak çok zor ve çok ciddi bir iştir. Yaşamı hafife almaya gelmez yoksa yaşam seni hafife alır. Yok olur gidersin. Herkes sonuçta yok olup gidiyor ama yaşadım diyebilmek için yaşama birazcık anlam yüklemek gerekiyor. Onun için biz herkesten farklı olmanın çabası içinde olduk. Derviş misali ben değil biz diyebilmek önemli olan.
Geçmiş yirmi yılda yanımda olman, bana destek vermen, benimle yaşamı paylaşman direncime kavgama ortak olman, benim için bahtiyarlık sebebidir. Sen yanımda olduğun için bahtiyarım.
Bu yirmi yılda mutlaka veremediklerim olmuştur. Bunun eksikliğini her zaman yüreğimde hissederim. Ama bilirim ki hiç kimse yaşamı dört dörtlük yaşayamaz. Bilirim ki önemli olan yaşamı adam gibi yaşamak ve paylaşmak.
Caan geçirdiğimiz yirmi yılın her saniyesi için sana teşekkür ediyorum. Bundan dolayı Tanrıya şükrediyorum. İnanıyorum ki gelecek güzel günler var önümüzde güzel güneşli, sevgi dolu günler.
İnanki sevgilim yaşamak her şeye değer.

Tarih : 24.08.2007

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00