BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
201
Dün
:
4633
Toplam
:
14629261
Diaolog Kadim DOĞAN
SİYASET ÜZERİNE
yozgatgazetesi@yahoo.com
Seçime 15 gün kaldı insanlardaki sessizlik sürüyor.Siyasi parti karargahları bomboş. Birkaç fanatik partilinin dışında karargahlarda vatandaş yok.Vatandaş da yapılacak seçimin hiçbir şeyi değiştirmeyeceği kanaati hakim.
Çünkü 2002 seçimlerinden bu yana Yozgat sadece küçülmüş seçmen sayısı 40 bin azalmış.Bu da yaklaşık 200 bin insanın son 5 yılda Yozgat’ tan göçtüğünün göstergesi. Hal bu olunca insanlar seçime ve seçim sonrasına inanmıyor. Daha doğrusu siyasetçilerin Yozgat için bir şeyler yapacağına inanmıyor.
Tüm bunlara rağmen adaylar içinde yıldız siyasetçi çok az. Seçildiklerinde çoğu sıradan milletvekilliğine aday. Sıradan milletvekilleriyle Yozgat’ ın sorunlarının çözülmeyeceği aşikar.
İnsanların sessizliği siyasi partilere ilgi göstermemesinin temel nedenlerinden biri de bireysel taleplerinin artık siyaset yoluyla çözülmeyeceğini gördüklerinden Yozgat Seçmeni bu güne kadar Yozgat’ ı düşünerek oy kullanmadı. Oğluna, kızına, damadına siyaset yoluyla iş bulmak için siyasi partilerde görev aldı.Yakınlarını da peşinden sürükledi.
Ama artık siyaset yoluyla oğluna, kızına damadına iş bulamayacağını gördüğü için siyasetten ve siyasetçiden uzak duruyor. “Günü geldiğinde oyumu kullanırım” diyor.
Aslında bu gelişme demokrasimiz açısından önemli bir gelişme. Çünki siyaset insanların kişisel sorunlarını çözmek için değil ülke sorunlarını çözme ülkeyi her alanda yaygın olarak kalkındırma ülke insanını dünyada saygın bir yere getirme işidir.
Siyaset ülke insanına iş yaratmak üretimi arttırmak, istihdam sağlamak, eğitim imkanını çoğaltmak, insanları temel ihtiyaçlarını karşılayacak çağını yaşayacak hale getirmek zorundadır.
Milenyum çağında olup orta çağ karanlığını yaşamak insanlarımızın hakkı değildir.Ne yazık ki siyaset kurumu bizi 21 inci yüzyıla layıkıyla taşıyamamıştır. Biz Türkler 21. yüz yılı geriden takip ediyoruz. Yozgatlılar olarak da daha gerideyiz.
Siyasetçilerin konuştukları ortada. “Okul yaptık köy yollarını asfaltlıyoruz, adliye binası yaptık, içme sularını yapıyoruz” ve buna benzer şeyler. 21. yüzyılda adliye binası yaptık diye övünmek biz Türklere özel olsa gerek.
İçte ve dışta ülkemizin sorunları hızla büyüyor. Terör hızla yaygınlaşıyor.Teröre en uzak yerlerde bile terör mağdurları oluşuyor.Siyaset meydanlarında bunlar tartışılacağına hala Cumhurbaşkanını seçtim seçtirmedin saçmalığı tartışılıyor.
Geçen seçimde türbanı, imam hatipleri tartışmıştık bugün Cumhurbaşkanlığı meselesini tartışıyoruz. Bu meselelerin hiç biride ülkeyi bir adım ileri götürecek meseleler değil.
Kimse çıkıpta ülkede üretimi nasıl arttıracağını bunu nasıl yaygınlaştıracağını, istihdamı nasıl sağlayacağını, eğitimde çağı nasıl yakalayacağımızı anlatmıyor. Varsa yoksa Cumhurbaşkanlığı meselesi. İnanıyorum ki Cumhurbaşkanlığı meselesini bir daha seçime gitmemek için çözersiniz. Ama bizim meselemiz nasıl çözülecek.
22 temmuz seçimleri gürültü kirliliği olarak aklımızda kalacak. Karargahlarda köylerde insanlara ulaşamadığınız için yaptırdığınız yürüyen ses düzenleriyle beynimize zorla girmeye çalışıyorsunuz.Buna hakkınız var mı? Bilmiyorum.

Tarih : 11.07.2007

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00