BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
225
Dün
:
4633
Toplam
:
15018623
Diaolog Kadim DOĞAN
SEÇİMLER ÜZERİNE
yozgatgazetesi@yahoo.com
Artık siyaset yapmak ve siyaset yazmak istemiyorum. Ama böyle önemli bir seçim sonrasında siyaset yazmaktan başka çare yok.
22 Temmuz seçimleri Türk insanının tavrını net olarak ortaya koymuştur. Bu tavır çok iyi değerlendirilip analiz edilmelidir. 2 Kasım 2002 seçimleri iyi analiz edemeyen partilerin durumu bu gün ortadadır. Seçimden hepsi yenik ayrılmışlardır.
Seçim sonuçlarının en önemli göstergesi bütün sıkıntılara rağmen ( Köylü sıkıntılı, emekli sıkıntılı, çalışanlar sıkıntılı ) demokrasiden yana oy kullanılmıştır. Türk halkı bütün sıkıntıların demokrasi yoluyla çözüleceğine olan inancını ortaya koymuştur. Demokrasimiz adına önemli bir gelişmedir.
27 Nisan muhtırası Türk insanını demokrasi tarafında taraf yapmıştır. Demokrasiyi savunma ihtiyacını hissetmiştir. 22 Temmuz seçimlerinde de demokrasiden yana duruş sergileyen AKP’ye ຣ destek sağlamıştır.
AKP dışındaki partiler muhtıraya karşı tavır almamışlar hatta muhtıradan yarar sağlama çabası içine girmişlerdir. Seçmende demokrasi dışı bu davranışları sandıkta cezalandırmıştır.
Kaybeden partilere gelince Demokrat Parti genel başkanı sayın Mehmet Ağar almış olduğu seçim yenilgisinin gereğini sandıklar açılır açılmaz görevinden istifa ederek yerine getirmiştir. Doğru ve alkışlanacak bir tavırdır. Mehmet Ağar’a bundan sonraki yaşamında sağlık ve esenlikler diliyorum.
Gelelim aslan Sosyal Demokratların lideri sayın Deniz Baykal’a.. Bu gün seçimin ikinci günü hala evinden çıkmadı. Seçimi kazanan partiyi tebrik etmedi. Seçimle ilgili bir açıklamada bulunmadı. Ben bu durumu Sosyal Demokrat bir lidere yakışır bir durum olarak görmüyorum.
Genel başkan yardımcısı Onur Öymen’in yapmış olduğu “Bunca sıkıntıya rağmen Türk halkının AKP’ye vermiş olduğu destek mantık dışıdır.” açıklamasının manidar bulmuyorum. Mantıksız bir insanın yapabileceği bir açıklama olarak algılıyorum. Bu açıklamadan dolayı da kendilerini kınıyorum.
Sayın Deniz Baykal’ın bu güne kadar olan tavrı ve Onur Öymen’in yapmış olduğu açıklama CHP’li yöneticilerin seçim sonuçlarını analiz etmekte zorlandıklarının göstergesidir. Kendilerinin değil hala halkın suçlu olduğunu düşünmektedirler. Sayın Deniz Baykal ve kurmaylarına yakışır bir düşünce şeklidir.
CHP’sinin 1980 öncesi genel başkanı olan Bülent Ecevit, 12 Eylül ihtilaline karşı tek başına mücadele ederken, cezaevlerine girerken de sayın Baykal ve arkadaşları onun yanında yoktular. Ama Türk halkı o Ecevit’i zaman oldu 60 milletvekili ile tek başına azınlık hükümeti yaptı. Daha sonraki seçimlerde birinci parti olarak çıkardı.
CHP’si içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulmak için kendi geçmişini incelemeli, siyasi yelpazede kendine yer aramak yerine sol duruşunu pekiştirip evrensel anlamda Soysal Demokrat ilkelere dayanmalıdır. Parti içi demokrasiden başlayarak her alanda demokratik açılımlar sağlamalıdır.
Bu seçim yenilgisine neden olan sayın Baykal ve kurmayları sadece partideki görevlerinden değil milletvekilliğinden de istifa etmeli.. En fazla on eksik milletvekili CHP’si için önemli değil. Önemli olan bu köhnemiş zihniyetten kurtulup partisinin önünü açmaktır.
Seçmelerdeki başarısından dolayı AKP Yozgat il ve ilçe örgütlerini kutluyorum. Hak etmeden seçilen vekil adaylarına söyleyecek söz bulamıyorum.


Tarih : 27.07.2007

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00